Gripa in timpul sarcini

21-02-2009
ZEBELYNA
Nu este medic/terapeut
ZEBELYNA
Sant insarcinata in luna a 6-a, si am captat o raceala care nu ma mai lasa sa dorm de cateva zile, am dureri foarte mari in gat, febra, dureri de cap, nas infundat, tuse, toate simptomele raceli.
Sant disperata pentru ca am sunat medicul (si cel de familie si ginecologul)si mi-a spus sa nu iau medicamente pentru ca pun in pericol sarcina.Imi recomanda sa beau multe ceaiuri cu miere si lamaie si sa stau in pat cateva zile.
Ma ingrijoreaza pentru ca in urma cu cativa ani am avut si o pneumonie, si nu stiu ce ar fi de facut in acest caz.
Intrebarea mea este "chiar nu pot sa iau nimic pentru a-mi ameliora starea aceasta de rau.

Va multumesc anticipat, si sper sa ma ajutati.
2 comentarii
0
21-02-2009, ora 21:47
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Ba sigur ca puteti lua, paracetamol comprimate/efervescent!Sa nu luati aspirina, este contraindicata in sarcina!Si cred ca si antibiotic ospen 1000 puteti lua.Eu am racit asa rau in luna a 8-a de sarcina si medicamentele prescrise au fost:ospen 1000, paracetamol si strepsils.Incercati si antibioticul oscilococcinum, este homeopat!La mine nu a functionat!Sucul de lamaie natural, in combinatie cu miere iarasi este foarte bun!
Sanatate multa
0
23-02-2009, ora 14:59
ZEBELYNA
Nu este medic/terapeut
ZEBELYNA
Iti multumesc din suflet, cu siguranta am sa incerc tratamentul homeopat care am inteles ca nu afecteaza sarcina.
Multa sanatate tuturor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Febră în sarcină - cauze și tratamente acceptate (fără risc fetal)
  •