Glioblastom - un diagnostic cumplit

818 comentarii 1 2 34 ..... 27 28 Înainte ›
0
30-06-2009, ora 15:27
dany-ele
Nu este medic/terapeut
dany-ele
maysa fa-ma te rog sa inteleg. sunt foarte dezorientata. sa inteleg ca dupa ce se va incheia terapia asta care o urmeaza acum la fundeni va incepe greul exact aceleasi cuvinte ne-a spus si noua medicul.ca e cea mai agresiva forma de cancer posibila insa eu n-am vrut sa cred nimic din ce mi-a spus pentru ca o vedeam foarte bine si-mi doresc din inima sa ajunga la nunta noastra care va avea loc abia la anul. abia astazi cand am intrat pe forum mi-am dat seama de gravitatea situatiei inca sunt in stare de soc.
0
30-06-2009, ora 15:38
maysa
Nu este medic/terapeut
maysa
Draga Daniaday ma bucur daca se poate numi asa sa aud ca mama ta este binisor. Spune-mi te rog ce varsta are si daca a luat si alte medicamente naturiste sau nu in perioada asta. Si mai spune-mi te rog daca i-ai spus adevarul cand a recidivat. Multumesc
0
30-06-2009, ora 15:46
dany-ele
Nu este medic/terapeut
dany-ele
Draga Maysa asteptam raspunsul tau cu sufletul la gura. Boala mamei a fost identificata in luna mai. Imediat am mers cu ea la Bagdasar unde a fost operata. A fost perioada de recuperare timp in care a luat doar niste calmante prescrise de doctor. si de o saptamana este la fundeni unde urmeaza tratamentul cu raze. De la inceput si pana acum ea nu a stiut si nu stie ce are. Nu am avut curaj nici unul din noi sa-i spunem i-am spus doar ca a avut un chist pe nervul vorbirii care a fost extirpat in totalitate si acum trebuie sa urmeze un tratament. Are 51 de ani si are un moral extraordinar.din cate am inteles de-acum tre sa ne asteptam la partea dureroasa.
0
30-06-2009, ora 15:51
maysa
Nu este medic/terapeut
maysa
Dany-ele te inteleg mai bine dacat crezi. Stiu ca este un soc pentru tine. La fel a fost si pentru mine cand am gasit prima oara acest site. Ma intrebi cum va fi greu...iti spun eu cum e la mine si cum va urma probabil. Va vorbi din ce in ce mai greu se va enerva si asta o va agita la maxim si ce-i mai grav VA INCETA SA MAI LUPTE. Ulterior va apartea paralizia si asta va duce spre o tensiune maxima in casa si o permanenta supraveghere. Practic imagineaza-ti ca va sta in pat tot timpul nu ma putea vorbi si manca doar cu lingurita. Asta inseamna greu. Nu vreau sa sperii pe nimeni dar asta va urma. Am stat cu mama zi si noapte in spital in Obrejia trei sapmatani si pentru ca aveam sau nu unde dormi seara mi-o petreceam cu asistentele. Ele vedeau asta mereu si tot ele m-au incurarajat sa nu o operez la maxim si ca daca nu se mai poate face nimic sa ma opresc. Era acolo o fara de 39 ade ani care avea un baiat de 15 ani. Sunt si acum cu imaginea ei in minte. Cu siguranta a murit pana acum. Stii ce facea Statea in pat si isi blestema parintii ca au adus-o la operatie iarasi. Si ei saracii plangeau afara. Am vazut oameni necajiti foarte necajiti. De la ei stiu ce va urma.
0
30-06-2009, ora 16:02
dany-ele
Nu este medic/terapeut
dany-ele
Multumesc Maysa pentru sinceritatea ta.Am stat toata ziua pe acest forum dar nu am vrut sa vad realitatea...realitatea este crunta...nu stiu ce sa fac...de saptamana viitoare voi trece prin aceleasi clipe ca si tine pentru ca voi merge sa stau eu cu ea in spital...NU vreau sa-mi pierd speranta in DUMNEZEU si vreau macar sa ma agat de o MINUNE...lucru care ti-l doresc si tie...
0
30-06-2009, ora 16:14
daniaday
Nu este medic/terapeut
daniaday
buna din nou. Mama mea are 53 de ani si a fost dianosticata la 51 de ani. A stiut din primul moment ce are si de fiecare data cand a recidivat. La 3 luni dupa prima operatie a recidivat dar abia atunci a inceput tratamentul cu temodal si cobaltoterapia. In acelasi timp mama mea a mers la un bioenergetician si a facut tratament naturist pe baza de ceaiuri si comprese. Pe langa asta a luat pe toata durata cobaltoterapiei gel de aloe. Chiar si in momentul de fata mai ia gel de aloe dar facut acasa nu cumparat. Dupa terminarea cobaltoterapiei tumora crescuse insa dupa 3 luni nu mai aparea nimic pe RMN. Acum nu stiu ce sa va spun a fost o minune a fost efectul cobaltoterapiei sau al tratamentelor naturiste cert e ca mama a fost foarte foarte bine ca si cum nu ar fi fost operata niciodata aproape un an de zile. Acum stie ca a recidivat tumora stie si ca are 5 cm si ca este inoperabila. Si pentru asta este cu moralul sus isi traieste viata si se bucura de fiecare moment pe care il are. Mi-as dori ca toata lumea sa poata trece prin boala asta mizerabila asa cum trece mama mea. Constienta de timpul care i-a mai ramas si fara regrete bucurandu-se de prezenta noastra si de fiecare rasarit de soare... asta chiar daca stie ce o asteapta...
0
30-06-2009, ora 16:25
maysa
Nu este medic/terapeut
maysa
...mama ta este mult mai tanara ca mama mea...mi-as dori ca si mama sa faca asta dar nu stiu sincer ce va urma. imi ramane doar puterea sa ma rog sa ne lumineze Dumnezeu mintile. Spune-mi te rog cum ai procedat cu aloe si cum ai facut practic medicamentul. multumesc
0
30-06-2009, ora 16:31
dany-ele
Nu este medic/terapeut
dany-ele
draga Maysa nu trebuie sa ne pierdem speranta. Uite Daniaday ne-a dat o veste buna. Dumnezeu hotaraste indiferent de varsta...pana atunci noi trebuie sa facem tot ce ne sta in putinta...astfel astept si eu raspunsul de la Daniaday in legatura cu gelul de aloe...Va multumesc
0
30-06-2009, ora 16:38
daniaday
Nu este medic/terapeut
daniaday
in momentul de fata sunt undeva la tara si nu am reteta exacta la mine... iti pot spune ca iti trebuie aloe mai veche de 3 ani miere curata de albine si vin de casa curat...fara zahar sau alte adaosuri. Toate astea se pun la macerat si dupa aceea se strecoara. Se bea cu jumatate de ora inainte de fiecare masa. Insa daca ai rabdare pana joi cand ajung la reteta ti-o pot spune exact pe cantitati si cate zile trebuie sa stea la macerat. daca ai nevoie de mai multe info ma poti gasi pe mess cu id daniaday
0
30-06-2009, ora 16:53
maysa
Nu este medic/terapeut
maysa
Nu este nici o problema. astept pana te intorci. Intre timp ma voi interesa de vin curat de casa pentru ca se gaseste mai greu. Multumesc pentru ajutor
0
04-07-2009, ora 22:46
DANIEL65
Nu este medic/terapeut
DANIEL65
BUNA,
Cu parere de rau va spun ca sansele de a supravietui dupa ce cineva a fost diagnosticat cu glioblastom sunt aproape nule.De 5 saptamani MAMA zace la terapie intensiva dupa o astfel de operatie.Nu este constienta, a avut si zile imediar dupa operatie cand era constienta, putea misca mana si piciorul drept, deschidea ochii si ma putea urmari cu privirea, dar acum colac peste pupaza tumora a recidivat extrem de repede si starea ei s - a inrautatit.Nu mai spun ca sin cauza indolentei si nesimtirii asistentelor, infirmierelor poate chiar a unor medici s - a infectat "plaga " adica operatia si acum este f f rau Nu credeam ca se poate intampla asa ceva in spital si mai ales intr - o sectie de terapie intensiva...Degeaba arunci cu banii in stanga si - n dreapta ca atat cat stai acolo se mai uita la pacient dar cand ai plecat bolnavii sunt total ignorati.DAR... sunt si medici de buna credinta care vor sa faca si fac tot ce pot ptr. binele bolnavului, pacat ca sunt foarte putini.
Cu toate astea sfarsitul este foarte trist, mai devreme sau mai tarziu, cu suferinta sau fara, nu stie nimeni ce gandesc, daca gandesc, ce simt sau nu acesti bolnavi
Nu vreau sa va descurajez dar vedeti care este rata mortalitatii la Neurochirurgie.
.DUMNEZEU FIE CU EI, SI CU NOI TOTI !
0
09-07-2009, ora 09:37
maysa
Nu este medic/terapeut
maysa
Buna Daniel!
imi par sincer rau sa aud asta de mama ta si tu ai dreptate cand spui ca asa se va termina si pentru noi(adica pentru rudele noastre). Sincer am spus si mai sus ca imi este ce-l mai teama de ce va urma. Mama a terminat radioterapia zilele trecute si se simte bine, atat cat se poate nimi bine un om in situatia ei. Este o luptatoare dar din pacate nu va reusi sa invinga. Cat priveste comentariul tau despre atitudinea celor din spital sunt de acord cu tine. Nu-ti dau informatii si nu te ajuta in nici un fel. Nici dr si nici asistentele. Mama a fost operata la obregia la dr ciocan/stefanescu. Nu pot spune ca s-a purtat urat as putea spune ca a fost chiar atent fata de altii dar sunt multe lucruri care mai erau de aflat. De cateva saptamani am mama imi tot spunea ca o deranjeaza ceva la operatie. Am vazut cum practic firele ii ieseau din operatie si am ramas inmarmurita. Era totusi bine daca cineva ne spunea si noua despre asta. Pana sa incepem radierea l-am asteptat pe dr gheorghev din elias sa vina din concediu ca asa ne-a zis si cand s-a intors dupa trei saptamani aparatul tot nu mergea si a trebuit sa mergem in fundeni. Cand l-am sunat pe ciocan a inceput sa tipe la mine ca de ce am asteptat atat. Eu eram prima oara in asemenea situatie si nu avem cum sa stiu ca radioterapia se incepe imediat. Poate daca el mi-ar fi spus asta la spital lucrurile stateau altfel. M-am gandit ca dr din elias ar trebui sa stie cat este de urgent si tot el trebuia sa-mi spuna ca nu trebuie sa-l asteptam si sa mergem la alt spital. Sunt multe necazuri pe care le-am intampinat si sigur vor mai fi si altele. In fata unei singure asistente din obregia imi plec capul D-na Viorica, un adevarat profesionist si o femeie extraordinara. Si tot ea mi-a spus sa n-o mai aduc pe mama la a doua operatie ca e prea chinuitor.
0
09-07-2009, ora 10:28
daniaday
Nu este medic/terapeut
daniaday
Buna Maysa!

Am reusit sa gasesc reteta cu aloe abia acum.
1/2 sau 1 kg.de miere de albine . 2 frunze mari sau 3 frunze mai mici de Aloe Sábila ( Vera ), 3 linguri de Cognac, Whisky sau Tuica ( ca dilatator ).
Se sterge praful de pe frunze si spinii se indeparteaza. Apoi, planta se taie in bucati mici. Astfel taiata planta, se introduc toate elementele intr-un mixer si se mixeaza, pana se face o pasta vascoasa. Astfel se poate deja intrebuinta. Se poate pune in frigider sau lasa afara, dupa dorinta fiecaruia. Se ia 1 lingura mare de 3 ori pe zi, cu 15 minute inainte de fiecare masa.
Multa sanatate
0
09-07-2009, ora 10:29
daniaday
Nu este medic/terapeut
daniaday
Uitasem sa spun ca normal se face cu tarie, dar datorita tipului de cancer, se inlocuieste cu vin de casa si se pune cantitatea dubla.
0
09-07-2009, ora 11:16
maysa
Nu este medic/terapeut
maysa
Buna Silviu. Spuen-mi te rog care este pretul acestui tramanet si cum se poata ia.
0
16-07-2009, ora 08:07
mihaeta
Nu este medic/terapeut
mihaeta
Buna,
Am gasit un site care zice ca poate vindeca glioblastomul cu moduloterapie. Ce parere aveti? Tatal meu a fost operat acum o luna, la Timisoara. Se simte bine, dar biopsia spune clar "glioblastom multiplu g IV".
http://www.alb.ro/moduloterapie.html
0
17-07-2009, ora 11:17
doina218
Nu este medic/terapeut
doina218
glioblastomul nu se vindeca!

este cea mai urata forma de cancer a creierului!


sanatate si credinta
0
17-07-2009, ora 11:46
maysa
Nu este medic/terapeut
maysa
Din pacate Doina are dreptate. Poti incerca sa mai prelungesti viata cu diferite tratamente scumpe dar rezultatul este in final acelasi. Si eu ma uit la mama...este din ce in ce mai greu. O gasesc mereu in pat de cateva zile si pana acum(era cat de cat energica). Sincer nu vreau sa-i transform aceste ultime zile in incercarea mea disperata de a o salva.
Am lasa-o sa manance ce are pofta sa faca ce-si doreste si ma bucur de fiecare clipa alaturi de ea. Acum ia aproape 15 pastile pe zi. Ce sa-i mai fac mai mult de atat? Abia mai poate manca si in general mai mult lactate. Ma bucur cand o vad ca mananca paine cu unt pentru ca-i place mult. In sufletul meu stiu ca nu-i face bine dar am inteles ca nu se poate vindeca aceasta boala.
Stiu ca va fi din ce in ce mai greu si-mi este tare fruca de controlul din august. Cred ca deja a recidivat ca o doare capul foarte tare. Si oricum sta numai cu calmante...
0
17-07-2009, ora 12:05
shtirba
Nu este medic/terapeut
shtirba
Buna...
azi se implineste un an de cand mama a plecat... Sunt trista sa vad din ce in ce mai multi oameni bolnavi de aceasta boala nemiloasa.
Maysa, fa-i toate poftele. Mama in ultimele zile manca iaurt si inghetata Iar printre ultimele cuvinte a fost "bere". Tata m-a intrabat daca sa-i ia fara alcool... oricum nu mai conta, decat sa ii facem ultimele placeri.
Si chiar cand nu mai putea vorbi si era intr-o stare foarte grava, ma auzea, asa ca vorbeste cu ea pana in ultima clipa, te va auzi.
Mama nu a avut dureri, nu-mi explic... Medicul, la externare, ne-a spus ca va ajunge la morfina, ca va avea dureri... pe mama nu a durut-o nimic (sau poate nu ne-a spus noua) pur si simplu s-a stins ca o lumanare, incet-incet... pana s-a topit!
Sanatate si putere!
0
20-07-2009, ora 15:31
doina218
Nu este medic/terapeut
doina218
da, aude pana in ultima clipa.

Se va stinge, exact ca o lumanare...din pacate. Suneti-i cat de mult o iubesti, vorbeste-i, te va auzi...
e greu...nici acum nu mi-am revenit de cand a plecat prietena mea...au trecut 6 luni, a avut numai 39 de ani.

sanatate si putere
0
22-07-2009, ora 10:16
DANIEL65
Nu este medic/terapeut
DANIEL65
Buna,

In cazul tumorilor cerebrale pacientii nu au dureri, cel putin asa spun medicii.Unii sunt constienti, altii nu, Noi ca apartinatori trebuie sa facem tot ce putem ca sa le prelungim viata dar trebuie sa avem grija si de calitatea vietii lor.Din pacate nu se pot face prea multe.Nu stiu daca in cazul glioblastomului radioterapia mai are efect sau nu.Medicii sustin ca perioada de refacere a tumorii este foarte scurta si in final se ajunge la un sfarsit trist.Nu stiu daca are rost sa - i mai chinuim prin alte spitale ptr. tot felul de tratamente post operatorii sau doar sa incercam sa le facem viata scurta pe care o mai au in fata cat mai usoara si mai placuta, atat cat se poate.
Sanatate tuturor !
0
01-08-2009, ora 16:25
rudyy
Nu este medic/terapeut
rudyy
Buna,

un var de al meu de 34 de ani a fost diagnosticat si operat la sf lunii mai la TM, de GLIOBLASTOM GRADU IV.Se simte bine, tumoarea operata avea 7 cm.Luna trecuta a inceput cura cu TEMODAL dar dupa aprox o luna a inceput sa i se miste dintii in gura, sa i mirose gura si pielea.DE CE??????Daca imi poate raspunde si mie cineva si cunoaste asemenea cazuri.
mULTUMESCSANATATE TUTUROR!!!!!!!!!!!!
0
01-08-2009, ora 21:48
cliuta
Nu este medic/terapeut
cliuta
draga rudyy
Boala mamei mele (gliobastomul grad IV WHO) a debutat cu o cangrena la masele din partea stanga jos, mai precis a fost singurul simptom (de la aperiatia cangrenei si pana la dignosticarea glioblastomunlui a durat cateva zile).
Temodalul este un medicament foarte puternic cu administrare precisa.
0
03-08-2009, ora 09:21
maysa
Nu este medic/terapeut
maysa
buna
mama saraca tot imi zice ca o doare sub placa dentara si ca are o inflamatie. Am dus-o la stomatolog si ala mi-a zis ca nu are nimic...ca doar s-a inflamat gingia ca nu a tinut placa in gura. Credeam ca exagera mama dar nenorocita din mine nu facea legatura ca poate sa fie de la cap. Abia acum cand citesc ca vi s-a intamplat si voua realizez ca saraca chiar avea probleme. Mama parca e mereu suparata si nu prea mai vrea sa vb cu noi. Rade doar cu fetita mea de un an si jumatate. Imi spune ca nu mai aude cu urechea stanga, pe partea cu operatie se se misca din ce in ce mai greu. Nu prea mai vrea sa iasa afara si sincer parca simte ceva. Imi este frica de ce va urma. Am implinit o luna de la temodal si am sunat sa ne vedem cu doctorii(chirurgul si radioterapeutul). Primul dupa 15 august si al doilea e in concediu pana pe 20 august. Se fac aproape doua luni si a zis sa nu ia temodal pana nu ne vedem cu ei. Stiu ca este tarziu dar se pare ca nu le pasa. Vom merge si vedem ce va mai fi. Stiu sigur ca nu vor urma zile prea bune...
0
03-08-2009, ora 09:28
doina218
Nu este medic/terapeut
doina218
offf, sunt alaturi de voi...stiu ca va este greu...si prietena mea avea dureri la dinti...credea ca este o nevralgie...

sanatate si putere.
0
09-08-2009, ora 12:53
livia73
Nu este medic/terapeut
livia73
Citesc cu emotii si durere acest forum din luna mai 2009, insa nu am avut curaj sa scriu si eu., acum insa o fac.
Am avut un frate de 47 ani care s-a stins din cauza acestei cumplie boli in data de 14 iulie 2009.
A fost operat la Spitalul Bagdasar din Bucuresti, iar dupa primirea diagnosticului de GLIOBLASTOM, medicii i-au dat sanse de viata max. 12 luni, insa din pacate nu a trait nici 2 luni dupa operatie. Este foarte dureros mai ales ca la exact 3 luni de cand a avut primele simptome (dureri de cap, varsaturi, ochiul stang micsorat, gura putin stramba), l-am si inmormantat. Nu a reusit sa faca nici radioterapie nici tratament cu temodal, boala a recidivat f. repede. A suferit groaznic, insa nu a avut curaj sa ne intrebe de ce nu se face bine, nici noi nu am avut curaj sa-i spunem acest diagnostic. Am fost alaturi de el si l-am incurajat tot timpul, am incercat si tratamente naturiste insa nu le mai putea inghiti. Ultimele doua saptamani a trait doar cu perfuzii, inghitea cu mare greutate cate o picatura de apa sau de ceai cu seringa. Este cumplit de greu sa vezi pe cineva drag care sufera atat de mult si sa fii neputincios in al ajuta. Cred ca doar cei care trec prin asemenea momente pot intelege.
As fi bucuroasa sa aud despe cineva care a fost diagnosticat cu aceasta boala si s-a vindecat, insa cred ca este imposibil.
Sunt inca in stare de soc, si nu cred ca-mi voi reveni curand dupa aceste grele momente prin care am trecut. Singura mea mangaiere este aceea ca ma gandesc ca a fost un om extraordinar de bun si am citit undeva ca Dumnezeu ii ia la El pe oamenii buni.
Sanatate multa tuturor, iar celor ce au persoane dragi care sufera de aceasta cumplita boala le doresc multa putere si Dumnezeu sa ii ajute sa treaca cu bine peste toate momentele grele.
0
09-08-2009, ora 22:27
cliuta
Nu este medic/terapeut
cliuta
condoleante livia
0
09-08-2009, ora 22:37
cliuta
Nu este medic/terapeut
cliuta
Va rog spuneti-mi cum se comporta bonlavii inainte de a "inchide ochii" ; mama nu merge, nu vorbeste, dar totusi mananca
P.S. : Ofteaza, palnge mai mereu si imi face semn ca. s-a terminat.
Ea se poate pierde si in urma unei crize pileptice?
0
10-08-2009, ora 08:04
livia73
Nu este medic/terapeut
livia73
Draga Cliuta,

Eu cred ca daca mama ta mananca, inca mai are de suferit. Fratele meu nici apa nu mai putea sa inghita. A cazut in coma cu o zi inainte de a se stinge, respira foarte, foarte greu ( se auzea ca un suierat din pieptul lui). Sunt clipe de cosmar !!!!! care nu se pot descrie in cuvinte. In noaptea dinaintea decesului a facut si 2 crize insa nu s-a stins atunci, a mai durat vreo 10 ore pana la final.
Dumnezeu sa te ajute si sa-ti dea putere!
0
10-08-2009, ora 09:09
maysa
Nu este medic/terapeut
maysa
Condoleante Livia

Scriu aceste cuvinte stiind ca peste o perioada scurta le voi primi din partea voastra. Nici mama nu se simte mai bine, picioarele o necajesc maxim. E si parca nemultumita si suparata mereu. Astazi m-a pupat cand am plecat la servici si mi-a facut cu mana pe geam. Nu crted ca voi uita asta vreodata.

Imi pare rau de fratale tau Livia si spre spre surprinderea mea s-a stins foarte repede. Credeam ca daca esti mai tanar duci boala mai usr dar m-am inselat. stiu ca e dur ce spun acum dar decat sa se chinuie luni in par mai bine asa. Referitor la nedumerirea ta eu am citit pe net mult despre glioblastom si nu am gasit leac de vindecare si nici macar oameni care sa traiasca prea mult. Doar de mama lui daniaday care se lupta de doi ani cu boala. atat.

Poti sa-mi spui Livia daca nu iti este prea greu cat de mare era tumoarea si unde era pozitionata?

Numai bine tuturor...si putere

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
818 comentarii 1 2 34 ..... 27 28 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.