Greutatea copilului la 8 luni

113 comentarii 1 23 4 Înainte ›
0
22-01-2010, ora 12:32
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In primele 4 luni, cresterea medie e cam de 3 kg, in urmatoarele 4 luni e de 2 kg iar dupa 8 luni cam 250 g pe luna. Deci, la 9 luni, dupa greutatea la nastere, copilasul ar trebui sa cantareasca cam 7700, deci e in grafic.
0
09-02-2010, ora 17:02
luizanka
Nu este medic/terapeut
luizanka
Baietelul meu s-a nascut cu 2900 g, iar acum, la 7 luni si trei sapt. are 7500g.Mi se pare cam putin. Ce parere aveti?Multumesc.
0
09-02-2010, ora 18:35
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Dat fiind cresterea medie de 3 kg in primele 4 luni, iar apoi 500 g pe luna pana la 8 luni, baietelul ar trebui sa aiba la 8 luni 7900 g, deci deficitul e mic, cam de 300 g. Daca nu i-ati dat pana acum, dati-i Ferrum Haussman 5 pic pe zi pentru profilaxia anemiei si vitamina C. Odata cu diversificarea alimentatiei, ar trebui sa ia bine in greutate.
0
12-02-2010, ora 11:43
anastasia-valeria
Nu este medic/terapeut
anastasia-valeria
Buna ziua, am o fetita de 3, 5luni cu o greutate de 5000gr, am nascut-o la 35 saptamani cu greutatea de 2700gr.fetita a fost internata in spital la nastere 17 zile, avand pneumotorax stang.in spital a ajuns la greutatea de 2420gr si am externat-o cu 2620gr.Dupa ce am externat-o am depistat-o cu o infectie urinara e-coli si a facut tratament cu antibiotic cedax timp de 10 zile.in prezent mananca intre 450ml-560ml lapte praf pe zi.As vrea sa stiu daca greutatea fetitei este normala cat si gramajul de lapte praf pe care il manaca.
Va multumesc.
0
12-02-2010, ora 14:13
anastasia-valeria
Nu este medic/terapeut
anastasia-valeria
mentionez ca fetita are si anemie si ii dau 8 pic de ferrum haussman pe zi, 6 pic de vitamina C si gluconat de calciu 10 zile pe luna.e suficient ?
0
12-02-2010, ora 19:47
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca fetita ajunge la o greutate de 5600 g la 4 luni e in regula, e bine ca ii dati si fier si calciu si probabil si Vigantol, puteti sa-i faceti si o cura scurta de Bifiform sau Biotics (1 pl pe zi) 10 zile pentru refacerea florei digestive.
0
16-02-2010, ora 12:06
ione2003
Nu este medic/terapeut
ione2003
Buna ziua,

Am un baietel de 5 luni cu o greutate de 9, 200kg si 72 cm. La nastere a avut 4, 250 kg si 53 cm. Copilul este alaptat. Este vesel si foarte vioi. Ar trebui sa-mi fac griji din pricina ritmului de crestere_

Multumesc.
0
18-02-2010, ora 13:54
daniela12
Nu este medic/terapeut
daniela12
buna ziua...am un baietel care implineste 7 luni duminica pe 21 feb...luna aceasta a luat 275 de grame in greutate...are pofta de mancare dar nu vrea sa i-a biberonul.reusesc sa ii dau 100 de ml de lapte praf in somn...nu stiu dece a luat asa putin in greutate...precizez ca nu i-am dat fier pt ca este mai tot timpul constipat..pt pofta de mancare i-am dat Infant formula..un siropel de la 4 LIFE sau ceva de genul asta...sa fie o problema de absorbtie? ce ma sfatuiti...multumesc mult...s-a nascut de 2.810 g si acum are 7900 g..
0
21-02-2010, ora 08:48
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Avand in vedere ca baietelul a luat foarte bine in inaltime cat si in greutate, lasati-l sa creasca - atat doar ca fiind mai marisor e necesara deja introducerea a 5 pic de ferrum Haussman pe zi pentru profilaxia anemiei, iar la 6 luni cand veti incepe diversificarea va trebui sa introduceti mai intai supa de zarzavat, branza calcica, carnea de pui si galbenusul de ou (evident, treptat) si mai apoi cerealele si banana.
0
21-02-2010, ora 08:51
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
pentru daniela - daca nu ii administrati Fier profilactic, nu are pofta de mancare si stagneaza in greutate. Pentru constipatie, puteti sa-i adaugati in biberon Milkzucker de la Humana (lactuloza praf) si sa-i cresteti cantitatea de suc de fructe. Insa, desi 275g e cam putin, in rest, greutatea este foarte buna pentru varsta si pentru cat avea la nastere.
0
01-03-2010, ora 11:57
daniela12
Nu este medic/terapeut
daniela12
multumesc mult pt raspuns.am inceput sa ii dau fe...acum avem dureri groaznice de dinti si i-a scazut pofta de mancare...sunt foarte ingrijorata..daca nu a luat in greutate cand manca ce facem acumcand nu mananca...pot continua cu siropelul acela cu vitamine(infant formula) ? cat timp se dau vitaminele astea?
multumesc frumos
0
08-03-2010, ora 11:22
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In perioada eruptiei dentare se intampla frecvent sa scada pofta de mancare si trebuie administrate mai mult alimente semisolide. Se poate continua cu siropelul de vitamine cateva luni.
0
09-03-2010, ora 10:03
daniela12
Nu este medic/terapeut
daniela12
va multumesc frumos pentru raspunsuri...si va doresc o primavara extraordinara!!!!!!
0
09-03-2010, ora 23:35
asina
Nu este medic/terapeut
asina
Buna ziua.Am o fetita de 1 an si 3 luni cu o greutate de 8.500. Am nascuto cu o greutate de 3.200, si 50 cm. Mananca foarte putin refuza cerealele si fainoasele .As dori sa-mi spuneti daca este normala greutatea sau este prea slaba si daca este normal faptul ca nu i s-a inchis fontanela pana pana la aceasta varsta. Multumesc
0
13-03-2010, ora 06:06
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Fetita ar trebui sa aiba cam 1 kg in plus. Dati-i Ferrum Haussman dupa ce ii recoltati o hemoleucograma intrucat poate fi o anemie incipienta. Fontanela trebuie sa se inchida la 1 an si 6 luni, insa trebuie cointinuat ci Vigantol non stop si calciu 10 zile pe luna.
0
19-03-2010, ora 21:24
vali_ogararu@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
vali_ogararu@yahoo.com
buna ziua !
fetita mea de 8 luni are doar 7 kg ! programul de masa este 6 dimineata lapte milupa 2 cu cereale 120 ml, ora 10 fructe cu biscuiti si lapte 0.100 ml, ora 14 legume cu carnita, sau galbenus sau ficatel, ora 18 danonino cu cereale sau iaurt simplu cu cereale sau daca nu maninca bine legumele de la prinz incerc seara si la culcare 120 ml lapte cu cereale, primeste fier, vigantol si multisanosvit, dar nu are pofta de mancare dupa citeva lingurite nu mai vrea, adika masa e un chin, ce analize credeti ca ar trebui sa ii fac ?este posibil sa aiba ceva !
sa nascut cu 3.300, la 1 luna 4 kg, la 2, 4.6 kg, la 3 luni 5.300, la 4 luni5.600, la 5 luni 5.900, la 6 luni 6.900, 7 luni 6.950, 8 luni 7kg, centimetri la nastere 51 akum 68!
as dori o parere avizata ! ce sa fac ?
0
19-03-2010, ora 21:55
vali_ogararu@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
vali_ogararu@yahoo.com
am uitat sa mentinez ca face treaba mare o data pe zi moale, nu diaree dar nu stiu daca este normal, se vad prin el firisoare negre, cam cum este mararul tocat ! este normal ?
va multumesc ! si astept cu interes raspuns !
0
15-04-2010, ora 15:29
TOMA IOANA
Nu este medic/terapeut
TOMA IOANA
Buna ziua,
Am un baietel, nascut prematur, la 8 luni ( 36 saptamani ), perfect normal (nu a stat deloc la incubator), la nastere a avut 2.550 kg si 50 cm. Acum are 7 luni si 3 saptamani, cantareste 10 kg si masoara 72 cm., dr. pediatru a spus ca este foarte bine pentru varsta lui, ca deja a depasit, ca si evolutie, bebelusii nascuti la termen, nu a fost niciodata bolnav sau racit este foarte bine. Problema ar fi ca nu mananca supa, legume, carne, ficat de pasare decat foarte rar si foarte putin ( 3-4 lingurite ). Am inceput diversificarea pe la 5 luni si de atunci ma chinui sa-i mai introduc cate un aliment dar el nu accepta legumele si carnea in nici o combinatie ( am incercat de toate, pe rand, pasate, zdrobite, fierte, crude etc.) Plange cand simte ce ii dau sa manance, accepta doar iaurt, cereale de orice fel cu lapte, lapte, si uneori fructe rase sau pasate dar mai rar. Mentionez ca nu i-am dat piept si de mic a mancat lapte praf Nan 1 si acum 2, combinat jumate-jumate cu Humana antiregurgitare ( pentru ca regurgita mult dupa fiecare masa ). Laptele il mananca cu placere dar legume si carne aproape deloc tine mancarea in gura si nu o inghite pana ii vine sa vomite. Nu stiu ce sa mai fac ca sa manance si legume si carne. Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi. Pediatra a spus sa nu-l fortez ca o sa manance dar are aproape 8 luni si ne chinuim de atata timp si nimic. As vrea sa-i fac niste analize, poate are ceva la ficat sau la stomac dar nu stiu ce analize si pediatra a spus ca nu e nevoie ca mananca cereale, iaurt si lapte deci nu are nimic. Va rog ajutati-ma, spuneti-mi ca sa fac ca eu nu cred ca este normal sa manance numai atat.
0
15-04-2010, ora 15:30
TOMA IOANA
Nu este medic/terapeut
TOMA IOANA
Va multumesc anticipat !
0
23-04-2010, ora 20:18
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
De cele mai multe ori anorexia este data de un debut al anemiei si necesita suplimentarea dozei de ferrum Haussman uneori pana la 10-15 picaturi pe zi. Inainte de acest lucru e util de facut o hemoleucograma.
0
23-04-2010, ora 20:20
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca apetitul e bun si cu toate acestea bebelusul nu ia in greutate, e bine de facut o analiza a scaunului, atat pentru digestia lipidelor si glucidelor, cat si coprocultura si examenul coproparazitologic, deoarece uneori infestarea cu Giardia duce la sindrom de malabsorbtie.
0
23-04-2010, ora 20:23
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru a exclude boala celiaca, adica deficitul de absorbtie a glutenului, care duce la crestere proasta in greutate se face o analiza numita Ac antigliadina.
0
10-05-2010, ora 16:20
anisoarasandu
Nu este medic/terapeut
anisoarasandu
Bună ziua!
Fetiţei mele de 7 luni i s-a recomandat Liv 52 pe lângă Sanzyme, Biotics, Fe hausmann, Vigantol 6 pic. Tratament pentru anemie, rahitism şi greutate mică. Are 6, 6 kg.
De ce nu se recomnada Liv 52, decât după un an?
La control a spus să-i dăm şi Ca gluconic. Ca se dă concomitent cu Fe?
0
10-05-2010, ora 16:44
copilbun
Nu este medic/terapeut
copilbun
buna ziua
am o fetita de 8, 5 luni si are 7.5 kg s-a nascut cu 2 600 kg
as dori sa stiu cate kg ar trebui sa aiba
inca o alaptez si am inceput diversificarea de la 4 luni
acum mananca si lapte praf supliment pe langa carne galbenus de ou ficat
va multumesc
0
12-05-2010, ora 07:28
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru anisoara - nu cred ca Liv 52 poate fi daunator sub un an, dar din precautii au scris in prospect acestlucru.Simuleaza apetitul si detoxifica ficatul. Incepeti o zi doua cu o doza mica.
0
12-05-2010, ora 07:30
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru copilbun - greutatea e bunisoara, ideal ar fi 7750; daca nu i-ati administrat pana acum dati-i Ferrum haussman 5pic pe zi si viamina C pentru stimularea apetitului.
0
12-05-2010, ora 08:29
anisoarasandu
Nu este medic/terapeut
anisoarasandu
Mulţumesc frumos, pentru răspuns!
0
14-05-2010, ora 13:23
copilbun
Nu este medic/terapeut
copilbun
va multumesc frumos ptr raspuns am inceput sa-i administrez fe
0
15-06-2010, ora 19:18
costy696
Nu este medic/terapeut
costy696
va rog sa imi spuneti daca puteti de la 1 luna pna la cate luni ai pot da LACTOGEN 1???????????????????
0
05-07-2010, ora 08:38
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In general formulele de inceput sunt pana la 2 luni, dar verificati pe cutie, unele merg pana la 6 luni.
Adaugă un comentariu / răspuns
113 comentarii 1 23 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •