Gura uscata, senzatie iritare a gatului

01-04-2015
Adrian-Alexandru
Nu este medic/terapeut
Adrian-Alexandru
Luca Adrian-Alexandru
24 ani/1, 80 m/80 kg

Mentiuni:
-nefumator
-nu consum bauturi alcoolice
-lucrul in ture de noapte la birou
-nu sunt cunoscute boli
-lipsa sport

Problema:
De aproximativ 3 luni am o senzaţie de uscăciune/ iritare a cerului gurii si uneori a gatului. Aceste senzaţii seamănă cu cele ale unei răceli, atunci când mă doare in gat. Zonele de iritare, uscăciune, arsura se modifica pe parcursul zilei. Simt compoziţia salivei modificata, mai apoasa.

Tratamente:
Am urmat un tratament cu Strepsils cu miere (5 zile), dar fara nici un efect. De altfel, nu sunt prezente semne de iritare, roşeaţa in gat.
La câteva zile am observat o bubiţa pe cerul gurii de culoare roşie, iar toata durerea se concentra in acel punct. Am tratat cu glicerina boraxata cu nistatina. Acea bubiţa a dispărut, însa senzaţiile de uscăciune continua. Am tratat cu Dezimflan gat si de asemenea, nici un efect.

Am observat ca laptele îmi calma senzaţia de iritare creând o suprafaţa alunecoasa.

Am făcut analize complete si au ieşit foarte bune (glicemie, suma de urina si altele). Am făcut si trei tipuri de exsudat (faringian, lingual, nazal) - numai cel nazal a reliefat staf. auriu colonii frecvente.

La exsudatul faringian nu a fost depistat nimic, însa la cel nazal a fost depistat un stafilococ auriu despre care ştiam de aproape 4 ani si nu a creat probleme.
Am tratat stafilococul timp de 10 zile cu antibiotic si senzaţiile nu au dispărut (fucidin in nas si o soluţie recomandata de medic cu glicerina, vitamina B1, B6, bicarbonat Na, xilina, stamicin etc.) - nici un rezultat.

Intrucat limba era incarcata si albicioasa am mers pe ipoteza unei candidoze (flucoric, enterol).

M-am spalat pe dinţi cu bicarbonat de Na si am simţit o oarecare imbunatatire.
La exsudat nu a iesit candidoza ceea ce pune la îndoiala acest diagnostic.
Compoziţia salivei s-a imbunatatit. Am început sa mănânc mai multe salate, legume, usturoi, ceapa.

La recomandarea medicului am făcut o endoscopie din care a rezultat hernie hiatala, gastrita antrala eritematoasa, duodenita eritematoasa. Menţionez ca nu am senzaţie de reflux si nu simt nici o problema la stomac sau arsuri pe esofag.
Pot aceste lucruri sa determine o uscăciune a gurii de lunga durata in lipsa altor semne de reflux gastric?
Care ar putea fi alte cauze pentru aceste simptome?
Ce alte investigaţii / tratamente as mai putea urma?
1 comentarii
0
02-04-2015, ora 09:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. problemele gastrice.. dau simptome indirec si direct pe mucoasa faringelui si cavitate bucala
sa scrisi mult pe forum despre asta
citeste tot despre Faringite iritative, Reflux gastro-esofagian
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.