Gonoree cronica

17-11-2009
bebe_S
Nu este medic/terapeut
bebe_S
Buna Ziua! Am fost diagnosticat cu gonoree cronica in urma cu aproximativ o luna, medicul mi-a prescris Azitrox, in prima faza 5 zile, mentionez ca inainte de tratament aveam scurgeri care erau vizibile pe chilot.
Dupa acest tratament pe chilot nu a mai aparut nimic, insa in dimineata ultimei zile de tratament am stors penisul de la baza spre varf si a aparut o jumatate de picatura as zice de lichid albicios, tulbure.
am mers din nou la medic, iar acesta mi-a prescris azitrox inca 10 zile. Dupa 10 zile aceeasi poveste.
Mi-a fost prescris avelox 5 zile.
Insa picatura aia de dimineatza de la stoarcere nu dispare.
Acum mi-a prescris Zinnat 10 zile din care mai am aprox 4 zile, insa azi dimineata am obs, la stoarcere aceeasi problema.
Intrebari:
Este bun tratamentul pe care mi la prescris?
Sa fie altceva, pe langa gonoree, care da aceea picatura?
Mentionez ca gonoreea o am de aprox un an.
Astept raspunsuri.
Va multumesc anticipat!
4 comentarii
0
17-11-2009, ora 09:32
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
pentru siguranţă şi pentru a limita cantitatea de antibiotice ingerată, aţi putea să mergeţi la medic şi să faceţi un examen de secreţie uretrală- cu antibiogramă şi apoi să vi se dea exact antibioticul de care e nevoie. e posibil să mai fie şi un alt germen, dar până la această analiză nu puteţi să luaţi non stop antibiotice sperând să găsiţi unul care să funcţioneze.
Multă sănătate
0
17-11-2009, ora 09:43
bebe_S
Nu este medic/terapeut
bebe_S
Multumesc pentru raspuns!

Examen de secretie uretrala am facut, l-as fi postat aici dar nu inteleg ce scrie.
La sfarsit sunt trecute 3 bacterii sau ce dumnezeu sunt, in dreptul a doua dintre ele scrie absent, doar in dreptul cuvantului werner scrie prezent.
0
17-11-2009, ora 09:53
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
păi ar fi trebuit făcută şi antibiogramă pentru a şti exact la ce antibiotic se răspunde, aveţi aşa ceva.? o listă cu nume de antibiotice şi bifat unul sau mai multe?
0
17-11-2009, ora 10:03
bebe_S
Nu este medic/terapeut
bebe_S
Nu, antibiograma nu am si nici la medic nu e pentru ca el imi prescrie medicamente bazat pe cazurile pe care le-a avut in trecut si la ce medicamene au raspuns respectivii.
O sa-i propun la urmatoarea vizita sa-mi faca si antibiograma.
Multumesc pentru raspunsuri!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Infecția cu Neisseria gonorrhoeae (N. gonorrhoeae, gonococcus, gonococ) - infecția gonococică
  • Cazurile de gonoree înregistrează o creștere printre femeile tinere din Europa (studiu)
  • Vaccinul meningococic s-a dovedit a fi rentabil în protejarea bărbaților împotriva gonoreei
  •