Gusa gr.II micronodulara toxica

16-02-2012
manuela_t7
Nu este medic/terapeut
manuela_t7
Am 44 de ani si de curand mi s-a pus acest diagnostic " gusa gr.II micronodulara toxica ". Fac tratament cu thyrozol si urmeaza sa merg la control peste o luna de zile.Imi este teama de boala Basedow Graves si mai ales de exoftalmie.Am avut ceva probleme familiale in ultimul timp si am plans foarte mult incat ma trezesc dimineata cu pleoapele umflate si parca si vederea este incetosata.As vrea sa-mi spuneti daca umflarea pleoapelor este din cauza tiroidei? Pana seara pleoapele isi mai revin dar nu complet. Diagnosticul primit este sinonim cu Basedow Graves? La ce as putea sa ma astept?
Va multumesc.
2 comentarii
0
16-02-2012, ora 16:10
Diga
Nu este medic/terapeut
Diga
Pentru Manuela,

Mama a fost de curand operata la Parhon de tiroida si diagnosticul a fost urmatorul GUSA POLINODULARA NETOXICA cu nodul CT LDT si maine are o luna de la operatie si asteptam rezultatul histopatologic..nu cred ca aveti BASEDOW GRAVES pentru ca mama are HIPOTIROIDIE la diagnosticul de mai sus.parerea mea e sa operat cat mai curand sa nu mai asteptati sa se agraveze si mai tare.deoarece si mama a mers destul de tarziu si sunt afectate corzile vocale si nervul recurent..asa ca la operatie!!!!! Multa sanatate va doresc!
0
17-02-2012, ora 12:26
manuela_t7
Nu este medic/terapeut
manuela_t7
Multumesc frumos pentru raspuns draga Diga. imi cer scuze ca nu am fost mai explicita in mesajul meu de mai sus. Eu am fost diagnosticata cu hipertiroidie si nu prezint nici un nodul doar lobul drept este mai mare decat normal.Nu s-a pus problema unei operatii. Multa sanatate pentru tine si pentru mama ta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.