Greutate la 11 luni si 1-2 de 7.4 kg???

06-08-2008
laura28@
Nu este medic/terapeut
laura28@
buna ziua. Am o fetita de 11 luni si 1/2, foarte energica, s-a nascut cuo greutate 3kg 50 cm inaltime, a avut 4.4kg in prima luna, 5.2kg, a 3-a luna, 6.8kg, a 4-a luna, la 8 luni 7.8kg, acum in prezent are 7.4kg si 75 cm inaltime. A slabit mult deoarece a facut febra 39.2 de la gingii + o angina acuta, refuzand alimentatia sau acceptand uneori cateva lingurite de papica, Dr. mi-a prescris Augmentin+Sirop pikovit 1 lingurita / zi. Alimentatie ei saptamanala cuprinde branzica+ pireu de fructe, ciorbite sau supe de legume+carnita de vita de 4 ori/ saptamana, galbenus de ou de 2 ori/ sapt. ficat de pui+pireu, sote de legume cu sau fara carne in funtie de ciorbite cereale + fructe, peste, carne de pui mai rar. Acum a mai luat un pic in greutate, dar nu suficient, inca mai am probleme cu ea, are momente cand manancca foarte bine si momente cand accepta cam 10 lingurite de mancare la o masa, ceea ce nu este suficient. Nu este pretentioasa la mancare, din contra accepta cu pofta dar nu mananca toata cantitatea care o prepar. Fetita este si alaptata la san dimineata si seara, iar peste zi foarte rar mai cere sanul.
Ce pot sa fac? stiu ca acum in perioada cand ies dintisorii sugarii au apetitul scazut.
10 comentarii
0
14-08-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Dupa greutatea la nastere fetita ar trebui sa cantareasca cam 8700 g. Puteti sa-i cresteti doza de cereale si eventual sa-i administrati pentru profilaxia anemiei cate 5 pic.de Ferrum Haussman solutie orala. Sucurile de fructe au de asemenea un rol pozitiv in crestrea apetitului. Daca nu sunt rezultate, se poate administra siropel de vitamine Sana-Sol, un preparat din plante cum este Revital Apetit sau o combinatie enzimatica gen Sanzyme. Altfel diversificarea a fost facuta corect, se poate sa recupereze spontan in timp.
0
26-08-2008, ora 00:00
laura28@
Nu este medic/terapeut
laura28@
Va multumresc pentru rasuns.
Am fost nevoita sa merg cu fetita iar la spital, si s-a stabilit ca are o infectie urinara, anemie carentiala si sechele de rahitism, in urma analizelor efectuate, desi alimentatia a fost pe masura varstei, imi dau seama ca datorita acestor afectiuni mi-a refuzat alimentatia o perioada. Tratamentul in spital a fost urmatorul: Ceftamie i.v.+Ibagin (starea febrila s-a mentinut timp de 2 zile). Tratamentul pt. acasa: Cedax timp de 10 zile, urmat de Ferrum Haussman 2*10 pic./zi+ Acid folic 1/2 cps, timp de 3 luni.
Acum nu ramane decat sa vedem in timp cum recupereaza greutatea si starea de sanatate.
Inca o data va multumesc mult.
0
29-09-2009, ora 12:12
danioana
Nu este medic/terapeut
danioana
buna ziua.va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.am 2 baieti gemeni in varsta de 11 luni.la nastere cel mic a avut 1600kg si cel mare cum ii zicem noi a avut 2700kg. acum la 11 luni cel mic are 7500 si cel mare 8800.as dori sami spuneti daca stau bine cu greutatea pentru ca mie mi se pare prea slabut cel mic.va multumesc
0
02-11-2010, ora 20:53
andreeaaky
Nu este medic/terapeut
andreeaaky
buna seara, am un bebe de 10 luni si apropae de 12 kg are 2 mese de lapte dimineata si seara de 240 ml in rest papa fructe, supe, mancare de brocoli, conopida si este cam grasut.am fost cu el la endocrinologie si a spus ca e ok ca e dezvoltat bine numai ca este cam grasut.ce as putea sa-i fac?este ok?va multumesc
0
22-12-2010, ora 08:30
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru danioana - baietii au o greutate buna pentru greutatea la nastere. E important ca pana la 1 an si chiar dupa sa le administrati Ferrum Haussmann pentru profilaxia anemiei.
0
22-12-2010, ora 08:32
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru andreea - bebelusul trebuie sa consume mai multa carne, branza calcica, galbenus de ou, ficat de pui, introduse treptat, si in acelasi timp de redus fainoasele, cerealele, banana, care au continut mai mare de glucide.
0
02-01-2011, ora 14:31
crispatrick
Nu este medic/terapeut
crispatrick
buna ziua,
as avea si eu o intrebare fetita mea de 4 1/2 luni s-a nascut cu greutatea de 3880 iar acu are 6635 are greutate normala?mentionez ca ii dau si lapte praf supliment, iar scaunele sunt de culoare verzuie dar nu tot timpul, e normal?multumesc anticipat
0
02-12-2011, ora 18:03
Luiza Andreea
Nu este medic/terapeut
Luiza Andreea
Buna ziua! Am un baietel care implineste 8 luni pe 7 decembrie 2011! sunt ingrijorata putin din cauza greutatii sale! L-am nascut prin cezariana cu greutatea de 4, 500, am iesit cu el din spital cu 4, 260.A luat in prima luna 1 kg, apoi a facut pneumonie, a slabit 500 de gr si de atunci a luat pana la 7.200 in prezent.
i-am dat fer haussman la incept 6 pic/zi, apoi cate 5 plus 5 pic de vit.C.Pb este ca papa f putin pt varsta lui.!ii dau si pikovit, si sanzyme...cam asa suna o zi de masa dimineata 8-9 100mll lapte praf, apoi fructe 50 ml pe la 12, apoi ficatel 100 gr ci pireu de legume, , , altadata cu carnita sau galbenus de ou, apoi seara 100 ml lapte si printre timp lapte dintr-un san, , , care e putin! Ce ma sfatuiti sa ii mai dau?!Multumesc!
0
03-05-2016, ora 15:40
kissmarym
Nu este medic/terapeut
kissmarym
Buna ziua! Am o fetiță de 10 luni jumătate căreia i.au ieșit de vro 3 saptamani 2 dintisori si de atunci nu prea mai vrea să pape nimic cînd mă vede cu mâncarea fie fructe fie supica, iaurt nu vrea nimic se pune pe plîns cînd îi dau. Am început să.i dau suc de fructe cu legume e pe acela îl bea dar întotdeauna i l.am dat după ce am încercat să.i dau să pape fie nu mainca deloc fie 2-3 lingurițe chiar și la mâncărurile pe care le prefera. Are 7, 610 kg născută cu 3, 300 50 cm la ieșirea din spital 3, 150 este foarte activa pe 14 mai face 11 luni. De cind am născut.o nu se trezea deloc noaptea iar de cind cu dinți și înainte să.i iasă dar și acum după ce au ieșit doi continuă să se trezească noaptea și papa san si ziua cînd o culc o adorm la san. ce ma sfătuiți legat de mîncare! Ferum i.am dat mai de mult la recomandarea medicului. altceva nimic Mulțumesc Aștept răspuns cit mai curând posibil!
0
04-05-2016, ora 22:40
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Nu insistati cu alimentele pe care sugarul le refuza;luind in considerare doar cresterea ponderala, achizitia nu este corespunzatoare varstei, dar trebuie raportata si la talie. Adresati-va unui medic pediatru pentru o evaluare generala si precizari de atitudine alimentara(+/- investigatii). Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •