Greutatea copilului la 8 luni

28-03-2008
Sali
Nu este medic/terapeut
Sali
Buna.
Am o fetita de 8 luni. S-a nascut cu 3.300 si pana la 4 luni si 1/2 am alaptat-o.
In acest moment are 6, 700 KG.
Are si o anemie (de la 2 luni am inceput sa ii dau Fe).
Mananca foarte putin la o masa, insa cu pofta.
Este vesela, foarte bine dezvoltata psihomotor insa ma ingrijoreaza faptul ca nu ia in greutate decat foarte putin.
( Poate nu are relevanta insa inainte cu 20 de zile de a naste - sapt 37-38 am facut varicela).
Ce sfaturi imi dati?
113 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
31-03-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Nu cred ca varicela de care ati suferit dvs. a afectat copilasul, fiind in trim. III de sarcina. Lipsa apetitului poate fi o consecinta a anemiei. Pe langa tratamentul cu fier, trebuie insistat pe alimentele bogate in fe - carne, ficat, galbenus de ou si pe cereale si fainoase (care determina crestere in greutate). Pe langa fe, se poate administra un siropel cu vitamine, gen Sana-Sol, iar dupa 1 an, liv 52 sau Revital apetit care sunt din plante. E important de urmarit si cresterea staturala, dezvoltarea taliei si eventual, de administrat lapte praf imbogatit cu Fe. Daca scaunele sunt normale si dezvoltarea neuro-psihica e buna, poate recupera in greutate bine odata cu corectarea anemiei, insa la 8 luni ar trebui sa aiba in jur de 8300 de g, deci trebuie o atentie deosebita la orarul meselor si la compozitia acestora.
0
23-05-2008, ora 00:00
usana
Nu este medic/terapeut
usana
buna. am si eu o intrebare. fetita mea sa nascut cu o greutate de 4400 gr la 42 de saptamini. prima luna dupa nastere a adaugat 2 kg, apoi in fiecare luna cite un kg, acum avem 7 luni si greuitatea noastra e de 12 kg. este o fetita foarte activa, linistita, jucausa. probleme nu am avut. trebuiue sa ma alarmez sau nu.
0
23-05-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Fetita are un surplus ponderal (cam de 3kg, avand in vedere ca media greutatii la 7 luni calculata dupa greutatea la nastere ar fi de 8900 g), insa acest lucru trebuie corelat cu cresterea in inaltime. Copiii, prin crestere, echilibreaza acest surplus ponderal, insa va sfatuiesc sa amanati diversificarea cu fainoase (cereale, biscuiti, etc.), sa evitati bananele in exces si sa introduceti treptat proteinele in alimentatie(carne de pui, ficat, galbenus de ou - fiecare aliment introdus pe o perioada de 10 zile). De asemenea, evitati administrarea laptelui praf la concentratii prea mari. Din momentul in care poate face pasi, puneti-o in premergator pentru a fi activacat mai mult.
0
28-05-2008, ora 00:00
usana
Nu este medic/terapeut
usana
va multumesc pentru raspuns. am uitat sa completez, ca fetita are 74 de cm, si o alimentez mai mult cu sin nu am mai adaugat alta mincare de frica sa nu adauge mai mult, ii mai dau mere, sucuri, si rar cite altceva pentru copii.
0
23-06-2008, ora 00:00
Liliana Gratiela
Nu este medic/terapeut
Liliana Gratiela
am o fetita de 6 luni si are 6100 s-a nascut cu 3110 iar la 4 luni avea 5100. mananca dar f putin dimin 6-7:100 ml lapte 9:10 3-4 lg piure fructe cu branzica calcica daca refuza ii dau lapte 100 ml la 13-14 piure de legume cu carne si branzica -cam 100 gr la 5- 6 seara iaurt cu biscuite 2 linguri iaurt si 3 biscuiti + 60-70 ml lapte seara la 9-10 140 ml lapte cu biscuite. I-m dat o luna sanasol si degeaba.Acum are putin rosu in gat.Doc i-a prescris amoxicilina sandoz cum o prepar cata apa pun are 250mg/5ml
0
23-06-2008, ora 00:00
Liliana Gratiela
Nu este medic/terapeut
Liliana Gratiela
are 62 cm inaltime s-a nascut de 50 cm
0
26-06-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Dupa rezolvarea faringitei puteti sa ii recoltati o hemoglobina din degetel pentru ca o anemie incipienta poate fi o cauza a lipsei poftei de mancaresi atunci e bine de administrat pe langa Sana-Sol si Ferrum Haussman picaturi. de asemenea, puteti sa-i cresteti cantitatea de fainos sau cereale fara gluten din alimentatie si sa-i introduceti ficat de pasare fiert si mixat sau galbenus de ou. Nu are un deficit in greutate prea mare, insa idealul ar fi fost la cca. 7100g. Acum e posibil ca faringita s-o determine sa manance mai putin, asa ca nu fortati pana la rezolvarea infectiei.
0
18-12-2008, ora 23:42
andra33
Nu este medic/terapeut
andra33
Buna ziua.
Am un nepotel de 8 luni si in urma unor analize s-a descoperit anemie si chisturi giardia.
HGB-8 si PLT-855.
Ce tratament ar putea sa ii administrez.???
0
20-12-2008, ora 07:34
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru anemie, Ferrum Haussmann picaturi, in jur de 15 pic de doua ori pe zi, iar pentru Giardia, posibil ar fi Furazolidon, insa doza trebuie calculata pe kg corp.
0
06-05-2009, ora 15:30
inulea
Nu este medic/terapeut
inulea
buna ziua am o fetita de 8 luni si are 10 kg stiu k atare kam la aceasta virsta kopii incep a se tiri dar la mine fetita nu se tirie oare e problema ku greutatea sau altceva.
0
10-05-2009, ora 08:37
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Greutatea nu ar trebui sa fie o problema, mai ales daca s-a nascut mai marisoara. Daca sta in sezut fara sprijin, iar daca pe la 9-10 luni sta in picioruse cu sprijin nu ar trebui sa fie probleme de dezvoltare motorie.
0
11-05-2009, ora 10:38
inulea
Nu este medic/terapeut
inulea
dna medik copilului i sa diagnostikat retard motor..k ramine in urma ku miskarile ce ias putea sai fak
0
22-06-2009, ora 15:14
daria ioana alina
Nu este medic/terapeut
daria ioana alina
buna ziua. am o fetita de 8 luni si o sapt si are greutatea de 7700g este normal tinand cont k s-a nascut k 2600g si la 8 luni? va rog rasp multumesc
0
23-06-2009, ora 14:36
marcov diana
Nu este medic/terapeut
marcov diana
buna ziua, sunt din cluj napoca, am o fetita de un an si 7 luni care cantareste 10.5 kg. la un an de zile cantarea in jur de 10 kg.
alimentatia este foarte diversificata mic dejun lapte 150ml dupa 2 ore o banana si un mar iar dupa fruct ii dam sana sau iaurt mili de obicei doarme 3-4 ore si cand se trez e dupa masa pe la 4 5 mancam o ciorba cu piept de pui doar asta ne place cu diferite legume, si seara dupa 4 ore de la supica un felul 2 dar avem preferinte dor mamaliga cu peste file sau pireu de cartofi cu ficat de pui fierte si mixate cu lapte si putin ulei de masline sau spanac cu ou sau sarmale cu carne de pui ffffff rar orez etc si seara mai mancam cereale sau gris cu lapte sau piscoturi de la nesle cu iaurt iar cereale mancam doar de la milupa cele bio pana in 6 luni sau cu musli cele de 10 luni. in concluzie nu ne omoram dupa mancare dar eu sunt fffffff ingrijorata pt ca stagneaza cu greutatea. fetita este fffffff lunga si are cam 88 cm. am uitat sa va spun ca la o masa gr care il mananca este de 300 ml.
pediatra la care suntem a spus sa nu imi fac probleme pt ca fetita e bine, dar eu nu sunt linistita in privinta dezv ei.
nu prea am avut probl cu sanatatea dar as vrea sa ma ajutati sa ma linistesc cu parerea dumneavoastra
.fetita nu a facut niciodata cure cu vitamine deoarece pedi a considerat ca nu e nevoie. sunt tare nellinistita in privinta fetitei ce sa fac????????????????
va mult, astept un raspuns. fetita nu a dat semne de oboseala se comporta normal este vesela si are energie...
0
29-06-2009, ora 16:03
edward_zone
Nu este medic/terapeut
edward_zone
Buna ziua Am o fetita de 8 luni cu 6800g copil nascut prematur la 35 saptamani si cu o greutate de 2400g iesind din maternitate cu 2200g. Este foarte energica sta in picioare pe marginea patului/patutului se ridica in picioare catarandu-se. credeti ca greutatea aceasta este prea mica pentru varsta de 8 luni Multumesc anticipat
0
29-06-2009, ora 16:23
edward_zone
Nu este medic/terapeut
edward_zone
precizez ca fetita s-a nascut pelvian cu o lungime de 44 cm. acum a ajuns la 65 cm si este f. f. f. energica.
0
25-07-2009, ora 17:35
miha_melisa
Nu este medic/terapeut
miha_melisa
buna ziua. am o fetita de 8 luni, s-a nascut cu 2900, iar acum are 6500.
ma ingrijoreaza asta, desii ea nu vrea sa manance mancare, decat cateva lingurite si apoi nu mai vrea...sunt nevoita sa i completez masa cu laptic. Pana la 5 luni am alaptat o la san, apoi pana la 7 luni a mancat lapte praf, dar nu i a placut deloc, iar acum ii dau lapte de vaca si ii place, il mananca foarte bine.Este o fetita foarte activa, sta bine in sezut, se ridica singura in picioare pe patut., e mereu vesela si foarte jucausa. ce puteti sa mi spuneti despre greutatea ei si faptul ca nu prea vrea mancarica,...decat laptic... este o problema??
0
10-08-2009, ora 09:51
sonkasb
Nu este medic/terapeut
sonkasb
buna ziua, am o fetita de 6 luni si 3 saptamani care avea la 6 luni 7.450 kg-am inceput diversificarea pe la 4 luni pentru ca nu a fost alaptata la san (ma mulgeam si ii dadeam cu biberonul-timp de 5 saptamani si jumatate), apoi am inceput cu nan1 care nu i-a prea placut, am incercat aptamil dar nu a tras deloc apoi cu humana 1 pe care l-a indragit ;de la 6 luni am schimbat laptele cu humana 2 iar de aproximativ 2 saptamani a scazut in cantitate (de la 180-200 ml pe masa a ajuns acum la vreo 50ml), i-am schimbat iarasi laptele cu milumil 2 dar a baut cu vreo 20-30ml in plus, i-am dat si lapte milli de 1.5 din care ii fac branzica calcica si nici asa, ieri i-am cumparat humana 1 cu gandul ca va bea poate mai mult si apoi sa revin la humana 2 dar nici humana 1 nu l-a baut;iubeste iaurtul (simplu, danone activia) iar restul de mese le mananca cu plansete;i-am facut analizele si acum ii dau fier hausmann cate 10 pic pe zi, 1/2 calciu lactic pe zi si vigantol 6 pic timp de 1 luna.II dau si dintisorii, e foarte agitata, scmiorcaita, nu prea vrea sa manance nici cu lingurita - doar iaurtelul ii accepta, restul mai mult fortat.Nu stiu ce sa mai fac!Va rog sa ma ajutati cu un sfat! Va multumesc anticipat!
0
22-08-2009, ora 07:49
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Lipsa apetitului poate fi o consecinta a anemiei. Se poate face hemoleucograma, pentru a confirma existenta anemiei, fie din vena sau doar din deget. de asemenea, se poate face un examen al scaunului, coprocitograma, pentru a vedea daca exista o tulburare de absorbtie a alimentelor.
Pe langa tratamentul cu fier, trebuie insistat pe alimentele bogate in fe - carne, ficat, galbenus de ou si pe cereale si fainoase (care determina crestere in greutate). Pe langa fe, se poate administra un siropel cu vitamine, gen Sana-Sol, iar dupa 1 an, liv 52 sau Revital apetit care sunt din plante. E important de urmarit si cresterea staturala, dezvoltarea taliei si eventual, de administrat lapte praf imbogatit cu Fe. Daca scaunele sunt normale si dezvoltarea neuro-psihica e buna, poate recupera in greutate bine odata cu corectarea anemiei.
0
22-08-2009, ora 07:50
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Un alt preparat util pentru apetit este sanzyme, care contine enzime digestive si se poate da si sub 1 an. de asemenea, pe langa fier, trebuie administrata vitamina C care creste apetitul si ajuta la absorbtia fierului.
0
22-08-2009, ora 07:52
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In primul trimiestru de viata, bebelusul creste cu 750 g pe luna. Intre 5 si 8 luni media e de 500 g pe luna, iar peste 9 luni cam 250 g pe luna pana la 2 ani. Dar sa nu uitam ca exista si variatii de min.10% care nu sunt patologice.
0
04-09-2009, ora 16:40
giugiu
Nu este medic/terapeut
giugiu
buna ziua am si eu o fetita de 10 luni sa nascut cu greutatea de 3, 150kg iar acum cantareste 8, 800 mananca tot ce ii dau.As dori sa stiu daca e bun aceasta greutate la varsta ei sau e prea slabuta.as mai avea inca o intrebare inca nu i-au aparut dintisori este normal
0
07-10-2009, ora 17:43
yrynuk_84
Nu este medic/terapeut
yrynuk_84
buna ziu.am si eu fetita de 7 luni si 10 zile sa nascut cu greutate de 3, 560 kg iar acum cantareste 7, 700 nu prea vrea sa manacace are zile in care mananca si altele care nu prea are pofta de mancare.as dori sa stiu daca e normala aceasta greutate la aceasta varsta si daca e normal i s-a inchis fontanela cam pe la 5 luni jumatate.dintisori inca nu ia aparut.ii dau fier 15 picaturi pe zi pentru ca pe la 5 luni ia gasit o usoara anemie.ea in rest e foarte activa sta bine in fundulet face cativa pasi.
0
01-11-2009, ora 07:17
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
La 10 luni, cu greutatea de la nastere fetita ar trebui sa aiba in medie 8650 g deci e bine. pentru dintisori, poate trebuie putin suplimentata doza de Vigantol.
1
01-11-2009, ora 07:20
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
etita la 7 luni, dupa greutatea la nastere ar trebui sa cantareasca cam 8 kg, dar deficitul de greutate e mic, trebuie continuat cu fier, eventual si vitamina C picaturi si eventual, de isuplimentat cantitatea de cereale fara gluten in alimentatie. pentru apetit, se mai poate administra Sana-sol sirop sau Sanzyme picaturi.
0
04-12-2009, ora 16:28
florydiana2007
Nu este medic/terapeut
florydiana2007
Am o fetita de 9 luni si 10 zile, are o greutate de8.900kg., talie 72, 5 cm.Am nascuto cu 3.700kg., in ultimile luni a luat in greutate 0.300-0.350kg.CE IMI PUTETI SPUNE ?ESTE BINE?Dupa o sapt.ce am iesit din spital, am alaptato, dupa care am inceput cu lapte praf LACTOGEN 1, SI ACUM II MAI DAU ACEST LAPTE.;;;mergem si cu mancare
0
28-12-2009, ora 11:10
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Fetita are o greutate buna pentru varsta, poate vre-o100 g in minus, dar avand in vedere sporul ponderal bun din ultima luna, nu e cazul sa va ingrijorati. Dupa 8 luni, bebelusul creste cu 250 g pe luna. Insa, laptele trebuie sa nu depaseasca 2 biberoanepe zi, in rest alimentatie diversificata si profilaxie cu fier si vigantol.
0
12-01-2010, ora 18:22
catalinaioana
Nu este medic/terapeut
catalinaioana
Buna ziua,

Am un baietel de 8 luni si jumatate, are 8kg si un pic.De cateva zile, tuseste si ii curge nasul.Primeste ca tratament un siropel si ii facem si infuzii cu aerosoli.Pare ca sa vindeca.Problema ce ma deranjeaza este ca face caca de multe ori pe zi, de 6, chiar 7 ori.Nu este diaree, are aspect normal.Nu stiu ce sa ma mai fac.Sa fie oare de la raceala?Sau de la dintisori?Precizez ca pediatra mi-a spus ca nu mai este mult si vor aparea cei de joc.Sunt disperata.Sa fie de la lapte?Va rog frumos sa ma ajutati.
0
21-01-2010, ora 23:44
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Unii copii au scaun moale sau diaree din cauza siropurilor. Se poate administra Hidrsec pliculete si Biotics, iar daca simptomele persista, trebuie facuta o coprocultura.
0
22-01-2010, ora 09:00
catalinaioana
Nu este medic/terapeut
catalinaioana
buna ziua,

Am un baietel de 9luni si cantareste 8kg si un pic.Precizez ca s-a nascut cu greutatea de 2.360.Este bine cat cantareste acum?Este in grafic?
Ce alimente ar mai trebui sa-i introduc ?

va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
113 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •