Gonoreea nu se vindeca

15-09-2008
Carla21
Nu este medic/terapeut
Carla21
Buna! Acum aproximativ 2 luni am facut un examen de secretie si au aparut diplococi, si mi s-a spus ca sunt infectata cu gonoree. Eu sunt cu prietenul meu de 1 an, deci infectia am luat-o cu siguranta inainte, o am de minim un an. Mi s-a prescris Tiberal 3 tablete o data si Cifran timp de 10 zile, de 2 ori pe zi cate o tableta. Am repetat examenul de secretie dupa 2 saptamani, dar gonoreea nu a disparut. Acum mi s-a prescris Zanocin 400, timp de 10 zile, o tableta pe zi si Cerviron ovule, pentru ca am o mica rana pe colul uterin. Credeti ca acest tratament este eficient? Sa schimb medicul, sa cer si o alta parere? Ce alt tratament imi sugerati, in cazul in care nici acesta nu va da rezultate? Multumesc frumos
20 comentarii
0
15-09-2008, ora 00:00
Carla21
Nu este medic/terapeut
Carla21
Am uitat sa mentionez faptul ca noi suntem impreuna de 1 an, avem contacte sexuale de 1 an, dar el nu are simptomele bolii deloc. A luat si el medicatia primita de mine. De ce la el nu se manifesta, desi a trecut atata timp?
0
15-09-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
La unele persoane infectia cu Neisseria gonorrheae, ce provoaca gonoreea, poate fi asimptomatica (fara simtome) dar asta nu inseamna ca nu este infectat si ca nu poate transmite, pe cale sexuala, boala.Microbul respectiv are o abilitate extraordinara de a supravietui in organismul uman si, boala netratata corespunzator la ambii parteneri, poate duce in cazul femeilor la sterilitate.La 3-6 saptamani de la ingheierea tratamentului cu antibiotic (eficienta mai mare are daca este facut injectabil si nu tablete)se face o retestare pentru a se vedea eficienta tratamentului.Cu bine !
0
15-09-2008, ora 00:00
Carla21
Nu este medic/terapeut
Carla21
Se poate intampla ca infectia sa fi ajuns in sange si sa afecteze si alte organe? exista aceasta posibilitate? Multumesc frumos
0
23-09-2008, ora 00:00
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
trebuie sa fie diplococi intracelulari...altfel poate sa nu fie gonorea
0
23-09-2008, ora 00:00
Carla21
Nu este medic/terapeut
Carla21
Diplococii sunt intra- si extra-leucocitar, asa scrie pe buletinul citologic.
0
23-09-2008, ora 00:00
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
tratamentul este bun dar trebuie sa faca si partenerul si parerea mea ca trebuia asociat si un tratament anticlamidia care se asocieaza f des cu gonoree...
explicatiile posibile pt carenu v a trecut este...ori este rezistent la tratament si trebuie saa schimbati antibioticul., ori partenerul nu a facut tratament cum trebuie, ori..v ati reinfectat sau v a trecut si analiza e gresita
sanatate multa
0
24-10-2008, ora 17:33
amadeo280
Nu este medic/terapeut
amadeo280
Buna seara!
Iata si problema mea: am fost diagnosticat cu trichomonas, am urmat 2 tratamente pentru aceasta si la urmatoarele analize scrie in felulu urmator:

"Examen secretie uretrala: celule epiteliale rare, leucocite moderat prezente (PMN), flora - bacili gram negativi moderat prezenti, rari coci gram pozitivi si rari coci dispusi in diplo gram negativi( suspiciune Neisseria gonorrheae)."

Acuma va rog daca imi puteti spune ce inseamna asta ca nu spune daca sunt intracelulari sau nu si nu mai am rabdare pana luni cand ma voi duce la doctor. Mentionez ca la primul set de analize nu-mi iesise asa ceva, acela fiind facut cu circa 1 luna in urma si nu am intrtinut relatii sexuale neprotejate de foarte multa vreme (si trichomonaza era cred eu o infectie foarte veche).
0
24-10-2008, ora 21:07
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
dar aveti secretii uretrale...adica scurgeri????
0
24-10-2008, ora 21:52
amadeo280
Nu este medic/terapeut
amadeo280
Am avut oarece secretie incolora sau usor tulbrure urat mirositoare (asemanator cu mirosul de peste) insa am banuit ca era tot de la trichomonas. Eu tocmai am facut un tratament cu atrican pentru aceasta si sper sa fi scapat de ea... Acum la noile analize vad ca n-a mai iesit trichomonas ci suspiciune gonoree... de care la analizele vechi n-a fost nici urma. si mai aveam niste mancarimi ale penisului cat si mai jos la vezica iar aceste mancarimi parca nu au trecut complet ci inca se mai simt putin... Nici eu nu mai stiu ce sa mai cred, daca era si Gonoree de ce n-a iesit si la analizele de acum 1 luna fiindca daca e sa am si gonoree atunci sigur o am de f. multa vreme(cativa ani), dar ce ma sperie cel mai rau este ca am citit ca gonoreea netratata la timp poate duce la infertilitate, sunt f. speriat si nu stiu ce sa mai cred. Totusi secretii f. puternice si galbui (specifice gonoreei dupa cum am citit) nu-mi aduc aminte sa fi avut. Daca credeti ca-mi puteti da cateva detalii in privinta infertilitatii legat de aceasta boala va rog mult ca sunt f. speriat. Pana luni cand ajung la doctor nici nu stiu ce sa ma fac. Mentionez ca toate celelalte teste mi-au iesit negative adica hiv, vdrl, hepatite b si c. Credeti ca ar trebui sa le repet si pe acestea din urma? Sper ca la analizele de sange nu se pot face erori... Adica ce erori am mai auzit au fost rezultate fals pozitive la vdrl dar fals negative n-am auzit... mai ales avand in vedere cat timp a trecut de la acel contact sexual neprotejat (cativa ani). iar de atunci orice fel de contact sexual am avut a fost protejat. ce sa mai sunt si speriat si intr-o mare dilema
0
25-10-2008, ora 00:02
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
buna seara.sfatul meu este sa nu va speriati ca nu aveti de ce!! daca e gonoree se trateaza si spuneti la medic sa va da tratament. pt sterilitate nu este asa frecventa si nici nu este sigur ca aveti gonoree de mult.dupa tratament puteti sa faceti o spermograma sa va linistiti
in rest ce sa va spun??luati o pas cu pas si nu panicati
sanatate multa
0
25-10-2008, ora 10:44
amadeo280
Nu este medic/terapeut
amadeo280
mda. Totusi ce va face sa credeti ca nu o am de mult? Eu sunt sigur ca daca e sa am gonoree o am de cel putin 3 ani fiindca prin sex protejat nu cred ca o puteam contacta. Am vazut la stiri acum cca 1 luna ca se pot face oarece interventii chirurgicale la Fundeni pentru cei cu probleme de sterilitate ca urmare a unor infectii netratate la timp dar nu au specificat atunci (din cate imi aduc eu aminte) ce fel de infectii. Dumneavoastra credeti ca s-ar putea rezolva acolo si acest caz nefericit de sterilitate din cauza gonoreei?
Va multumesc!
0
03-11-2008, ora 16:09
amadeo280
Nu este medic/terapeut
amadeo280
Buna ziua!
Sa va povestesc ce-am mai facut ptr. ca sunt intr-o mare dilema si va rog mult daca ma puteti ajuta!!!
Am fost lunea trecuta la doctor si in urma analizelor a considerat avand in vedere simptomele ca e f putin probabil sa fie vb despre gonoree sau ca daca este e foarte recenta infectia, ceea ce nu poate fi dupa parerea mea fiindca nu aveam cum sa o contactez in ultimul timp. In cele din urma mi-a fost prescris urmatorul tratament: 2 pastile de Norfloxacin o singura data. Am cumparat, am inghitit, si parca nu s-a intamplat nimic. Mancarimile persista iar mirosul urat pana sambata deja incepuse sa reapara. Mai mult de suparare am mai luat inca 2 pastile odata aseara si vad ca din nou mirosul urat a disparut parca si mancarimile au disprut putin insa nu e inca timpul pierdut sa reapara. Nici nu stiu ce sa mai fac. ce analize sa mai fac. Chlamydia mi-a iesit negativa de fiecare data cat si toate celelalte bts (exceptand trichomoniaza de la primele analize care acum n-a mai iesit). Sa fie vorba despre candida... mancarimile de la candida sunt doar pe gland sau se pot extinde pe tot penisul, vezica cat si in zona dintre picioare si in jurul penisului. Ce pot sa va mai spun ca aceste mancarimi parca le simt ca fiind pe sub piele nu pe piele. Sunt foarte dezorientat. Va rog indrumati-ma in vreun fel ca eu unul mai am putin si ma dau batut. Astept raspuns de la dumneavoastra va rog frumos!
0
03-06-2009, ora 18:43
bebyta
Nu este medic/terapeut
bebyta
buna seara! va rog sa-mi spuneti daca gonoreea se poate trata cu tinizol. va multumesc!
0
03-06-2009, ora 21:23
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
nu se poate trata cu tinizol!
0
04-06-2009, ora 08:54
bebyta
Nu este medic/terapeut
bebyta
va multumesc pentru raspuns!
0
24-10-2009, ora 21:47
sherkan
Nu este medic/terapeut
sherkan
buna ziua,
in cazul daca as avea gonoree de vreo 12-14 luni si inca nu ar fii tratata pentru ca am evitat sa ma duc la doctor, ar fi o foarte mare problema?? Mai am sanse sa scap daca incerc un tratament?? E posibil sa se fi complicat boala intre timp?
Va multumesc!
0
06-05-2010, ora 04:48
ionela18ella
Nu este medic/terapeut
ionela18ella
Buna ziua..
Am fost despartita de partenerul meu 2 luni in acest timp el a fost infectat cu gonoree, de atunci din cate spune el a luat tratamentul prescris si au trecut 4 saptamani. Exista riscul sa fiu si eu infectata daca dupa patru saptamani am avut contact sexual cu el? Am uneori senzati de usturime la urinare si unele secreti vaginale.
0
06-05-2010, ora 05:01
ionela18ella
Nu este medic/terapeut
ionela18ella
Partenerului meu i-au trecut senzatiile de usturime si secretiile...totusi imi e teama sa nu fiu si eu infectata...astept raspuns va rog. Este necesar neaparat sa imi fac analizele? k sa aflu daca am fost infectata sau nu?
0
04-04-2011, ora 14:15
brunetdragutt
Nu este medic/terapeut
brunetdragutt
buna ziua am o rugaminte la dvs gonorrea cum se ia doar prin contact sexual sau prin altceva adika prin sarut sau cand bei dintr un pahar etc ast rasp dvs multumesc
0
14-02-2019, ora 00:56
???
Nu este medic/terapeut
???
Buna seara dr doctor. Am si eu o intrebare. Atât eu cât și soțul am fost diagnocticati cu Clamydia de un an jumate. Tot de atunci am luat la antibiotice de ne am săturat si inca rezultatele ies pozitive si chiar avem neplăceri din cauza acestei bacterii.
Va rog, sa ma ajutati cu un raspuns. Ce putem face, caci antibioticele nu da rezultate. Multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Infecția cu Neisseria gonorrhoeae (N. gonorrhoeae, gonococcus, gonococ) - infecția gonococică
  • Cazurile de gonoree înregistrează o creștere printre femeile tinere din Europa (studiu)
  •