Glioblastom - un diagnostic cumplit

818 comentarii 1 2 ..... 24252627 28 Înainte ›
0
14-06-2013, ora 23:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa mergeti la un consult oncologic, cel mai bine intr-un spital mare, inclusiv cu sectie de radioterapie.
0
15-06-2013, ora 17:28
mmeiloiu
Nu este medic/terapeut
mmeiloiu
Domnule Raul Duke, multumesc pentru raspuns. Am programat-o la radioterapie la spitalul coltea incepand cu 26 iunie. Dar as vrea sa stiu la ce ne putem astepta, deoarece multa lume inclusiv medic oncolog spun ca mai bine era sa fie intai operata.
0
15-06-2013, ora 22:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am prea putine date referitoare la cazul de care discuti ca sa pot stii ceva medical. desigur ca cel mai bine e sa se opereze, dar asta uneori pur si simplu nu se poate face. ce zice CT-ul sau RMN-ul cerebral ?
0
17-06-2013, ora 22:49
SerbanPopa
Nu este medic/terapeut
SerbanPopa
Va salut,
Tatal meu a fost diagnosticat anul trecut in martie cu boala asta cumplita, a avut o operatie in martie si o recidiva cu inca o operatie in iunie. Vara trecuta a facut radioterpaie si 42 de zile de Temodal. Nu a mai putut continua tratamentul cu Temodal nici pana azi deoarece sangele sau s-a degradat prea mult in acele 42 de zile, iar oncologul i-a interzis sa mai continue cu Temodal deoarece ar putea muri de la el. Acum 2 saptamani la RMN-ul de control a reiesit o noua recidiva si am mers un RMN spectroscopic la Timisoara, deoarece chirurgului ii era frica sa opereze fara sa vada exact pozitia si tot ceea ce avea nevoie riscand in caz contrar sa ii distruga vorbirea (de dupa prima operatie vorbirea lui s-a deteriorat continu, tumora fiind pe stanga in zona centrului vorbirii). A fost operat saptamana trecuta cu succes, in sensul ca tumora a fost scoasa toata, binenteles cu rezerva ca ea va reveni foarte rapid. Chirurgul si oncologul spun ca nu se mai poate face radioterapie din nou pt ca nu mai are efect, de chimioterpaie nici nu mai poate fi vorba, iar prognosticul tatalui meu in momentul de fata este in jur de 2 luni (fiind totusi deja 15 luni de la diagnostic, doctorii ne-au spus anul trecut ca nu o sa prinda anul acesta si iata totusi ca l-a prins).

Intrebarea mea este, credeti ca altundeva, in alt oras ar mai avea rost sa faca inca cateva sedinte de radioterapie? Si ce alte lucruri am putea face pt a-i spori macar calitatea vietii, inafara de dexametazona, manitol si logoped?

Si un gand pt cei ce va aflati in lupta cu aceasta boala sau aveti apropiati in aceasta situatie, sa fiti foarte puternici, sa aveti rabdare si sa ii incurajati pe oamenii astia sa lupte cu mizeria asta de boala. Eu vad ca ce traieste tatal meu de un si jumatate nu se mai poate numi viata, traieste asteptand un RMN la 3 luni si poate o operatie dar cu toate astea as prefera sa traiasca chiar si asa inca o viata desi stiu ca nu se poate si nu mai e mult. Am uitat sa va spun, el sambata a implinit 47 de ani.
0
17-06-2013, ora 23:40
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
radioterapie pe orice tesut din corpul uman nu se poate face dincolo de o anumita doza, cumulata, specific pentru fiecare organ/tesut in parte. deci o suplimentare a radioterapiei, daca s-a facut (si cel mai probabil s-a facut) in doza maxima, pentru beneficiu maxim, este contraindicata, nu doar pentru ca nu l-ar ajuta, dar i-ar distruge pur si simplu creierul. tratamentul simptomatic ramane de baza in acest moment. discutati cu oncologul de asemenea pentru oportunitatea sau eventualitatea unui nou regim de chimioterapie, daca boala va recidiva. daca momentan nu mai are tumora restanta, acest lucru nu cred ca se indica. daca recidiveaza insa, poate ca da.
0
18-06-2013, ora 01:34
SerbanPopa
Nu este medic/terapeut
SerbanPopa
Pe fisa scrie, citez: 60 Gy/30 fr/pat. tu, fotoni 6 MV si din cate stiu a fost doza maxima, poate altcineva stie mai bine. Iar legat de chimioterapie, el a facut cele 42 de zile de temodal in vara trecuta la 3 saptamani dupa o "ablatie cvasicompleta". Deci practic era in aceeasi situatie ca si acum, fara tumora restanta, intre timp doar au aparut problemele cu sangele si a trebuit sa ne oprim. Asa ca ma gandesc ca chimioterpia se poate face si fara tumora restanta, pt ca oricum la glioblastom recidivele sunt foarte rapide.

In alta ordine, dupa operatia de sapt.. trecuta i s-a accentuat si un soi de retard in sensul ca nu mai judeca prea bine, iar chirurgul ne-a spus si ca in cazul unei viitoare a 4-a recidiva operatia nu mai este posibila. De aceea vreau sa facem orice spre a amana viitoarea si ultima recidiva.
0
18-06-2013, ora 19:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
chimioterapie se face daca exista vreun beneficiu demonstrat, iar in cazul cancerelor cerebrale, daca au fost operate complet si nu exista dovada ca a ramas ceva pe loc sau ca a aparut vreo recidiva, nu prea cred ca se va face, caci nu se indica. daca in schimb exista, atunci da, poate fi reluata chimioterapia, cel mai probabil cu altceva decat temodal, in functie de toleranta insa.
0
18-06-2013, ora 23:43
SerbanPopa
Nu este medic/terapeut
SerbanPopa
Va multumesc, saptamana viitoare vom vorbi cu oncologul pt ca inca nu ii sunt scoase nici atele. Deocamdata cea mai grea problema este afazia cu care nu mai stiu cum sa lupt, iar pe langa asta a aparut si o pierdere a memoriei pe termen scurt in sensul ca pune aceleasi intrebari si i se raspunde de 15 ori.
0
26-06-2013, ora 22:40
SerbanPopa
Nu este medic/terapeut
SerbanPopa
Din pacate oncologul ne-a spus ca nu mai exista tratament oncologic pentru el, asadar am ajuns la final, fara chirurgie si fara oncologie mai ramane doar sa speram.

In schimb poate voi a-ti fi interesati ca noi probabil nu mai apucam, oncologul ne-a spus ca undeva spre sfarsitul anunului va incepe un studiu clinic cu avastin si ar incerca sa il introduca si pe tata, singura problema este ca sansele lui de a prinde sfarsitul anului sunt minime. Dar poate pe altii ii ajuta informatia asta.
0
27-06-2013, ora 12:28
dalina82
Nu este medic/terapeut
dalina82
Unde anume se va face studiul cu avastin? Si tatal meu are acest glioblastom afurisit. A fost operat de 2 ori pana acum, o data in 9 martie 2012 (atunci avea astrocitom, gr 3) si a doua oara in 8 ianuarie cand deja avea glioblastom. La un RMN din aprilie s-a vazut din nou ceva pe RMN, insa neurochirurgul a spus ca tinem sub observatie pentru moment. Maine va face un nou RMN si vedem cum sta. Din cate am inteles de la dr oncolog, nu va mai putea face nici chimio, nici raze...ca le-a facut deja.om vedea dupa acest RMN.
0
27-06-2013, ora 13:11
SerbanPopa
Nu este medic/terapeut
SerbanPopa
Noi suntem din Targu Mures. Atat ne-a zis oncologul ca undeva spre sfarsitul anului ar trebui sa inceapa studiul cu avastin si pt glioblastom.
0
27-06-2013, ora 13:22
dalina82
Nu este medic/terapeut
dalina82
Multumesc pentru informatie! Noi la Cluj suntem monitorizati...
0
27-06-2013, ora 22:19
SerbanPopa
Nu este medic/terapeut
SerbanPopa
Din cate stiu, pe partea de oncologie Clujul e la un nivel aproximativ egal asa ca probabil tatal tau ar putea fi inclus in studiu. Cand mergeti la oncolog cu RMN-ul, intreaba ca nu e nimic de pierdut.
0
01-07-2013, ora 11:34
dalina82
Nu este medic/terapeut
dalina82
Buna,

Domnule Raul, va rog o parere legata de ultimul rezultat al RMN-ului tatalui meu. Azi am primit rezultatul.

"La examenul prin rezonanta magnetica al extremitatii cefalice, cu secvente ponderate in T1, T2, FLAIR si difuzie nativ si secvente ponderate T1 cu contrast paramagnetic intravenos, comparativ cu examinarea anterioara, se constata: la nivelul emisferei stangi, temporo parietal, pe fondul unei plaje cu contur neregulat in hipersemnal T2, hiposemnal T1, se pune in evidenta o formatiune inlocuitoare de spatiu, neomogena, cu aspect chistic, intens gadolinofila la periferie, cu dimensiuni de aproximativ 26/25 mm. De asemenea se pune in evidenta o formatiune cu acelasi aspect, gadolinofila la periferie, cu diametrul maxim de aproximativ 22 mm, localizata la nivelul emisferei stangi, parietal, parasagital. Sistemul ventricular este simetric, usor balonizat, situal pe linia mediana.

Concluzii: Boala in evolutie - recidiva locala+determinare secundara emisfera stanga"

M-am uitat si pe CD si din cate inteleg i-a mai aparut o tumora. Cea de 26/25 mm aparea si in urma cu 2 luni, la exact aceleasi dimensiuni (acolo a fost si operat de 2 ori). Insa cea de 22 mm nu aparea in urma cu 2 luni.
Abia peste o saptamana avem programare la neurochirurg.
0
01-07-2013, ora 18:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, ma tem ca boala este in evolutie. cred ca prima masura care trebuie luata este consultul neurochirurgical, spre a spune daca poate fi reoperat sau nu.
0
19-07-2013, ora 13:17
edina_a
Nu este medic/terapeut
edina_a
Buna ziua, din pacate mama mea a fost victima acestei boli groaznice, glioblastom multiform gradul IV. Ne-am luptat cu boala aproape 10 luni, trecand printr-o operaţie, chimioterapie şi radioterapie şi în paralel tratamente naturiste, dar din păcate nu am reuşit să o învingem. După operaţie medicii i-au dat câteva săptămâni, iar faptul că a rezistat atât, din care 5 luni, aş putea spune, chiar bine, eu zic că se datorează administrării Vidatoxului. L-am procurat f greu dar eu zic că merită. Mi-au mai rămas 2 flacoane şi aş vrea să ajut alţi pacienţi.
Multă sănătate!
0
13-08-2013, ora 00:16
SerbanPopa
Nu este medic/terapeut
SerbanPopa
Mi-a ramas o cutie de 5 capsule Temodal Teva 250mg sigilata daca intereseaza pe cineva.
0
14-08-2013, ora 11:06
bog1
Nu este medic/terapeut
bog1
Buna ziua,

Tatal meu in varsta de 63 de ani a fost diagnosticat cu GBT IV si a fost operat la inceputul lunii iunie; din cauza starii lui generale (hemipareza transformata in hemiplagie datorata tumorii, sindrom bipolar aflat sub tratament dar fara rezultate pozitive), medicul neurochirurg ne-a recomadat sa nu ii facem radioterapie; am fost la un medic oncolog, i-am expus situatia si a avut aceeasi parere; rezultatul la biopsie a venit dupa aproape 4 saptamani; as dori sa stiu daca starea pacientului este un factor decisiv pentru inceperea sau neinceperea radioterapiei sau ar fi trebuit sa cer mai mult decat cele 2 pareri pe care le-am primit de la neurochirurg si oncolog; intre timp starea psihica a tatalui meu s-a ameliorat, este cooperant, mai lucid si ma gandesc ca ar trebui sa mai discut si cu alti doctori; este tarziu pentru asta? pt radioterapie la 2 luni si cateva zile de la operatie?

Va multumesc.
0
15-08-2013, ora 21:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu este prea tarziu, dar care este scopul acestei radioterapii, in aceasta etapa ? trebuie sa ai mai multe informatii, cum ar fi sumarul protocolului operator de la neurochirurgie, rezultatul examenului histopatologic si o investigatie CT sau RMN mai recenta.
0
22-09-2013, ora 04:47
crespobogdan
Nu este medic/terapeut
crespobogdan
salut.mesaj pentru Clara_beby si crc unde anume trebuie sa merg in Tirana cu dosarul pentru VIDATOX, VA ROG MULT DACA MA PUTETI AJUTA aici pe forum sau pe adresa de mail -* VA MULTUMESC

(* modificat de admin)
0
25-09-2013, ora 00:32
Mari Popa
Nu este medic/terapeut
Mari Popa
Buna seara,
Sotul meu a fost diagnosticat in martie 2013 cu glioblastom temporal dreapta (p53 IDH1 Negative ) si operat la 19 aprilie 2013.Ulterior i s-a administrat un tratament concomitent de radioterapie si chimioterapie ( protocol STUPP ) de la 2 iunie la 15 iulie a.c. Starea sa clinica a fost excelenta, avand indicele Karnofsky de 100 %.A continuat tratamentul prin cure lunare de Temozolomide (Temodal ), prima luna cu 150 mg, apoi datorita bunei tolerante cu 200mg.Din pacate dupa a doua luna de temodal a inceput sa-i fie rau, dureri de cap care cedau la paracetamol, probleme locomotorii, lipsa poftei de mancare, somn prelungit, o usoara semipareza pe partea stanga mana-picior. S-a trecut la perfuzie cu manitol si ser fiziologic.Concluzia examenului neuropatologic a fost urmatoarea: aspect histologic si imunofenotipic de glioblastom, grad IV conform OMS 2007, P53 si IDH1 Negativ. Asteptam acum rezultatul RMN-ului si nu stim de ce a aparut aceasta stare de rau inainte de a termina cele sase luni de temodal.Va rog sa ne ajutati d-voastra daca se poate sau un sfat cum sa procedam. Credeti ca va fi nevoie de o a doua operatie, este edem cerebral, boala in evolutie, recidiva sau ce?Va multumesc, dati-ne o speranta.
0
25-09-2013, ora 03:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
evident ca este posibil sa fie niste reactii la tratament, dar informatiile sunt MULT PREA PUTINE in acest moment pentru a avea macar rost sa emitem speculatii, inainte de a vedea un nou examen RMN. ce ar fi util este daca ne-ai putea spune detaliile complete din buletinul histopatologic (nu imunohistochimia), protocolul operator (din vreun bilet de externare de la neurochirurgie) si eventual un CT sau RMN dinainte de operatie.
0
26-09-2013, ora 13:02
buburuzaO
Nu este medic/terapeut
buburuzaO
Buna ziua,
Mama mea a fost diagnosticata cu glioblastom pe 23.08.2013. Pe fisa de histopatologie scrie scurt si la obiect Glioblastom Cod ICD-O:9440/3.
A inceput de ieri RT, de azi-maine sper si Temodal..in functie de disponibilitatea la farmacii.
Ceea ce nu inteleg este ca oncologul nu i-a facut nici o analiza de sange inainte de a-i prescrie temodalul. Si nici nu mi-a zis sa vin in x zile/saptamani pentru analize, monitorizare, etc.
I-a dat 120 mg/zi pt 30 zile si apoi prelungim daca inca mai face RT.
In mod normal la ce intervale de timp de la inceputul tratamentului radio si/sau chimio ar trebui sa faca niste analize si ce fel de analize?

SI legat de RT am o nelamurire..am inteles ca face 20 zile (5/sapt) dupa care radioterapeutul analizeaza si daca mai e cazul mai face. Stiam ca se dozeaza de la inceput si se stie cate zile/ore/saptamani/etc..nu analizeaza si apoi decid daca mai continua. In fine, asta in cazul in care rezista bolnavul pana la finalul terapiei..

Si ultima intrebare: stiti daca se face in Bucuresti sau este in plan in viitorul apropiat studiul cu avastin? Evident ca as vrea sa o inscriu..

Multumesc.
0
26-09-2013, ora 18:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asta e o problema de discutat cu oncologul tau; numai el poate sa te sfatuiasca vis-a-vis de oportunitatea inscrierii ei intr-un studiu, caci acestea se fac dupa criterii medicale si nu toti pacientii sunt "eligibili". restul problemelor marturisesc ca nu imi sunt prea clare. ce fel de analize ai vrea sa-i faca ? iar despre planul de radioterapie, evident ca el se face de la inceput, dar nu se poate anticipa sigur cum va tolera tratamentul.
0
26-09-2013, ora 21:21
buburuzaO
Nu este medic/terapeut
buburuzaO
intelesesem de pe acest forum ca tratamentul chimio afecteaza f mult calitatea sangelui, sa zic asa. si ma intreb daca nu ar fi fost normal sa-i faca niste analize inainte sa-i prescrie temodalul sau sa-mi spuna sa vin cu ea la o anumita data sa-i faca analize sa vada daca mai poate continua sau nu cu temodal sau daca trebuie sa-i schimbe cantitatea administrata...
adica..ingrijorarea mea este sa nu o omoare tratamentul chimio inainte sa o omoare cancerul..
Ingrijorarea mea e intemeiata?
multumesc.
0
27-09-2013, ora 09:18
euandreea
Nu este medic/terapeut
euandreea
Din pacate tatal meu a pierdut lupta cu aceasta boala nenorocita la sfarsitul lunii iulie. Din pacate sunt putine cazurile in care glioblastomul sa recidiveze in meningita carcinomatoasa si asta i-a adus sfarsitul. Suntem impacati cu faptul ca am facut tot ce am crezut de cuviinta tratamentul standard si venin de scorpion, iar dupa a doua operatie a facut patru serii de Avastin si am mai fi continuat dar din pacate cand este vorba de meningita carcinomatoasa nu mai este nimic de facut. E dureroasa pierderea si cred ca niciodata nu va durea mai putin ci doar ne vom obisnui cu durerea.
Am ramas cu patru cutii de avastin si as vrea sa le vand. Noi am platit pretul intreg pe ele pentru CAS nu deconteaza pentru cazurile de glioblastom si le vand la jumatate din pretul din farmacie. Daca e cineva interesat sa-mi lase un mesaj. Am descoperit ca exista un fel de bisnitari si in ceea ce priveste medicamentele dar prefer sa le dau la pretul asta la cineva care chiar are nevoie de ele.
Stiu ca e grea boala dar cred ca fiecare ar trebui sa aiba incredere in Dumnezeu si sa lupte. Am gasit pe facebook un grup de suport glioblastoma suport group in care era o doamna care avea 12 ani de la prima operatie, 5 operatii in total din care ultima anul acesta in februarie iar din punct de vedere neurologic era foarte bine.
0
27-09-2013, ora 11:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
buburuza0: da, este o preocupare intemeiata, dar din pacate este una medicala, iar tu nu esti medic. ca atare nu poti sa te substitui tu, prin grija si dragostea ta, ceea ce trebuie sa faca un profesionist intr-un domeniu de care tu esti straina. ca atare singura sansa a ta este sa ai incredere deplina in profesionistul respectiv, pentru ca relatia medic-pacient/apartinatori, nu poate functiona fara incredere si de o parte si de cealalta. asta este, din pacate singurul mod, neschimbat chiar daca tu peste noapte ai ajunge un medic excelent pregatit, tot nu ar fi vreun alt mecanism. deci singura alternativa la a trata cu un medic anume este cautarea unui ALT medic in care sa ai mai multa incredere, daca exista asa ceva. altfel desigur ca exista tot soiul de detalii pe care un medic le foloseste, de a urmari evolutia pacientului, de a face hemoleucograma saptamanal si alte analize, etc etc etc, dar tu nu poti nici sa le faci de capul tau si nici nu poti sa-l presezi pe medicul x sau y sa ti le faca, daca el, din te-miri ce motive, nu gaseste de cuviinta sa le faca. in nici un caz nu cred ca este acceptabil pentru un medic o solicitare din partea unui pacient de tipul "vreau sa fac aia si cu ailalta pentru ca mi-a recomandat-o un baiat de pe un forum medical".

euandreea: ne pare rau, condoleante !
0
27-09-2013, ora 17:09
buburuzaO
Nu este medic/terapeut
buburuzaO
Raul, iti inchipui ca nu ma duc la medic sa ii spun ca mi-a recomandat un baiat de pe un forum medical :) Cred despre mine ca am atata minte incat sa stiu cum sa pun problema.
Ca idee.. de cand cu maica-mea, am vazut ce inseamna sistemul medical de stat in Ro. Daca nu te informezi inainte si mergi cu intrebari/situatii clare la un medic, esti ca si mort. O perioada m-am ocupat eu de toata birocratia si nepasarea din sistem, apoi din lipsa de timp a preluat tata acest task si uite asa au aparut nelamuririle mele de mai sus. Pentru ca eu am posibilitatea sa ma informez, am mintea mai deschisa, etc si la toti medicii (neurochirurg, oncolog, radio, etc) am mers cu lista cu intrebari clare. Dar adu un om din provincie si/sau mai modest dpdv intelectual si pune-l sa se lupte cu sistemul medical.

Din nou, ca idee...maica-mea a inceput aseara temodal si toata noaptea a vomitat. Sun azi la oncolog sa vad ce ii pot face si ma intreaba el pe mine "dar nu ia nimic antivomitiv?"..de parca nu el ar fi trebuit sa-i dea atunci cand i-a dat si temodalul sau..de parca eu as fi fost medicul...i-am dat si eu metoclopramid de care stiam..insa e mult prea slab pt cazurile astea.

De schimbat oncologul, cam greu, avand in vedere ca, de ex, sectorul 4 apartine de o singura policlinica unde sunt 2 medici :) Dintre care unul in concediu cand am fost sa o inscriu pe mama. Si ca sa luam tratamentul decontat, nu putem merge la alta policlinica. Plus ca ma programa peste 2 luni si fara interventii, cunostinte, etc. nu am reusit sa urgentez ca sa putem incepe tratamentul. De ce ma agitam? Pt ca neurochirurgul ne-a zis ca este ff agresiv, edemul e cat toata emisfera stanga, trebuie sa inceapa neaparat RT in septembrie. Dovada ca la o luna de la operatie(CT facut pe 18 sept), tumora recidivase..avea deja 3 cm si ceva.

L-am batut pe taica-miu la cap sa intrebe oncologul de analize si pare-se ca dupa 30 zile(adica exact pt cat i-a dat temodal) ii va face analize...vom vedea.

Iarta-ma dar, este greu sa ai incredere in medicii din Ro. Stiu ca nu am de ales dpdv financiar sa evit sistemul, trebuie sa tolerez, insa incredere? Nu e suficient ca luptam fara sanse cu boala asta necrutatoare, luptam si cu sistemul..:(

Imi cer scuze daca am ofensat pe cineva, stii vorba aia..persoanele de fata se exclud.

Seara buna!
0
27-09-2013, ora 17:20
Mari Popa
Nu este medic/terapeut
Mari Popa
Buna ziua,
Revin cu urmatoarele detalii la examenul de neuropatologie.Examen macroscopic. Mai multe fragmente din care cel mai mare are dimensiunile de 6x5 2, 5 cm.Au fost incluse cinci blocuri.Doua fragmente au fost criogenate pentru pastrare.Examen microscopic.In cauza este o proliferare tumorala gliala ce infiltreaza parenchimul cerebral, implicand portiuni de necroza. Aceasta proliferare tumorala releva un fenotip mai degraba astrocitar, fusiform plat si ingust, avand deasemeni sectoare mai nediferentiate cu celule mici. Activitatea mitotica este importanta si neoangiogeneza este infloritoare sub forma proliferarii endoteliocapilara glomerulata. Se regasesc portiuni de necroza palisadica si ne-palisadica. Imunofenotipajul a evidentiat o negativitate P53 (Dako, M7001, 1/100 si a DH1 (Dianova, DIAH09L, 1/100).
Examinarea IRM cranio-encefanta de contrast pe calei.v si angioRM( ax 3D TOF ), efectuata in completarea CT cranio-cerebral evidentiaza;
-spatii lichidiene peri cerebrale infratentoriale cu dimensiuni normale;
-masa intracerebrala intraaxiala temporala dreapta hipersemnal T2 si FLAIR, hiposemnal T1, cu dimensiuni axiale maxime de 49/44mm, diametrul coronar de 37 mm, cu priza de contrast neomogena prin prezenta zonelor de necroza; masa tumorala nu este inconjurata de edem si deplaseaza anterior ACM dreapta pe care nu o invadeaza;
-sistem ventricular simetric, cu dimensiuni normale;
structuri mediane in pozitie normala;
artere intracraniene fara anomalii decelabile.
Concluzii:
Aspect IRM evocator de:
-masa tumorala temporaladreapta compatibila imagistic cel mai probabil cu glioblastom.
Asteptam acum interpretarea rezultatului unui alt IRM. In momentul in care voi intra in posesia lui vi-l trimit si d-voastra. Nu stim de ce starea sotului meu se degradeaza pe zi ce trece. Nu dam vina pe nimeni, dar ceva nu se leaga.Va rugam sa ne ajutati si dati-ne o speranta.Va multumesc pentru primul raspuns.
0
29-09-2013, ora 12:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
buburuza: inteleg TOATE motivele pentru care sa nu ai incredere in sistemul medical romanesc, medici, etc. dar NU EXISTA SUBSTITUT PENTRU INCREDERE. defapt exista, in teorie: poate sa se apuce chiar bolnavul/apartinatorul sa faca facultatea de medicina si apoi sa urmeze chiar specialitatea de care are nevoie, pentru a intelege perfect tot ce se intampla, cum functioneaza si ce poate fi facut; asta pentru ca ma gandesc ca, intr-adevar, fiecare dintre noi are cea mai mare incredere in el insusi. imi pare rau sa deviez in discutii filozofice, dar, crede-ma, NU POTI FACE NIMIC daca nu gasesti un medic in care sa ai incredere, nu prea ai cum sa functionezi. adica ori gasesti unul in care sa ai (iar asta cu policlinica nu e adevarat, poti sa te duci, cu bilet de trimitere, la orice oncolog de oriunde, nu mai suntem pe vremea lu ceausescu), ori nu te mai implici deloc si accepti 100% "soarta", ori insisti pe langa medicul respectiv cine stie cum, il constrangi, il seduci, il platesti, naiba stie cum, dar el sa se comporte ca un fel de subordonat de al tau sau sa faca chestii pentru ca asa le doresti tu, asta nu se va putea si nu se va intampla, culmea, chiar daca acele chestii sunt normale, firesti si indicate!!! sistemul roman de sanatate e plin de paradoxuri... nu pot decat sa-ti urez succes si multa bafta, dar daca incerci sa patrunzi ce spun, te-ai scuti cu siguranta de niste frustrari in plus. de pilda la treaba cu metoclopramidul, nu stiu daca trebuia sa le prescrie (iarasi, un gest de al tau de a judeca medical performanta medicului, pe care incerci sa ti-o subordonezi), avea varsaturi in momentul in care i-a prescris temodal ? daca boala progreseaza, odata cu edemul cerebral, tot metoclopramidul din lume nu va fi de mare ajutor, va trebui sa primeasca "tratament depletiv", cum se numeste cel cu dexametazona si manitol, de exemplu. greata/varsaturile pot avea mai multe cauze, separate si cu tratament separat. ca atare cred ca trebuie sa incerci sa te adresezi si altor specialisti, cum ar fi poate un neurolog sau poate un specialist in ingrijire paleativa; in bucuresti sigur se gasesc destui!

Mari Popa: cand a avut loc operatia si unde este sotul tau internat acum ? desigur ca normal ar fi tot in serviciul neurochirurgical unde a fost operat, dar nu pot fi sigur. ce anume crezi ca "nu e leaga", dupa o operatie pe creier se pot intampla multe lucruri care trebuiesc rezolvate. desigur ca este important noul RMN, dar pe mine m-ar interesa si protocolul operator, daca e scris prin vreun bilet de externare... in rest ce intrebari ai ? de speranta nu pot sa spun nimic, pentru ca nu mi-e clar ce se intampla. ce v-au spus medicii ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
818 comentarii 1 2 ..... 24252627 28 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.