Gonartroza bilaterala

24-09-2009
julie v
Nu este medic/terapeut
julie v
Am mai scris o data la subiectul "genunchi care fosnesc", dar vad ca mi s-a sters mesajul !
Pe scurt.
Acum doi ani am observat ca imi "fosnesc" genunchii - in sensul ca la coborare si urcare se aud destul de distinct zgomote ca de celofan mototolit, mai ales daca este liniste in jur. Deasemenea mi-au mai aparut ( sau poate ca erau, dar doar atunci le-am observat ! ) doua umflaturi mici deasupra genunchiului, pe care eu le-am considerat ca fiind niste surplusuri adipoase, din cauza ca m-am mai ingrasat.
Diagnosticul a fost de condropatie si ca tratament am avut wobenzym, parca 3/zi.
Bineinteles ca au continuat zgomotele, si intre timp a aparut ca o jena deasupra genunchilor ( la cele doua umflaturi), care imi trece daca masez sau pun ceva cald.
Anul asta am repetat consultatia la alt medic, care fara analize si fara radiografii, ci doar prin simple miscari ale genunchilor, mi-a pus diagnosticul de gonartroza si mi-a spus sa vin prin aprilie-mai sa fac si niste fizioterapie, atunci fiind prea aglomerat si eu nefiind o urgenta
Nereusind sa vin atunci, am fost din nou la medic sa-mi dea trimiterea pentru fizioterapie, dar el m-a consultat inca o data si mi-a dat tratament ( artrostop plus, omez, diclofenac), spunand ca am gonartroza incipienta si inca nu-i nevoie de fizioterapie. Sunt derutata, dar parca n-as sta cu mainile in san, pana mi se macina cartilajele !
Si mi-e destul de teama sa n-ajung la proteze de genunchi, de pe acuma ( am 44 de ani ).
Ce ma sfatuiti sa mai fac ?
Cartilajul se mai poate reface ?
Sa iau, de la mine putere, Joint protex ?
54 comentarii 12 Înainte ›
0
26-09-2009, ora 20:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Nu este nevoie sa faceti nimic special, nici un tratament nefiind eficient in gonartroza (in afara celor simptomatice, antiinflamatorii si BFT).
Problema este una mecanica si se rezolva simplu, pe principii mecanice: normalizarea greutatii si evitarea suprasolicitarii fizice.
Odata initiata, degradarea articulara continua indiferent de tratament. Indiferent cate medicamente veti lua, daca nu va normalizati greutatea totul este o iluzie.
Proteza de genunchi este o realitate cotidiana, insa necesita aceeasi normalizare a greutatii, in absenta careia rezultatul este deceptionant, cu uzura rapida si multe asemenea complicatii.
Deci cercul vicios se inchide catre singura solutie: diminuarea presiunii articulare prin normalizarea greutatii.
Imi veti replica: este dificil, vezi imposibil.Nu va iluzionati ca ar exista vreun tratament care sa stopeze evolutia artrozei in cazul unei persoane supraponderale.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
27-09-2009, ora 21:54
julie v
Nu este medic/terapeut
julie v
Adica dvs. imi spuneti ca, doar scazand in greutate, n-or sa se mai auda scartaiturile alea ?
Am inteles de mult faptul ca, odata inceput procesul de distrugere al cartilajelor, el este ireversibil !
Dar nu-mi vine sa cred ca numai scaderea in greutate imi poate "rezolva " partial problema !
Parca nu-mi vine sa stau totusi cu mainile incrucisate si sa astept sa mi se toceasca definitiv cartilajele, fara sa le-ajut cu ceva concret, in afara de scaderea in greutate !
Atunci Joint-protexul si alte preparate care contin condroitina si glucosamina fac doar reclama ?
0
27-09-2009, ora 22:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Nu mi-am propus sa va contrariez, insa in cazuri similare reducerea greutatii reprezinta 99% iar toate tratamentele medicamentoase posibile doar 1%.
Trebuie sa intelegeti problema mecanica a articulatiilor, perfect similara articulatiilor auto: le suprasolicitam si cedeaza repede, le protejam si dureaza mult in timp.
Nu trebuie sa stati cu mainile incucisate, ci purcedeti la actiune: protejati articulatiile de sarcina excesiva.
Multumesc pentru intelegere.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
10-01-2010, ora 20:43
skiorul
Nu este medic/terapeut
skiorul
am 42, de ani si anul trecut in ianuarie am cazut la ski. am facut rmn -.subluxatie a rotulei, cartilgiu patelar cu semnal neomogen, LIA-partial, ligament femuro-patelar intrerupt in vecinatatea insertiei femurale. apoi am facut artroscopie-meniscectomie partiala, abrazare-debridare, sinovectomie partiala.am facut recuperare zilnic, timp de trei luni apoi am observat un fosnet ciudat la miscarea genunchiului. medicul mi-a spus ca e o artroza severa, am facut injectii cu sinovial -3-apoi am slabit si am inceput sa fac sport. role, bicicleta si as vrea din nou schi.as vrea sa-mi iau o orteza pentru a o folosi cand fac sport. sa insist pe sport sau s-o las mai moale ? adica, daca fac multa miscare (urc si cobor multe scar la servici, bicicleta si vara urc pe munte) nu exista pericolul sa se macine cartilajele mai repede?
am cateodata dureri in partea din spate a genunchiului si spe exterior (dreptul), dar trec destul de repede. cateodata se umfla dar nu ma doare tare. ce sa mai fac eu inainte de a pune proteza ?
0
10-01-2010, ora 21:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
In cazul gonartrozei sportul nu este benefic, din simplul motiv ca agraveaza uzura mecanica a articulatiilor. Orteza nu va protejeaza de uzura mecanica accentuata datorata degradarii cartilajului. Sfatul meu este sa evitati orice sport si sa aveti o viata cvasi-normala, fara eforturi majore.
Daca veti continua o viata cvasi-normala fara mari dureri si impotenta functionala, puteti amana inca 20 ani interventia de inlocuire a articulatiei cu proteza (endoprotezarea).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-01-2010, ora 21:58
skiorul
Nu este medic/terapeut
skiorul
sunt cam trist, adica sa nu mai schiez?
oricum, va multumesc pentru raspuns si va doresc mult succes in activitatea pe care o desfasurati.
cu respect-skiorul
0
12-01-2010, ora 21:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ba da, puteti schia...insa va fi exact dilema fumatorului, care stie ca are deja afectiuni pulmonare...
V-ati pierdut "inocenta", si tot ceea ce faceti de-acum inainte va fi in cunostinta de cauza...
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu,
Chirurg Glezna si Picior
0
12-08-2010, ora 14:48
sicmena
Nu este medic/terapeut
sicmena
buna ziua dl. doctor, am 36 ani si sunt operata la ambii genunchi, diagnostic de gonartroza stadiul 3-4( emondj, inlaturarea osteofitilor ). Am facut infiltratii la ambii genunchi cu arthrum si medicul care m-a operat a spus ca trebuie sa fac aceste infiltratii si miscare libera, insemnand bicicleta statica si inot, ca sa mai aminam cit de mult protezarea genunchilor.Am mai luat si celebrex 10 zile cind am avut dureri mai de nesuportat.As vrea sa stiu daca trebuie sa fac fizioterapie, kinetoterapie si daca da unde sa merg, practic mai concret, ce tebuie sa fac de acum incolo ca sa mai amagesc aceasta boala care a venit peste mine ca o tornada.Va multumesc.
0
12-08-2010, ora 14:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu ati precizat detalii esentiale: greutatea, antecedente traumatice, sportive, inflamatorii (reumatologice), vasculare etc etc.
Asteptam detalii.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu,
Chirurg Glezna si Picior
0
13-08-2010, ora 14:23
sicmena
Nu este medic/terapeut
sicmena
Va multumesc pt. ca mi-ati raspuns.Greuatea mea e de 70kg, inaltimea de 1.61m, antecedente traumatice nu am avut, in copilarie am avut reumatism pe care nu stiu cum mi -a fost tratat, ma dureau genunchii si mi se unflau iar un medic mi-a spus ca sunt dureri de crestere, am fost in statiune la Eforie -Nord.Medicul ortoped nu a putut sa-mi precizeze de unde asa de avansat stadiul gonartozei la varsta de 34ani cind an fost operata operat.
0
13-08-2010, ora 14:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
La aceasta varsta originea gonartrozei este fie primitiva (apare pur si simplu), fie post-traumatica (sportivi de performanta), fie prin suprasolicitare mecanica (obezitate).
Practic, din cele relatate ati apelat la toate solutiile medicale.
Trebuie sa evitati supraincarcarea mecanica, prin mentinerea unei greutati minimale si evitarea eforturilor. Va veti prezerva astfel capitalul articular existent pana pe la 55-60 de ani, cand se poate pune problema protezarii articulare. Nu mai apelati la infiltratii, sunt costisitoare, riscante si profund inutile.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu,
Chirurg Glezna si Picior
0
13-08-2010, ora 15:02
sicmena
Nu este medic/terapeut
sicmena
Va multumesc din suflet pt. promptitudinea cu care raspundeti, , pacientilor".O intrebare va mai pun.Pe linga cele mentionate de dv. ca si masuri de precautie, trebuie sa contiuu sa fac bicicleta si daca fizioterapia o data sau de doua ori pe an m-ar ajuta cu ceva?Am uitat sa mai spun ca muschii mei lasa de dorit, ajuta daca fortific musculatura?.
0
13-08-2010, ora 15:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Puteti efectua o miscare pe bicicleta, numai sa nu exagerati.
De asemenea, curele balneare pot fi benefice.
Infinit mai importanta este insa evitarea obezitatii, care distruge rapid articulatiile.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu,
Chirurg Glezna si Picior
0
17-08-2010, ora 14:27
sicmena
Nu este medic/terapeut
sicmena
Buna ziua dl. doctor, revin cu o intrebare -poate fi transmisa genetic gonartroza, am o fetita de 9 ani si daca as mai putea duce o sarcina ?Va multumesc.
0
17-08-2010, ora 14:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Gonartroza nu se transmite genetic, ci reprezinta cel mai adesea consecinta obezitatii, a unor traumatisme sau suprasolicitarii sportive sau fizice.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu,
Chirurg Glezna si Picior
0
09-12-2010, ora 10:02
mircoramo
Nu este medic/terapeut
mircoramo
Bna ziua,
A facut de o luna o artroscopie si mi s-au indepartat mare parte din meniscuri,
ligamentele sunt ok, condropatie 3-4 condili femurali si tibiali, tratati cu 2 microfracturi,
recomandare de a nu incarca o luna piciorul.Dupa 3 sapt am inceput usor sa merg
neavand nici un fel de durere, dealtfel nici inainte de operatie nu ma durea deloc.Am 1, 75
inaltime, 43 ani si 87 kg.Imi puteti spune daca infiltratiile recomandate au vreun efect si
daca da care sunt cele mai eficiente?O activitate gen mers pe camp la vanatoare
afecteaza mai tare genunchiul?
Multumesc
0
09-12-2010, ora 10:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va voi raspunde punctual:
- leziunile cartilaginoase descrise reprezinta un stadiu pre-artrozic. Artroza, o data constituita, are un ritm ineluctabil de evolutie catre agravare progresiva, evolutie mult agravata de indepartarea meniscurilor.
- aveti vreo 20 kg in plus, ceea ce greveaza enorm asupra viitorului articulatiei.
- eu incerc sa nu ma pronunt asupra infiltratiilor articulare, dar eu personal nu le recomand, mai ales avand in vedere costul exorbitant, cu mult peste orice eficacitate scontata.
- nu va ramane decat sa va normalizati greutatea si sa evitati eforturile fizice mari si indelungate.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu,
Chirurg Glezna si Picior
0
09-12-2010, ora 10:13
mircoramo
Nu este medic/terapeut
mircoramo
Multumesc pentru sfaturi si promptitudine
0
20-12-2010, ora 15:21
Ioana Dinu
Nu este medic/terapeut
Ioana Dinu
Pentru intretinerea cartilajelor eu iau Piascledine. La mine aceasta boala este intr-o faza incipienta si am facut si tratament cu antiinflamatoare, insa acum iau doar Piascledine pentru intretinere si ma simt bine. Este un medicament natural si daca nu sunteti alergica la avocado sau soia, cred ca il puteti lua si dumneavoastra.
Sanatate!
0
20-12-2010, ora 16:58
simoniquet
Nu este medic/terapeut
simoniquet
Buna ziua,
Tatal meu (35 ani) a fost depistat cu coxartroza bilaterala, mai pronuntat pe partea dreapta. A luat diverse medicamente antiinflamatorii, a facut 10 sedinte de fizioterapie, si este si sub tratament cu artostop. Precizez ca are si o trombocitopenie nu foarte severa care este de asemenea titnuta sub control cu tratament (medrol). As vrea, sa-mi raspunde-ti, daca exista si alt tratament medicamentos? Am gasit un medicament joint protex - este indicat intr-o astfel de afectiune, sau ce altceva recomandati?

Multumesc frumos!!!!
0
20-12-2010, ora 16:59
simoniquet
Nu este medic/terapeut
simoniquet
Revin cu o rectificare. Tatal meu are 65 de ani.
0
20-12-2010, ora 17:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista un tratament medicamentos al artrozei (coxartrozei), prin urmare eu nu recomand nici un medicament.
Medicatia antiinflamatoare, ca si fizioterapia, au doar un efect paleativ, asupra durerilor, si nu influenteaza deloc evolutia degradarii artrozice. Produsele cortizonice mentionate de D-voastra au acelasi efect ca si antiinflamatoarele nonsteroidiene, prin urmare sunt hiper-suficiente pentru controlul inflamatiei si al durerii.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu,
Chirurg Glezna si Picior
0
20-12-2010, ora 17:15
simoniquet
Nu este medic/terapeut
simoniquet
Multumesc pentru raspuns. Totusi mai am o intrebare. Operatia este cea indicata intr-o astfel de afectiune?
0
20-12-2010, ora 19:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Operatia este singura solutie, cu amendamentul important ca nu este niciodata urgenta, iar momentul operator depinde numai de suferinta pacientului, gradul de impotenta functionala si nu de imaginea radiografica.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu,
Chirurg Glezna si Picior
0
24-02-2011, ora 21:42
Vasile 3
Nu este medic/terapeut
Vasile 3
Domnule Doctor Marius Uscatu :Sotia mea in varsta de 50 de ani, a fost diagnosticata cu un an si jumatate in urma, cu poliartrita reumatoida acuta.A urmat tratament cu metrotexat si de vreo 4 luni si cu arava.Nedand rezultate i s-a facut dosar pentru Embrel.De o luna, au inceput dureri atroce si la genunchi, cu umflaturi.Azi a facut radiografie si a fost diagnosticata cu gonartroza bilaterala, la ambii genunchi.Ce ma sfatuiti sa fac?Va multumesc anticipat pentru raspuns.
0
24-02-2011, ora 22:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ce greutate are sotia??
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu,
Chirurg Glezna si Picior
0
25-02-2011, ora 07:59
Vasile 3
Nu este medic/terapeut
Vasile 3
Buna ziua, sotia are 67 kg, 1, 72 m inaltimw.Adica, vreau sa spun ca a slabit ingrozitor in ultimul an[avea 78 kg, inainte de boala].Spicuiesc din analize :proteina c reactiva=114, vsh 89, ficatul la limita[dupa un an de metrotexat si arava]Nu a suferit accidentari la genunchi, nu au fost suprasolicitari la statul in picioare.Acum, se ridica numai cu ajutor de pe scaun, si are dureri foarte mari la genunchii umflati.Se mai umfla si gleznele, dar nu o dor.Mai prezinta modificari cauzate de poliartrita la maini[vazute la cliseu] dar nu sunt asa dureroase ca genunchii.Va multumesc din suflet pentru timpul acordat si va rog, daca se poate, sa-mi spuneti ce pasi as avea de urmat pentru tratament sau proteza.Va spun sincer, am 53 de ani, si viata a-nceput sa fie un calvar.Va multumesc pentru intelegere.
0
25-02-2011, ora 08:03
Vasile 3
Nu este medic/terapeut
Vasile 3
Am uitat sa adaug, a facut testul quantin feron gold test, si a iesit negativ
0
25-02-2011, ora 08:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema esentiala este poliartrita reumatoida, care determina distrugerea articulatiilor.
Prin urmare, trebuie sa va concentrati pe tratamentul medicamentos, remisiv, de tip reumatologic si nu pe vreun tratament chirurgical, cel putin in faza inflamatorie acuta actuala.
Problema unei eventuale interventii de protezare trebuie pusa strict numai dupa controlul procesului inflamator, cu disparitia totala a durerilor si normalizarea constantelor biologice sanguine.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu,
Chirurg Glezna si Picior
0
25-02-2011, ora 17:03
Vasile 3
Nu este medic/terapeut
Vasile 3
Buna ziua
Va multumesc pentru raspuns.In acest caz, trebuie sa asteptam sa incepem tratamentul cu embrel, poate face, ce nu a reusit metrotexatul si arava : sa scada V.S.H.-ul macar la 30-40, si sa dispara din dureri, macar 50-60 %.E un vis, dar speram.Va multumesc inca odata pentru timpul acordat.Cu stima, Gligorovici Vasile
Adaugă un comentariu / răspuns
54 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: