Greutatea mea un obstacol in relatia noastra

31-07-2010
endrill
Nu este medic/terapeut
endrill
Buna seara!Am 28 de ani si sunt casatorita de aproape 2 ani.Sotul meu a urmat un tratament pt atacuri de panica timp de 1 an.In aceasta perioada nu mai putea sa faca dragoste.In aceeasi perioada eu m-am ingrasat din cauze evidente, hormonale.L-am inteles atunci dar acum s-au implinit aproape 2 ani jumatate si inca nu s-a mai intamplat nimic intre noi.El spune ca si-a revenit dar nu mi-a demonstrat lucrul acesta.Spune ca acum nu poate sa se culce cu mine pt ca m-am ingrasat.Nu se mai simte atras de mine.Eu nu stiu ce sa mai cred.A trecut mult prea mult timp.Sunt intr-o situatie delicata si nu stiu ce sa fac mai departe.Oare poate un barbat sa te iubeasca dar sa nu poata sa aiba relatii cu tine din cauza greutatii?Multumesc anticipat pt sfaturile oferite!
3 comentarii
0
31-07-2010, ora 23:39
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
buna endrill

nu stiu sa-ti dau un raspuns la intrebarea ta dar mi-a sarit inochifaptul in mesajul nu sunt adresate probleme de baza, esentialmai degraba cele de suprafata, inselatoare, nerelevante icontextul dat:
sotul tau a urmat 1 an de zile tratament pt atac de panica, suna ca si cand a avut amigdalitele inflamate dar a luat tratament si i-a trecut... nu spui ce fel de tratament? psihiatric(medicamente) psihoterapeutic (sedinte de psihoterapie), etc? si mai ales care sunt cauzele care au determinat atacurile de panica? de ce model cognitiv irational se legau ele? daca a fost doar medicatie ( ca banuiesc ca de aici problema cu impotenta temporara) atunci medicamentele nu au rezolvat nimic, ele doar au acoperit simptomele dar cauzele au ramas...

apoi spui ca tu te-ai ingrasat in aceasta perioada din cauze " evident hormonale" unde scrie ca o persoana care nu mai face sex o perioada se ingrasa? asta ar insemna ca toate persoanele aflate in ac situatie ar trebuisa fie obeze

apoi sotul spune ca si-a revenit cu libidoul dar nu face nimic in directia asta pt ca nu mai este atras de tine... banuiesc ca ti-ai dat si tu seama ca asta e un pretext care ascunde un alt motiv mult mai important dar pe care nu am cum sa-l ghicesc:)
prin urmare o discutie libera si sincera pe aceasta ta v-ar aduce mult mai aproape de adevar pt ca in mom de fata am impresia ca va ascundeti amandoi si nu puneti punctul pe i
curaj si succes!
0
01-08-2010, ora 01:08
endrill
Nu este medic/terapeut
endrill
Tratamentul a fost psihiatric, acum face psihoterapie.Atacurile au aparut din cauza unor probleme din copilarie(divortul parintilor, greutati).Eu m-am ingrasat dar nu sunt obeza, am pus cateva kilograme.Dar el tine foarte mult la aspectul fizic.Mereu a fost asa.Dar problema mea este ca nu pot crede ca el ma mai iubeste daca nu se simte atras de mine.
0
04-08-2010, ora 10:15
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Buna ziua,

Inainte de a va raspunde, va indemn sa cititi mesajul postat de Paul_84, din sectiunea prezenta. Contine o posibila varianta de raspuns, nu neaparat una care sa vina in intampinarea intrebarilor dvs., ci mai mult un feed-back din "cealalta tabara".
Diagnosticul de anxietate este o doar o eticheta nedrept de saraca in informatii comparativ cu ceea ce traieste persoana respectiva. Intregul sistem psihic, tot ce stia pana atunci despre sine si depre lumea inconjuratoare este intors pe dos cu o violenta terifianta pentru persoana care se vede in situatia de a-si pierde sistemele de aparare si adaptare. Toate aceste fenomene interioare sunt greu de inteles de catre anturaj si chiar si mai greu de explicat de catre persoana in cauza. Informarea superficiala si capacitatea redusa de autoexprimare isi dau mana si apar primele sincope in comunicarea cu cei din jur, carora manifestarile "anxiosului" le par a fi tot mai irationale si tot mai mult datorate eforturilor insuficiente de autovindecare.
In general, simptomele de anxietate nu apar din seninul personalitatii bine echilibrate. Tot asa cum mai intai se aduna norii negrii si amenintatori inainte de a ploua efectiv, la fel in personalitate se incheaga o structura specifica formarii tulburarii de anxietate. Si daca psihiatria se adreseaza cu predilectie simptomelor, psihoterapia pe care o urmeaza acum sotul dvs. are rolul de a-i reforma profunzimile interioare. Si acesta este un proces care in primul rand are nevoie de timp. La unii dureaza mai putin, de ordinul lunilor, la altii mai mult, terapia intinzandu-se pe mai multi ani de travaliu terapeutic.
Spuneti ca au trecut mai bine de 2 ani de cand sotul a incetat sa mai manifeste vreun interes sexual in cuplu. Facand legatura cu ceea ce am incercat sa sintetizez mai sus depre anxietate, nu este neobisnuit ca functionarea sa in plan intim sa fi fost si sa fie in continuare profund disturbata. Este greu pentru dvs., e drept, dar in cadrul starii sale este un element expectat.
Dar, pe de alta parte, aceasta stare de lucruri care persista in prezent necesita o alta abordare rezolutiva si in acest sens, va recomand cu caldura sa-l insotiti in cadrul terapeutic si sa abordati aici blocajele din viata intima. Vindecarea lui nu este independenta de armonia din cuplu, asadar prezenta dvs. nu poate fi decat una benefica atat pentru cuplu, cat si pentru dvs. inseva, dat fiind ca dereglarile hormonale pot fi expresii ale obstacolelor de natura psihica.

Va doresc mult succes!

Psiholog clinician,
Simina Munteanu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul