Gusa multinodulara, chiste coloidale

16-12-2011
32vitefripte
Nu este medic/terapeut
32vitefripte
Tiroida de aspect asimetric de volum moderat crescut la nivelul LD.
LD; dim.moderat crescute 1, 4/1, 6, 5, 2 cm, contur regulat, ecostructura neomogena, diseminat prezinta multiple chiste coloidale de dimensiuni intre 2 si 5 mm, unele cu microcalcifieri in interior.La examinare PD lobul prezinta hipervascularizatie.
LS; dim.normale, 1, 2/1, 8/3, 9 cm, contur regulat, ecostructura neomogena, similara cu cea a LD cu multiple chiste coloidale de dimensiuni de pana la 5 mm.La examinarea PD lobul prezinta usoara hipervascularizatie.
Istm diametru AP= 2mm, ecostructura Omogena.
Fara adenopatii latero-cervicale.

= Gusa multinodulara LD cu chiste coloidale.


Imi poate explica cineva ce e asta?Mai ales partile cu hipervascularizare, micricalcifieri si ulterior AP omogen.
Am inceput sa am dureri lateral cervical dar si in zona tiroidei c la reumatism, cand mai tare cand deloc, probleme cu inima, surmenaj non-stop, dureri de cap dar ca si cum cineva m-ar biciui pe creier, niste plesnituri dureroase ::)) Partea cu nervozitate nici nu mai pomenesc, insa ma mentin cu sperante sa nu crap de nervi sau sa nu palmuiesc pe cineva pt ca imi cam sare tzandare destul de rapid.

Multumesc!
1 comentarii
0
21-12-2011, ora 00:24
32vitefripte
Nu este medic/terapeut
32vitefripte
Chiar nimeni nu-mi poate da un raspuns?

In ultimul timp adica de 2 luni cand ma supar mai rau sau ma enervez, inafara ca simt ceva in zona tioridei ca o presiune, imediat incep sa ma dor ovarele, apoi imi vine ciclul la cateva zile.Acum am ajuns sa imi vina la fiecare 12-15 zile in loc de cele 28-31 si tine cate 6 zile.Pot sa zic ca simt cum iese viata din mine la prorpiu.
Poate tiroida influenta in halul asta si ovarele ?Sau e invers, adica ovarele tiroida?Dar glanda suprarenala doare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.