Greutate ideala copil 2.5 ani

30-03-2009
denis_en
Nu este medic/terapeut
denis_en
Baietelul meu in varsta de 2 ani si 6 luni nu mai ia de ceva vreme in greutate.
A ramas de aproape 8 luni "blocat" la 14 - 14.2 kg. La ultima masuratoare avea 95 cm, de atunci am senzatia ca s-a mai inaltat putin.
E adevarat, nu este foarte mancacios, nu primeste foarte multe dulciuri, dar are 4 mese regulate in fiecare zi.
I-am facut coprocultura, sa vad daca are paraziti, dar rezulttaul a fost negativ.
Este un copil destul de vioi, ii place foarte mult sa se joace (are limitat programul de stat la tv/calculator), dar nu alearga foarte mult.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
1 comentarii
0
30-03-2009, ora 19:48
dear
Nu este medic/terapeut
dear
nu cred ca ai de ce sa-ti faci probleme.greutatea la 2 ani si jumatate trebuie sa fie intre 14-15 kg.sper ca nu o sa-i dai dulciuri ca se ingrase oricum e in standarde iar copii cind cresc in inaltime nu iau si in greutate.
ei nu mai cresc zilnic in greutate ca si cind erau bebelusi iti dai seama ca ar ajunge obezi!
fetita mea are 2 ani si 11 luni si chiar saptamina trecuta am discutat cu medicul pediatru (fetita mea are 14, 5kg)-si m-a asigurat ca este ok.nici ea nu este o mincacioasa pot sa spun ca doar ciuguleste dar maninca multe fructe si bea cam 1l lapte pe zi.sanatate multa va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul