Granuloasa juvenila - rog raspuns

10-09-2012
andreea1977
Nu este medic/terapeut
andreea1977
Buna seara ! Am 35 ani, astazi, iar problemele mele au inceput in luna iunie cand am fost operata in Buc. de tumora ovariana complexa - extemporaneu ( biopsie maligna ).Se practica : interventie chirurgicala optimala - histerectomie totala cu anexectomie bilaterala, limfadenectomie pelvina, gg iliaci si obturatori, omentectomie inframezocolica, biopsii peritoneale sant parietocolic drep si fundul de sac douglas.
Concluzia la 3 sapt dupa operatie este urmatoarea : tumora de ovar stang - proliferare costituita din celule maligne cu citoplasma clara cu nuclei globulosi hipercromatici.Total ganglioni examinati -10, invadati -0.Pentru diagnostic diferential : carcinom cu celule clare ?, disgerminom ? determinare secundara ? Se recomanda teste de imunohistochimie.pTNM - pT1a-N0-Mx - FIGO IA.
16.07.2012 - Urmatorul rezultat in urma aplicarii de teste imunohistochimice sustine ca aspectul histopatologic si testele imnunohistochimice sunt compatibile cu un carcinom nediferentiat ovarian.
Cu toate aceste rez. mergem la oncologie unde, intalnim un medic nemaipomenit care de la inceput de cand a vazut toate rezultatele ne indica sa repetam analiza si in alta parte, intrucat existau discrepante (am uitat sa precizez dimensiunea tumorii care a fost foarte mare - diametrul 30 cm si nimic invadat in jur ).
7.08.2012- conform primelor rezultate incep chimioterapia - prima sedinta
13.08.2012 -O saptamana mai tarziu intram in posesia rezultatelor de la Synevo, unde in urma aplicarii a 14 teste am diagnosticul urmator :Tumora de cordoane sexuale - stroma gonadala ovariana, de tip tumora de granuloasa, forma juvenila.Am mers cu lamelele si la I.O. I.Chiricuta Cluj, unde avem acelasi rezultat - granuloasa juvenila.
20. 08.2012 - fac a doua serie de citostatice, in urma carora m-am simtit foarte rau., (ar trebui sa mai fac una sapt viitoare).
Deoarece exista informatii putine despre granuloasa, pe acest site si chiar si in alte parti si nu am gasit mare lucru as dori, daca se poate informatii despre boala in sine si tratament (din ce-am citit eu se pare ca nu si-a demonstrat chimioterapia eficacit. pt primele grade, de altfel si domnul doctor s-a exprimat ca de stia de ultimele rez nu incepeam tratam. )Tinand ca mi-a fost foarte rau dupa a doua sedinta, ce se poate intampla daca le intrerup si n-o mai fac pe ultima ?
Va multumesc !(scuze, dar a trebuit sa scriu tot pentru a ma face inteleasa, era o poveste oarecum incalcita in care tocmai s-a facut lumina ! )
3 comentarii
0
10-09-2012, ora 21:43
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
avand in vedere stadiul FOARTE MIC in care a fost diagnosticat si operat cu succes acest cancer, cred ca nu se va intampla nimic, ba chiar poate fi foarte benefic sa opriti chimioterapia, in lumina tuturor acestor informatii. tratamentul chimioterapic va fi substituit cu evaluari regulate conduse de oncolog, dupa cum indica el.

mult succes !
0
11-09-2012, ora 20:30
andreea1977
Nu este medic/terapeut
andreea1977
Multumesc frumos !
0
11-09-2012, ora 20:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: