Greutati in respiratie, sufocare, palpitatii, transpiratii nocturne si urinari f.dese noaptea

01-05-2013
Aurora.m
Nu este medic/terapeut
Aurora.m
Ce boala premerge o stare permanenta de sufocare, palpitatii, transpiratii nocturne si urinari f.dese noaptea.multumesc pentru intelegere in speranta ca un medic imi va raspunde.
1 comentarii
0
27-05-2017, ora 13:36
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Ceea ce descrieti pot fi simptome ale unor tulburari anxioase, dar si cardiologice, sau de o alta natura medicala. Cel mai simplu ar fi sa mergeti la medicul de familie pentru o consultatie, pentru ca oricate informatii ati avea, dvs si nici noi aici pe grup, nu vom putea face un diferential. Simptome identice se regasesc in mai multe boli: psihice, sau somatice. Doar medicul poate face diferenta. Si noi psihologii, cand avem pacienti cu astfel de manifestari, desi ele reprezinta simptomele tulburarilor anxioase, in primul rand, cerem ultimele analize si dam trimitere catre MF pentru investigatii suplimentare. Abia dupa ce excludem orice posibila cauza organica, ramanem la a evalua boli psihice. Asa trebuie procedat.
Desi abia dupa ce am scris am observat ca e o postare foarte veche, las comentariul pentru cei care nu stiu pasii logici si se sperie de astfel de simptome, nestind ce sa faca.
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sufocarea - primul ajutor
  • Palpitatii - primul ajutor
  • Palpitațiile
  • Transpirația nocturnă
  • Care e cauza transpirațiilor nocturne?
  • De ce apar palpitatiile?
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Un alt posibil efect al menopauzei: scurtarea respirației?
  • Urinarea nocturnă, redusă prin limitarea aportului de sare
  •