Glioblastom - un diagnostic cumplit

818 comentarii 1 2 ..... 192021 ..... 27 28 Înainte ›
0
05-10-2012, ora 18:43
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
20% fata de preturile din Turcia sau Hanovra raman inca prohibitive pentru mijloacele unui roman obisnuit. ma tem ca nu reprezinta o solutie pentru tratamentele din oncologie. iar in ce priveste medicamentele, de exemplu, preturile nu au cum sa fie mai mici, caci medicamentele din oncologie au acelasi pret (aproximativ) peste tot.
0
05-10-2012, ora 20:22
Clara_beby
Nu este medic/terapeut
Clara_beby
Buna seara, acum o saptamana, sotul meu a facut un nou RMN.Rezultatul a fost:fara evolutie tumorala.de o luna de zile a renuntat la Temodal.
Multa sanatate!
0
05-10-2012, ora 21:43
silbi
Nu este medic/terapeut
silbi
D-le Raul...cei de la Grall ne-au cerut 11000 euro pt tratamentul radioterapeutic, sa nu mai vorbim de preturile din afara pt ca cei care au fost stiu, nu banii ne-au impiedicat sa fii mers chiar si in afara tarii pt ca oricum aparatura de la Grall este deja veche si depasita...dar atata timp cat s-a infiintat acest centru la Brasov care se numeste oncocard si practica preturi promotionale in sensul ca noi am platit pt sedintele de RT 3000 de euro, 30 de sedinte mi se pare firesc sa stie si alte persoane despre asta, bineintelesc ca au si contract cu CNSAS si am luat temodalul prin ei fara sa-l platim...au ceva probleme organizatorice fiind la inceput dar au medici f buni.fratele meu a intrerupt temodalul dupa 18 zile de tratament pt ca analizele la ficat sau deteriorat brusc in a treia saptamana de cand a inceput RT concomitent cu temodalul si echipa de medici care se ocupa de el in speta medicul neurolog, oncolog si radioterapeut au hotarat sa mearga mai departe cu RT dar fara temodal...acum nu stiu ce o sa hotarasca medicul oncolog mai departe...are luni programare la d-na dr Danciulescu oncolog la Craiova care trateaza de ex un caz asemanator de 4 ani...cu care noi tinem legatura.deci sunt persoane care depasesc acele fatidice statistici, dr Florian de la Cluj la care am fost cu un RMN facut in timpul celei de a 20 sedinta de RT, ne-a spus evident printre lucrurile care ne interesau pe noi ca are pacienti operati cu acest blestemat de diagnostic carora le-a recidivat tumora si dupa 2 ani si 4 ani dar si 6 ani...trebuie sa fim optimisti si sa ne tinem persoanele dragi noua cat mai mult in viata sa ne bucuram de fiecare zi petrecuta impreuna..caci nu aduce anul ce aduce ceasul.poate eu fac maine un accident de masina si mor sanatoasa cum s-ar zice...o seara frumoasa tuturor si multa sanatate!
0
05-10-2012, ora 22:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asa si cam este. numai bine !
0
06-10-2012, ora 19:37
adi_cc39
Nu este medic/terapeut
adi_cc39
sotul meu a suferit o operatie pe creier pe 12, 02.2012 la spitalul bagdasar arsenie a fost operat de prof.Gorgan a avut o tumoare de 2, 7cm Tumoarea a fost scoasa in intregime.a facut radio si chimio terapie la spitalul Coltea Diagnosticul la iesirea din spital a fost. Examen histopatologic/formatiune tumorala bine delimitata de parenchimul adiacent La nivelul interfetei se observa un moderat infiltrat inflamator limfocitar Multiple focare de necroza intratumorale Aspectul citoarhitectonic este sugestiv pt metastaza de carcinom.Macroscopic : piesa monobloc 2, 7cm relativ bine delimitata de tesutul nervos si prezentand o intinsa necroza centrala, culoare alb cenusie, consistenta renitenta/ferma.Microscopic : Formatiune tumorala anaplazica alcatuita din celule de talie media/mare adesea multinucleate avand forma poliedrica sau ovalara cu aspect aparent epitelial.Aceasta adopta pe alocuri o vaga dispozitie nodulara/alveolara. Ultimele doua CT-uri au iesit bune.
0
06-10-2012, ora 21:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, dar notiunea de "metastaza" sugereaza ca el are un CANCER in alt organ. s-a facut un examen IMUNOHISTOCHIMIC al tumorii cerebrale operate ? are vreun examen CT de torace, abdomen si pelvis ? s-a verificat daca exista vreun alt cancer prin vreun alt organ, asa cum este foarte probabil, dupa ce zice examenul de mai sus ?
0
06-10-2012, ora 22:19
silbi
Nu este medic/terapeut
silbi
Dle Raul cred ca nu ati inteles ca acest indivit numit prof GORGAN de la ARSENIE BAGDAZAR nu da explicatii despre diagnostic el iti spune in cat timp MORI. si atat.nu iti da de ales ni iti spune niic in plus.,.nu-ti ia decat banii si atat.oameni buni nu va operati persoanene dragi la acest GORGAN fugiti de acest spital..parca a-ti fi pe front acolo trebuie sa supravietuiti singuri in jungla..numai asistentele si portarii ma costau min 2mil pe zi..cand am pecat de acolo am simtit ca plec din iad...la 45 de grade GORGAN isi tinea pilele in rezerve si nu operatii pe creer..l-am intrebat cat ma costa sa il tina pe fratele meu intr-o rezerva si mi-a zis zeflemitor ca o sa ma caute el sa-mi spuna cat ma costa.mi-e sila si o imensa scarba sa imi aduc aminte prin ce am trecut.plateam ca la hotel asistentele de pe doua sectii sa-l mut noaptea la o rezerva cu aer conditionat.!
0
06-10-2012, ora 22:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu siguranta ca daca crezi ca ai temei, ai gresit foarte mult daca nu ai facut reclamatie. iar daca zici ca lucrurile erau atat de repetitive, cu siguranta ca puteai face inclusiv inregistrari sau sa organizezi chiar un flagrant. care a fost ilegalitatea pe care crezi ca ai fi putut sa o reclami ?
0
06-10-2012, ora 23:14
danielaradu
Nu este medic/terapeut
danielaradu
silbi, nu e bine ca scrii la suparare. intr-adevar domnul dr gorgan are un mod de abordare f direct, insa nu i contesta profesionalismul. si mama a fost operata de dansul de doua ori, tot ceea ce mi-a zis de la primul consult asa s-a intamplat. mi-a zis franc ca mai are opt luni de trait, mama a trait noua dupa prima operatie. nu mi-a cerut bani, mama a stat la rezerva fara sa dau spaga cuiva sa o puna acolo, e adevarat ca bani le-am dat apoi tuturor, de la infirmiere, asistente, doctorilor, brancardierilor...dar cine nu face asta. nimeni nu mi a cerut un ban. mi au cerut medicamente, perfuzoare, anestezic, etc ca peste tot.
cred ca ai interpretat gresit modul dansului de abordare. mie nu mi a dat niciodata sperante de vinecare. mi a spus clar - cancerul nu se vindeca, nu o vindec pe mama dumneavostra ci ii mai ofer in plus cateva luni. altfel mama murea de atunci de la prima interventie. toti stim ce boala crunta e asta...nu are rost sa va faceti sange rau din nimicuri.
fiti alaturi de bolnav, vorbiti-i, iubiti-l, spuneti-i tot ceea ce doriti sa stie, eu si acum regret ca nu i-am spus mamei tot ceea ce-mi doream sa stie, mereu am amanat in speranta ca fiecarei zile care trecea o sa -i urmeze alta in care ea va fi acolo.
va spun drept ca si eu am fost acum un an inveninata, am intrat aici si am spus lucruri pe care acum, la rece, nu le-as mai spune. asa este, sunteti suparat pe tot, vreti sa va razbunati pe oricine, pe sistem dar nu are niciun rost.
acum, daca as mai trece printr-o experienta asemanatoare, as alege sa nu o mai operez, sa nu o mai chinui cu radioterapie, medicamente, fizioterapie fara folos, invatat sa mearga, sa vorbeasca...crunt...

multa putere, va doresc...si sanatate fratelui dumneavostra
0
06-10-2012, ora 23:16
danielaradu
Nu este medic/terapeut
danielaradu
doamna clara, pentru mine sunteti un miracol, de cate ori scrieti anuntati doar de bine in conditiile in care restul pacientilor de aici sunt morti sau pe moarte. sunt uimita.
cat are sotul dvs de la operatie?
multa sanatate. ma bucur pt dvs
0
06-10-2012, ora 23:17
silbi
Nu este medic/terapeut
silbi
Sincer numai de asta nu-mi ardea atunci..acum as face-o dar nu cred ca as avea vreo sansa de izbanda mai ales dupa ceea ce am spus aici, il urasc asa cum n-am urat pe nimeni in viata mea pe acest numit dr GORGAN.asa sa-i ajute D-zeu...de aia nici nu are copiii, desi ar fi trebuit sa aiba sa-l pedepseasca D-zeu prin ei..stiu ca sunt orbita de durere..dar sa retina acest individ ca a depus un juramant pe care nu i-l respecta..!
0
07-10-2012, ora 04:19
mav40
Nu este medic/terapeut
mav40
silbi, sunt intrutot deacord cu dvs,
cat despre solutiile bolnavului de glioblastom, nici un om nu poate hotara abandonul terapiilor. dupa opreratie se face radio si chimio concomitent si apoi monoterapia chimio. uneori se opereaza a 2 a oara si apoi se merge rapid spre radio pentru a nu creste din nou la valori in care radio nu se face. zilele omului nu le hotareste doctorul, nici dvs. pacientul va urma orice pentru a castiga zi cu zi de viata, chiar daca uneori suporta tratament dureros. faptul ca voi sunteti saturati de invatat mers, reinvatat vorbit, sau sa fiti infirmieri luni de zile, ca oboseala va cuprins, ca nervii au cedat nu aveti dreptul sa va doriti sa moara pacientul sau sa va exprimati vis a vis de chinuiala lui. cine nu si iubeste aproapele nu va rezista langa bolnav, ori il abandoneaza prin azil batrani, ori sa vreun spital de stadiu terminal ori se face ca ploua si angajeaza slugi, ori pune suflet si admite ca si el putea fi in locul bolnavului, ca si el poate era semiparalizat iar persoana bolnava poate ca o ajuta neconditionat. solidaritatea fara dragoste e imposibila. cat despre doctori fiecare om e liber sa se exprime, e parerea unei persoane si trebuie admisa. din durerea oamenilor se fac bani in obregia, de la doctor pana la ultimul om de la curatenie. e un mod de viata, e precum la gazare, a mai venit un tren. cine nu are bani sa spuna bun gasit iad la spital 9 buc, iar cine are sa mearga oriunde dar numai la obregia nu. ceea ce a relatat silbi este pur adevar. daca ajunge cineva la obegia tre sa pregateasca suta de milioane minim pentru minim de tratament si ingrijire. eu insa nu credream ca danaila va accepta vreodata asta, ca sectia lui sa devina auschwitz tumoral.
0
07-10-2012, ora 09:18
danielaradu
Nu este medic/terapeut
danielaradu
draga mav, nu am spus ca din punctul meu de vedere ca nu as mai pune o sa treaca prin asta. din punctul ei de veere, dupa prima operatie cand s a vazut neputincioasa dintr-un om hiperactiv mi-a spus ca nu trebuia sa o operez, nu EA a luat hotararea de a fi operata ci EU pentru ea. ea nu si a dorit sa treaca prin nimic din ceea ce a trecut. daca nu stii despre ce e vorba nu e frumos sa te bagi sa discuti. habar nu ai prin ce am trecut eu. deja incepe sa ma plictiseasca toate discutiile astea.
da, life is a bitch, unii trec unii nu trec peste. arata mi unul care a supravietuit glioblastomului.
fa tot ceea ce ti sta in putere, eu una am facut. dar mama nu si a dorit nimic din ceea ce eu am obligat o sa faca. ba mai mult a suferit si o megadepresie.

mi se pare ca forumul asta era ca sa discutam despre boala, raul e mai mult decat prezent, intrebati-l. dar se pare ca toti aveti de aruncat cu rosii in doctori. doctorii isi fac treaba dar boala isi urmeaza cursul.
te as ruga pe viitor, mav draga, sa mi ignori posturile. eu una asa o sa fac cu ale tale
0
07-10-2012, ora 10:29
adi_cc39
Nu este medic/terapeut
adi_cc39
Domnule Raul acesta este rezultatul la iesirea din spitalul Bagdazar, am facut analiuza la tumoare la Victor Babes unde exclude o metastaza carcinomatoasa, v-am relatat analizele de la Victor Babes in primul comentariu.Examinarea imunohistochimica este compatibila cu un gliom de grad inalt.
histopatologic glioblastom cu celule gigante.
As dori sa imi spuneti daca posibilitatea de recidiva este mare?
0
07-10-2012, ora 11:00
Clara_beby
Nu este medic/terapeut
Clara_beby
Buna ziua, multumesc pt urare!Sotul meu s a operat p 3.02.2011. Va doresc multa sanatate!
0
07-10-2012, ora 11:25
adi_cc39
Nu este medic/terapeut
adi_cc39
urmeaza tratament temodal 5 zile 21 pauza medrol 1zi carbamazepina 2zi omeran 1zi ge 132 Pshic este bine e convins ca va invinge cancerul Nu stie cat de crunt e diagnosticul
0
07-10-2012, ora 15:19
mav40
Nu este medic/terapeut
mav40
decizia de a fi operat pacientul cu glioblastom este in primul rand a doctorului, nici un caz a pacientului. in multe cazuri este inoperabil si aceasta decizie este exclusiv a doctorului. desigur, pacientul poate da acordul familiei insa nu se tine cont de el. inaintea operatiei va semna totdeauna o ruda a pacientului, cea mai apropiata. cice a decis prima operatie, chiar si a doua, sa nu aibe regrete, a facut ceea ce trebuia.

cazul in care glioblastomul nu recidiveaza este numai unul: nu este glioblastom. pot fi eroari chiar si la analiza biopsiei, in cazuri rare. insa nu exista tumoare gbm care in caz de operatie sa nu recidiveze sau in caz inoperabl sa nu cuprinda intreg creierul in interval de numai cateva saptamani. esential este sa fie operabil, sa fie scoasa tumoarea cat mai mult si apoi intr-un timp foarte scurt sa demareze radioterapia concomitent cu temodal, iar dupa 6 sapt exclusiv temodal in cat mai multe serii. riscurile operatorii sunt multe, de obicei la obreja 90% reusesc dar doar dintr-un singur motiv: nu se scoate decat o mica parte din tumoare si asta in conditiile in care nu se cunoaste sigur natura tumorala. de aceea doctorii care isi asuma risc sunt scumpi.
0
07-10-2012, ora 15:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate mi-este foarte greu sa urmaresc discutia, mai ales cand tu ai mai multe informatii imprastiate de-a lungul mai multor postari diferite. pentru a putea evalua riscul de recidiva am nevoie de mai multe date, una ar fi rezultatul exact al examenului histopatologic, apoi protocolul operator apoi rezultatul PRIMULUI CT sau RMN cerebral, dinainte de operatie si pe cel al unui examen RMN foarte recent. in orice caz, acest risc, chiar daca nu poate estima nimeni cu precizie cat este, el va ramane totdeauna mai mare decat zero !
0
07-10-2012, ora 15:55
silbi
Nu este medic/terapeut
silbi
D-na Danielaradu, mama dvs avea 60 de ani fratele meu are 48 ani si 2 copiii minunati, fata in clasa 12 si baiatul in anul 2 la master, este plin de viata si puternic un sot, tata si frate minunat, un bun prieten si om de afaceri a muncit f mult in viata lui, cu totii suntem distrusi si disperati sa nu-l pierdem, mama ca si noi toti me-am pierdut tatal in urma cu 8 luni dar el era batran si bolnav si poate a fost o usurare pt noi sa nu-l mai vedem cum se chinuiel, fratele meu este cel mai putenic din familie.cum sa suporti sa vezi ca sta cu securea deasupra capului, cum sa nu incerci sa faci totul sa-i prelungesti viata indiferent cu ce sacrificii.si cum sa nu fii revoltat cand esti tratat in felul acesta de medici fara scrupule si fara mila.si fara diplomatie.eu inteleg ca un medic hotaraste daca il opereaza sau nu dar lasa familia sa hotarasca ce medic in ce spital.stiti ce imi spunea acest individ numit doctor Gorgan cand am incercat sa discut cu dansul despre diagnostic si asta inainte de operatie ca nu are timp de discutii cu familiile pacientului si ca de banii inainte nu poate fi vorba pt ca daca ar sta sa numere banii pe care ai primeste nu mai are timp sa opereze..deci cum stam cu deontologia profesionala?Ei trebuie sa opereze cati mai multi pe zii nu?ca sa i-a bani mai multi, stiti cat dureaza o operatie pe creer in stainatate?multe, multe ore.el opereaza 3-4 pacienti pe zi si asta de la 9 dim pina la ora 16 ca de omul se respecta are program de birou...nu de medic.hai sa fim seriosi si realisti!o duminica placuta tuturor!
0
07-10-2012, ora 16:37
adi_cc39
Nu este medic/terapeut
adi_cc39
Examen histopatologic:
Formatiunea tumorala este bine delimitata de parenchimul cerebral adiacent.
La nivelul interfetei se observa un moderat infiltrat inflamator limfocitar.
Aspectul citoarhitectinic este sugestiv pentru o metastaza de carcinom
Intratumoral se observa multiple focare de necroza
Se recomanda examen imunohistrochimic pentru evidenta histogenezei cat si pentru excluderea unui melanom malign acromic
Imunohistrochimic concluzi: examinarea imunohistrochimica este compatibila cu un gliom de grad inalt si exclude o metastaza carcinomatoasa sau de melanom
RMN inainte de operatie: masa tumorala stanga ce ascensioneaza valea sylviana stanga si sterge cisterna perimezencefalica stanga. Colabeaza ventriculul lateral stang si se plaseaza usor spre dreapta septul pellucid.
Radiografie pulmonara (12.02.2012) fara leziuni evolutie pleuropulmonare
Electrocardiograma (12.02.2012) normala, in limitele varstei
CT 19.07.2012 nu se constata recidiva sau rest tumoral. nu se contata arii idofile patologice. sistemul ventricular situat pe linia mediana
0
07-10-2012, ora 17:02
adi_cc39
Nu este medic/terapeut
adi_cc39
operatia adecurs fara probleme.A urmat radio si chimioterapie la Coltea A efectuar RTcerebrala 60gy concomitent cu temodal 75mg/m2/pe zi Diagnostic externare glioblastom temporal stang
0
07-10-2012, ora 17:43
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, lucrurile arata foarte favorabil ! din pacate, cum am zis, riscul de recidiva persista si in cazul acestui tip de tumori, este chiar destul de mare, asta datorita faptului ca, iti poti imagina, din creier nu se poate scoate o margine de siguranta foarte mare; de asemenea nu se poate accede peste tot intraoperator, nu se poate umbla ca in abdomen, din motive evidente.

tratamentul facut este standard; ce ramane de facut este exact asta: tratament simptomatic, apoi vizite regulate la medic, cu examene periodice (evaluare neurologica, CT, RMN cerebral) + speranta si optimism. mult noroc va durez !
0
07-10-2012, ora 18:52
mav40
Nu este medic/terapeut
mav40
dr raul este un scump, admir mangaierea din vorbele lui
nu poate da vesti triste, nici nu se recomanda asta,
insa una e sa mori cu capul sus si alta e sa mori leu inlantuit.

daca stiti pe undeva un nou program-studiu, vis a vis de glioblastom, pls info
e o shansa in plus, tre sa ne agatam de orice in afara de operatie, radio si temodal.

mda, la obeja cel mai cool mi se pare manegerul, nimeni nu e obligat sa accepte doctorul care propune operatia, deci deschideti ochii acolo si alegeti ori pe toader, ori pe ciocan ori pe cine va inspira incredere, nu e obligatoriu la ce dr va repartizeaza din start. de obicei "se intra" prin interventii la dr buni iar cei mai stangaci primesc pacientii repartizati aleator de sistem. evaluarea unui dr se face si dupa rata mortalitatii post operatorie.

curaj, putere, bani.
0
07-10-2012, ora 21:29
danielaradu
Nu este medic/terapeut
danielaradu
mav - e un medic in germania alfred morgenstern, care practica alfa imunoterapia. eu l-am contactat f tarziu chiar inainte sa moara mama, am aflat in ultimul moment de la o colega care a participat la o conferinta unde fusese si dansul. mi-a cerut toate datele prin email, RMN, tratamentul pe care l a urmat, istoricul, buletinul histopatologic..etc.
este o terapie experimentala. din pacate pt mama a fost mult prea tarziu, la doua sapt dupa ce l am contactat mama a decedat. daca doresti o sa ti dau emailul dansului,.

silbi, mama a avut 56 ani cand boala a fost depistata si 57 ani si 10 zile cand a murit. nu era batrana. avea o fata de 31 ani si o nepoata de 4 ani pe care nu a apucat-o sa o vada crescand. crezi ca merita sa moara doar pt ca avea APROAPE 60 ani? nimeni nu merita, nici mama, nici fratele tau. dar boala e nemernica. iti spun nu am vazut un caz cu supravietuire mai mare de 13 luni. doar sotul doamnei clara...
daca doriti va dau emailul domnului dr morgenstern, poate e o sansa. e terapie experimentala dar merita incercata.
0
07-10-2012, ora 23:28
mav40
Nu este medic/terapeut
mav40
multumesc pt info

"magia glonţului" - nu sunt de acord pentru creier.

Alfred Morgenstern
Alpha-Immunotherapy
Hermann-von-Helmholtz-Platz 1
76344 Eggenstein-Leopoldshafen
Tel.: +49 (0)7247-951-0
jrc-itu-info@ec.europa.eu

eu vreau doar stoparea evolutiei acestei tumori, cu ceva nou pe langa procedura standard:

-Excizia chirurgicala cât mai completa
Pacientii cu GBL multiform, tratati numai chirurgical, au un timp mediu de supravietuire de cca.16 saptamâni
-Radioterapia conventionala aditionala chirurgiei poate extinde perioada de supravietuire cu aproximativ 39 de saptamani.
Radiochirurgia prin "gamma-knife" are efect bun in tumorile profunde de volum mic
-Temodal-ul (temozolomida) este un alt agent alchilant, derivat de nitrozuree, utilizat ca anti-angiogenetic.
Eficacitatea lui a fost pusa la indoiala datorita depresiei leucocitare si trombocitare pe care o produce

nou
Cercetătorii americani au descoperit un vaccin care poate dubla sau chiar tripla şansele de supravieţuire în cazul pacienţilor cu glioblastom. hai sa facem rost de el

vreau un Vaccin pentru tratarea gbl, inscrierea intr un studiu etc
0
08-10-2012, ora 07:07
silbi
Nu este medic/terapeut
silbi
Imi cer scuze d-nei daniela radu da aveti dreptete nu era batrana deloc, trebuia sa-si vada nepotii crescand...dar ma gandesc cu multa durere ca poate fratele meu nu-si v-a vedea copiii nici macar casatorindu-se si as vrea sa mor in locul lui, si eu si sora mea..desi si ea are copiii, el a fost primul nascut al parintilor mei cel mai iubit nepot, frate, pe mine el m-a leganat cand eram mica..sii ai spunea mamei mele:mama asta e rea nu vrea sa adoarma e.u am obosit de cand o tot legan..ma doare sufletul si sunt ffffffffffffffff obosita de tot ce traiesc in ultimele 2 luni si jumatate...!va doresc o seara frumoasa si o saptamana minunata de care sa va bucurati alaturi de cei dragi!
0
08-10-2012, ora 08:18
mav40
Nu este medic/terapeut
mav40
e mult usor cand esti resemnat, impacat cu situatia. mult mai usor cand sti adevarul. atat pentru familie cat si pentru pacient. pacientul deprimat sau fericit (optimist) tot va muri curand, noi am optat pentru adevar in ceea ce priveste pacientul nostru (cineva drag din familie - nu eu). ne-am impacat cu adevarul cam intr-o luna cand si noi (familia) plangeam si pacientul plangea de soarta nemiloasa. astfel, fiecare zi e mai usoara pentru toti, noi cei dragi facem cu randul astfel incat permanet cineva drag din familie sa fie tot timpul cu bolnavul iar pacientul mai bifeaza inca o zi in care este constient, merge, se plimba afara, mananca tot ce isi doreste la alegere si suntem o echipa cu tonus bun. stim ce urmeaza, fazele bolii, mergem inante cat putem, in fiecare zi ne spunem cat ne iubim iar moartea este privita ca ceva firesc, fara teama. toti din familie din trecut au murit constienti, cu fruntea sus, nu inainte de a lua ramas bun de la cei dragi, cum e traditional in zona rurala. nu acuzam sistemul medical, doctorii, pe nimeni. ne ocupam inclusiv de cele pamantesti, pacientul stie tot ce va urma, deciziile lui vor fi respectate vis a vis de orice, inca este foarte constient. stie bine ca atata timp cat mananca va trai, zilele lui numarate nu le stie nimeni sigur, si ne bucuram de fiecare zi ca de o victorie. ne bucuram ca nu a trait degeaba, ca lasa in urma ceva, in primul rand copii mari la casa lor. sunt cazuri mult mai grave in care pacientii sunt foarte tineri, neimpliniti si acolo intradevar durerea este cu mult mai mare, fara a putea fi descrisa in cuvinte. am avut ghinion ca noi sa avem un caz din cele 2 cazuri statistice la 100 mii romani. la intrebarea "de ce tocmai tu" pacientul nostru raspunde "asta e".
0
08-10-2012, ora 09:24
mav40
Nu este medic/terapeut
mav40
- Cyberknife-ul este un sistem robotic folosit în foarte putine săli de operatie din lume, care permite pacientului să fie operat de tumori pe creier, fără tăierea, , , capului, procedeu non invaziv care trateaza tumori canceroase de max 4 cm.

- Ciclotron este cel mai performant aparat folosit la ora actuala in strainatate in tratarea cancerului la creier.
0
08-10-2012, ora 11:01
crc
Nu este medic/terapeut
crc
Doamna Clara nu este singura a carui sot se simte bine. Fratele meu, are 45 de ani. Anul trecut a fost operat la Szeged, in 25 februarie (a fost a doua operatie; prima a fost in septembrie 2009). In 4 martie 2011 a venit rezultatul de la histopatologie cu acest crunt diagnostic. La 3 saptamani dupa operatie, a inceput chimio si radioterapia la Timisoara. Apoi a urmat tratamentul cu temodal de 5 zile si 23 de zile pauza. De la 1 iunie 2011, a inceput in paralel tratamentul cu venin de scorpion albastru si mai apoi cu antioxidant. De 5 luni de zile nu mai face chimioterapie, RMN-urile sunt, daca pot spune perfecte, are o viata activa, conduce, etc. Dar continua cu veninul de scorpion si cu antioxidant. In plus, zilnic, de dimineata pe stomacul gol, bea un pahar de 300 ml de suc de sfecla rosie (predominant), morcov si mar. Va doresc la toti multa sanatate.
0
08-10-2012, ora 21:22
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
'Cercetătorii americani au descoperit un vaccin care poate dubla sau chiar tripla şansele de supravieţuire în cazul pacienţilor cu glioblastom. hai sa facem rost de el '

Cred ca pot sa va ajut eu cu o varianta de vaccin (de fapt o procedura) care sa opreasca recidiva cancerului dupa operatie si care face de fapt si subiectul acestui topic deschis cu ani in urma !
Pe privat pt cine doreste ! Si inainte de operatie ! Este important !

Multa sanatate si sa nu va pierdeti speranta mai ales !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
818 comentarii 1 2 ..... 192021 ..... 27 28 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.