Granulom dentar tratat cu laser, fara rezectie!

11-12-2010
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
Granulmul dentar se trateaza cu laser f eficent, in acest mod scapand de rezectie.
Se face tratament de canal, apoi se lucreaza cu laser si se fac si 8 sedinte de biostimulare care ajuta organismul sa elimine orice sansa de supravietuire a infectiei.
Eu am facut acest tratament recent la Tg Mures, la cabinetul Peterdent-Art.
Acolo vin persoane din toate zonele tarii, pt ca acolo e laser de ultima generatie si un medic pe masura.
Sincer cand am ajuns acolo, ma asteptam la un medic mai in varsta, asa aveam conceptia ca varsta te face si destept (de fapt eu am ajuns in situatia in care am ajuns din cauza unor medici in varsta in care am avut fff mare incredere si care mi-au facut incorect tratamentul de canal).Dar mi s-a dovedit inca o data ca sunt si medici tineri ff capabili, contrar conceptiei intepenite in Romania.
Personal sunt fffffffff multumita faptului ca am scapat de un granulom ff mare si de o punga considerabila de infectie de la nivel gingival, si de asemenea sunt fff multumita si de coroanele dentare de zirconiu fff frumoase si naturale.
Medicul e un profesionist, face cu drag si pasiune munca sa, dispune de un calm si o rabdare demna de apreciat, ceea ce nu prea mai exista in zilele noastre.
peterdent-art.ro Aici puteti lua date de contact. Sper sa ajute pe careva mesajul meu.
P.S. Uitasem...frica de stomatolog ramane in afara cabinetului, din momentul in care intri din pricina decorului si atmosferei cabinetului si a amabilitatii dr Peter Peter. Va zice asta un fricos de-a dreptul de stomatolog, cu toate ca toata viata am tot colindat n..n.cabinete. Sanatate va doresc si speranta!
8 comentarii
0
27-12-2010, ora 20:28
Sandra1990
Nu este medic/terapeut
Sandra1990
buna myreille.imi poti spune te rog daca interventia a fost dureroasa si cat a costat?cele 8 sedinte de biostimulare cat au durat (asta a insemnat 8 drumuri pana la tg mures) ??
0
27-12-2010, ora 23:06
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
Buna! Interventia nu a fost dureroasa, se face cu anestezie computerizata. Eu am avut ceva durere, dar din alte motive, infectia de la radacina dintilor s+a retras sus sub buza, pe gingie mai sus si s-a fomat o punga cam mareeeeeee.si a fost nevoie de o punctie, prima data s-a efectuat sub anestezie, dar apoi trebuia tot pasat pe acel loc sa iasa infectia...si a durut ceva.La mine a fost ceva mai dificil decat in alte cazuri.
Cat despre costuri...tratamentul cu laser si biostimulare pentru un dinte costa aprox. 800 ron(8mil vechi).
Eu am avut de lucru la 4 asa ca... Stii cum sta situatia...trebuie facut tratament de canal, se sterilizeaza cu laser, se face biostimulare...tot tacamul. Dar la final e bine sa fie imbracat dintele respectiv, insa dr iti recomanda nu te obliga. De ce? Pai...dintele e mort cum ar veni, nu are nerv, si in timp se poate rupe...ingalbeni...si il poti pierde. Eu am ales si coroane din zirconiu fff faine, exact ca dintii naturali.Coroana de zirconiu costa 400 euro. Dar sunt si alte optiuni mai ieftine fff bune, inainte eu am avut de portelan cu baza de metal si nu am avut probleme.
Cat despre drumuri.conteaza si despre cat e de grava problema, dar se pot face 2 sedinte de bio. p zi, ceea ce inseamna 4 drumuri. Eu am facut vreo 5 drumuri cred.
La prima sedinta se deschid canalele, si se face toata operatiunea cu lase se sterilizeaza...etc si apoi tb sa vii pt biostimulare care se face fara vreo interventie ceva, pur si simplu se tine cateva secunde pe fiecare gingie.
Costa ceva mai mult decat o simplu tratament de canal.dar are si alte efecte, cei care si-au facut tratament de genu stiu ff bine.
Se merita un sacrificiu din privinta banilor, pt ca e spre sanatatea ta.
Daca vrei mai multe amanunte, poti trimite mesaj privat si iti raspund.
Cu drag. Mirela
0
17-05-2011, ora 03:43
illona72
Nu este medic/terapeut
illona72
Vad ca toate discutiile vis a vis de aceasta clinica si implicit de aceast tratament al granulomului dentar se reduce la 2 comentarii. La cat sunt de "profesionisti" ma intreb daca nu si-au creeat singuri aceste comentarii. Pentru cei care mai activeaza acest forum nu am decat un singur cuvant: FUGITI !!!!. Pe langa faptul ca procedura in sine este apa de ploaie iar costurile sunt mari, nici despre etica nu se poate vorbi.
0
13-06-2011, ora 00:35
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
Serios??? Nu mai vb daca nu stii ce e vb... Dupa 7 luni de la tratament infectia nu a revenit si ma simt excelent.Daca e apa de ploaie.o fi poate in mintea ta!
Cine a avut ochi sa vada ce am scris eu...si cine are nevoie de asa ceva.e bine.asta a fost si scopul.cine nu, sa fi sanatos, asemenea tie!
Cat despre reclama...DA! Le fac reclama, pt ca sunt fff profesionisti, si chiar m-au scapat de frica de dentist!
O pers. ca tine nu ma impiedica sa le fac reclama vreodata, cine e bun, e bun, nu ai ce ii face!
Asa ca, sper sa nu fii niciodata disperata ca mine, ca imi pierd dintii din cauza unor infectii stupide...si sa nu ai nevoie sa mergi cate 7 ore pana al cabinet stomatologic cum am mers eu.dar s-a meritat!
0
13-06-2011, ora 00:41
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
Eu as fi sarutat picioarele persoanei care mi-ar fi dat informatia asta la timp...cand inca nu era ff grav!
Ma gandesc ca sunt persoane in situatia cum am fost si eu...asa ca sper sa ajute pe careva schimbul acid de replici, in afara de ponegrirea sufletului!
0
15-09-2012, ora 19:27
aea
Nu este medic/terapeut
aea
multumim de la postarea ta am aflat de laser in tratam endo...
0
15-09-2012, ora 22:56
Lucy-lu30
Nu este medic/terapeut
Lucy-lu30
Aceeaşi reclama :)))
0
17-03-2020, ora 13:54
moncerro
Nu este medic/terapeut
moncerro
Myreille, cum a evoluat in timp granulomul dentar ? A mai aparut sau s-a vindecat si ai scapat de infectiile cu puroi la radacina ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: