Glioblastom - un diagnostic cumplit

818 comentarii 1 2 ..... 131415 ..... 27 28 Înainte ›
0
20-01-2012, ora 13:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cat costa veninul de scorpion ?
0
20-01-2012, ora 15:42
Clara_beby
Nu este medic/terapeut
Clara_beby
100 euro sticluta care ii ajunge cam o luna si jumatate.
0
20-01-2012, ora 18:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles.
0
20-01-2012, ora 19:17
crc
Nu este medic/terapeut
crc
veninul s-a facut 120 euro o sticluta; au preturile afisate pe site-ul din albania.
sanatate multa tuturor
0
20-01-2012, ora 20:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
poate ca e cam mult pentru o sticluta cu sperante false...
0
25-01-2012, ora 20:46
anamaria78
Nu este medic/terapeut
anamaria78
pentru Clara_baby : cand v-am intrebat cum face fata tratamentului cu Temodal nu ma refeream la Osetron care este necesar pentru starile de voma, ma refeream la rezistenta organismului. Daca ia ceva suplimente, vitamine, eu stiu.. ceva anume pentru a-l ajuta. Stiu foarte bine ca Temodalul este un chimio foarte tare si sunt putini care rezista acestui tratament. Sau cei care fac fata au nevoie de suplimentare cu diverse : sange, plasma, masa trombocitara. Sunt destui care nu vor sa spuna adevarul...Credeam ca aici e un site pentru cei care sufera de aceasta boala si ii putem ajuta.Cate cure de Temodal a facut pana acum?
Multumesc
0
26-01-2012, ora 17:12
Clara_beby
Nu este medic/terapeut
Clara_beby
am scris deja ce tratament ia:ge132, temodal si venin d scorpion.dupa cum spuneam, tratam cu temodal il suporta ok, adica analizele sunt ok, normale.nu mai stiu a cata cura este.el a inceput trat cu temodal p 28.02.2011.eu nu inteleg de ce s ar ascunde adevarul...
0
26-01-2012, ora 22:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
despre ce adevar vorbim ?
0
27-01-2012, ora 20:04
danielaradu
Nu este medic/terapeut
danielaradu
buna seara,
din pacate la noi lupta cu glioblastomul s -a incheiat pe 15 ianuarie.
si de data asta cancerul a invins desi noi am luptat cu tot ce ne a stat in putere. mama a murit in somn, alaturi de tatal meu. am fost si eu acolo.
ultima zi ( nici macar nu ma asteptam sa fie ultima) a mancat, am comunicat cu ea, dadea din cap si strangea din ochi pt raspunsuri. cu 12 ore inainte de moarte m-a privit si m-a strans de mana, apoi s-a uitat la fiica mea si apoi a intrat intr-o stare de letargie, apatie intre somn si realitate. noaptea la ora 3 s- a stins, usor si in liniste.
ma bucur ca nu a durut-o nimic, doar escara de pe fund o deranja, ca a murit cu noi alaturi si ca s-a dus dincolo unde se poate linisti si sa se odihneasca in pace.

multa putere tuturor in continuare, e o boala parsiva si crunta, care nu lasa loc de castig.
tot ce va pot spune este sa fiti alaturi de cei bolnavi pana in ultimul moment si sa vorbiti frumos cu ei pt ca inteleg si aud tot chiar daca va lasa impresia ca dorm.
eu i -am spus mamei si in ziua in care a murit ca se va face bine.
0
27-01-2012, ora 21:03
anamaria78
Nu este medic/terapeut
anamaria78
tratamentul cu Temodal ca monoterapie se face doar 6 luni - 5 zile de administare cu 28 de zile pauza.nu stiu ce tratament face sotul dumneavoastra si la ce oncolog se trateaza..
multumesc pentru raspunsuri
si noi luptam mai departe...
putere si credinta tuturor!
0
28-01-2012, ora 09:48
Clara_beby
Nu este medic/terapeut
Clara_beby
danielaradu:Condoleante!anamaria78:sotul meu a fost operat dr Amir Samii si impreuna cu dr oncolog Joachim Piepper i au stabilit tratamentul.am mai scris si cu cateva luni in urma, in vara sotul meu a avut o recidiva si dr i au spus sa ia temodal:o sapt cate 200mg temodal in fiekre zi, apoi o sapt pauza.a urmat acest trat pana in noiembr.apoi a revenit la 5 zile pastile cu 23 zile pauza.dr oncolog d aici se numeste Mateescu Delia.poate k sotul meu a fost sportiv a ajutat la rezistenta organismului, nu a pierdut nopti, mananca fara sare, mai mult fiert sau gratar, multe legume si fructe.are psihicul foarte puternic.stiu ca aceasta boala este foarte parsiva dar nu imi pierd speranta k o putem tine sub control.va doresc din tot sufletul multa, multa sanatate!
0
31-01-2012, ora 22:11
dejan
Nu este medic/terapeut
dejan
Buna! Incep prin a va spune ca am pe cineva drag, mai exact pe unchiul meu, fiind diagnosticat cu glioblastom multiform de gradul IV. Boala a debutat prin dureri de cap, usoara hemipareza stanga, tulburari de gandire, lesin si o slabire vizibila.
A fost operat la Timisoara de medicul Horia Ples, in data de 05.12.2011. Operatia a decurs bine, la 4 ore dupa operatie a mers singur la toaleta. In ceea ce priveste profesionalismul domunului Ples, sunt foarte multumit, jos palaria, fiind direct de la bun inceput, explicandu-ne fara retineri la ce sa ne asteptam. Ca majoritatea doctorilor este si un afacerist, ca sa nu zic spagar, intrucat vorbeste cu tine ca si avocatii, doar pe bani. Dupa cutuma locului, a saloanelor, taxele ^nefiscalizate^ sunt de 300 de euro, sau 1200 lei la cel ce conduce operatia, 100 euro anestezistul si la sagarti (asitente, brancardieri, femei de servici) la buna ta apreciere, de regula cam 10 lei pentru deplasarea unei asistente la patul pacientului. Precizez ca in cazul de fata, la anestezist nu am dat nimic. Nu inteleg ce om poate fi acesta, facand bani de pe necazul omului, mai ales ca stie ca pacientul nu va trai. Probabil ca nu are relatii de subordonare cu CEL de sus.
Cu toate acestea, trebuie sa subliniez si sa recunosc ca este un profesionist, si ca pana la urma ar fi pacat sa se autosesizeze DNA-ul, intrucat avem nevoie in continuare de el si ca altul mai bun sau la fel de bun inlocuitor nu i-am gasi.
Asadar, trebuia sa dau cu banul in stanga si in dreapta, chiar si la portar daca voiam sa intru cu masina in curtea spitalului. Ce ma deranjeaza e faptul ca nu-mi dau factura sau bon.
In data de 15.12.2011 a fost externat, a iesit din spital pe picioarele lui, insa dupa Craciun a paralizat si de atunci sta la pat, cu pampers si toate ce decurg in ritm descrescator. Pe zi ce trece e tot mai slab, mai demoralizat.
Era sa omit, ca imediat dupa externare am fost la medicul oncolog Dusan Cristici pentru a-i prescrie Temodal si sa-l programez la radioterapie. Bineinteles ca si la asta trebuie sa-i dai un ban ca nu ti-o face bine da fecea. Macar 100 - 200 lei sa-i dai. Ce sa faci, trebuie sa le dai bani, ca au masini cu motoare mari si consuma mult!
In momentul de fata, starea lui e oscilanta de la o zi la alta, sau chiar de moment. O zi e mai lucid, poti comunica, alta zi te astepti la ce e mai rau. Mai face cate o criza de epilepsie la o saptamana, doua.
Din literatura de specialitate, cat si din postarile de pe acest forum am dedus ca nu este vreo sansa de vindecare, ci doar de prelungire a agoniei spre moarte.
Referitor la veninul de scorpion, este o frectie, sau o modalitate de a risipi banii mai usor, pentru ca, acesti negustori de pe net, sau albanezi sunt doar niste negustori necinstiticu spirit afacerist. E cam si cum ai duce pacientul la o vrajitoare sa-i scoata argintul viu.
Pentru a evita sa cheltuiti bani multi inutil, va recomand tinctura de rostopasca, care costa doar 6 lei si are cel putin niste rezultate demonstrate, nu in faza de cercetare precum veninul de scorpion.
Or, in atare situtie trebuie sa fi tare, stapan pe tine si sa te astepti la ce este mai rau, pentru ca sanse de izbanda nu sunt. Eu m-am impacat cu ideea, si tot ce pot sa fac atata vreme cat mai traieste este sa-l fac fericit, sa-i alin durerea si sa fac sa aibe parte de un sfarsit fara chin. Sfatul meu pentru cei care sunt in cauza este sa-i alinati durerea celui drag si sa-i aratati dragostea, iubirea si pretuirea ce i-o purtati atata vreme cat il mai aveti, fara sa-l chinuiti cu operatii repetate, fara sa-l tine-ti in pat cu escare ca pe o leguma, pentru ca, a va lupta cu aceasta boala crunta, e ca si cum va-ti lupta cu natura. Si pana la urma MOARTEA e ceva de care nimeni pe pamant nu scapa, fie ca esti planta, mamifer.
0
01-02-2012, ora 20:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
intr'adevar !
totusi nu vad rostul aprecierilor la coruptie/shpaga si eventualitatea implicarii DNA-ului... la ce sa se sesizeze ? nu ai relatat nici un caz in care ti s-au solicitat bani totusi. nu este vorba deci de coruptie sau mita (cerere sau oferta). pur si simplu ai dat niste bani (dupa cum zici), fara sa se poata spuna ca ai fost obligat.
0
01-02-2012, ora 23:42
dejan
Nu este medic/terapeut
dejan
pt RaulDuke!: Banii ce i-am dat drept spaga nu mi s-au cerut in mod direct, insa indirect, adica prin asistente.Asadar, speta de fata intra sub incidenta art.254 C.penal ! Precizez ca banii ce i-am dat asa aiurea, au fost munciti in mod cinstit si din greu!
Ar trebui sa luam atitudine si sa dezvaluim astfel de fapte, daca vrem ca lucrurile sa se indrepte in tara asta, nu sa le dam curaj si sa-i ascundem! In parcarea spitalului din timisoara sunt masini de zeci de mii de euro!! Oare aceste masini sunt cumparate din bani cinstit sau spaga?!!
'Fapta funcţionarului care, direct sau indirect, pretinde ori primeşte bani sau alte foloase care nu i se cuvin, ori accepta promisiunea unor astfel de foloase sau nu o respinge, în scopul de a îndeplini, a nu îndeplini, ori a întârzia îndeplinirea unui act privitor la îndatoririle sale de serviciu sau în scopul de a face un act contrar acestor îndatoriri, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.
0
02-02-2012, ora 13:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, apreciez copy/paste-ul dintr-un document pe care, daca nu il stim bine, l-am citit cel putin odata aproape toti dintre noi. insa tocmai el lasa loc de interpretare, fapt care constituie insusi substratul pentru care nu se intampla nimic, iar aceste "acte" nu sunt in fond atacabile dpdv legal, chiar daca poate par anormale. e simplu: "nu i se cuvin" nu este definit, cine poate decide daca i se cuvin sau nu? "scopul de a indeplini, a nu indeplini ori a intarzia indeplinirea..." iarasi este foarte discutabil, pentru ca oamenii sunt mult mai multi decat paturile/medicii/resursele, iar daca nu dai bani, te trezesti ca stai foarte frumos si legal intr-o coada care nici nu se apropie de a se termina pana sa moara pacientul (sau sa se agraveze foarte rau). altfel, chiar cand lucrurile astea NU se intampla, medicul nu va accepta sa munceasca pe gratis, chiar daca tie sau noua ni se pare ca nu are dreptul. ca atare el va gasi, la fel de legal si legitim si inamovibil, tot soiul de motive, pretexte sau motivari MEDICALE pentru care poate sa NU FACA NIMIC si sa zica, la fel de legitim, ca "cine considera altfel, sa se ocupe el". deci practic doctorul poate sa-ti dea "cu tifla" cu legea in mana. nu ai nici o putere, nu ai ce sa faci.
din pacate solutiile pentru aceste probleme nu rezida in "sa luam atitudine" si nu stiu ce. limitarea resurselor nu o poti rezolva asa. trebuie o noua lege ca sa modifice din radacini si princiipile functionarii medicinei sociale, si metodele de finantare in sanatete, si sistemele de asigurari, etc.
0
07-02-2012, ora 18:10
dejan
Nu este medic/terapeut
dejan
Nu cred ca esti in masura sa-mi dai explicatii in penal special, lasa-ma filosofia chibritului ca nu tine! Sa inteleg ca esti un produs al acestui sistem infect si mafiot, bazat pe nepotism si relatii?!
Cati bani vrei si tu, ca fi de acord cu ce spun? Da-mi un cont ca sa-ti trimit sa te satur si pe tine!
0
07-02-2012, ora 23:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu ai tu atatia bani incat sa ma faci ca public sa sustin lucrurile pe care le spui tu. dap, sunt exact un asemenea produs al sistemului de care te plangi tu dar la care totusi nu ai atata onoare incat sa NU apelezi, daca tot il condamni asa tare.
iti urez mult noroc si variante mai bune pe viitor, daca tot nu pari preocupat sa bagi la cap niste simple explicatii pe care ti le dau gratuit, nimic altceva. crezi ca imi pasa mie de ceva anume sau ma simt vinovat incat sa iau apararea cuiva sau a ceva ? crede-ma, cel putin pe un loc cum e internetul, ma doare fix in cot, caci nu ma afecteaza nimeni si nimic. iti dau si tie si oricui explicatii despre ceea ce stiu mai bine, fara sa cer nimic in schimb, asa cum ai putea sa constati din mai multe topicuri de pe acest forum. pe cine intereseaza, sa caute mai adanc! cine nu, sa ramana cu vaicareala ! fiecare sa faca ce il face fericit. eu doar va explic unde stati...
'explicatii in penal', auzi! habar nu ai tu cat de bine poate (si o mai si face) sa manipuleze legea un medic, mai ales dintr-un spital public din romania, orice medic !
noroc !
0
08-02-2012, ora 17:56
dejan
Nu este medic/terapeut
dejan
Nu sunt de acord sa dau niste bani inutil! Eu am dat acei bani ca mi se spuna ca va mai trai 6 luni!!! Ti se pare logic?? Macar sa-l fi facut sanatos, ca sa-si merite oarecum banii!!
Daca tot sustii ca ti se pare ceva normal sa primesti spaga, haide-ti sa o fiscalizam, sa o denumim onorariu de succes, ca in avocatura!
Unchiul meu a platit contributii la stat 32 de ani! Pentru ce oare?
Observ ca nu intelegi ofensa mea, insa iti doresc sa ajungi in situatia mea cu cineva drag; si atunci cu siguranta vei intelege!
La ce postezi tu pe aici, e o frectie cu apa rece, ca vad ca nu sti cat costa veninul de scorpion si totodata dai raspunsuri vagi. Probabil ca esti student sau medic amator.Dar, eu care nu sunt din bransa iti dau un pont, si celor care citesc, ca Tinctura de Rostopasca are acelasi efect precum mediatizatul venin de scorpion. Diferenta e doar la pret, in sensul ca veninul de scorpion costa 100 euro si tinctura de rostopasca 6 lei. Probabil ca acest fapt nu s-a dezvaluit din interese pur economice!
Sper sa am ocazia sa fac un flagrant uni medic si promit ca am sa-ti comunic daca a stiut, sau nu sa manipuleze legea:))) Evident ca iti voi comunica si numele!
0
08-02-2012, ora 22:59
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
imi pare rau de spiritul tau otravit care transpare prin vorbele tale pline de naduf, dar bati campii pe mai multe planuri, totusi cu consideratie pentru drama pe care ai trait-o. insa asta nu are nicio legatura cu lucrurile pe care le reclami tu. de pilda contributia intreaga de 32 de ani, dintre care doar de 12 ani la sistemul de sanatate asa cum este el azi, plus toate "shpagile" pe care le-ai dat tu, nu fac nici a jumatatea parte din costurile intregi ale serviciilor medicale de care deja a avut parte, din moment ce vorbesti de o interventie neurochirurgicala. si da, nu ma pricep la venin de scoprion si rostopasca, pentru ca astea NU SUNT PRODUSE MEDICALE, sunt cacaturi, dar ma pricep la medicamente si servicii medicale si, incidental si in mare, la costurile lor. pentru o asemenea interventie si toate colateralele ei, orice casa de sanatate de oriunde din lume deconteaza mult peste 100 000 de dolari. asta este o suma cu MULT peste, cum am zis, cotizatia parintilor tai la sanatate de ani de zile PLUS banii pe care ii da nenorocita de casa nationala de asigurari spitalului unde a fost operat.
despre fiscalizarea shpagii... sigur, sunt de acord ! dar atunci devine TARIF si am dreptul sa IL NEGOCIEZ si sa IL CER si nu stiu cui ii mai convine asta, pentru ca nimanui nu-i place sa lucreze pe gratis.
eu, de pilda, ca medic amator si shpagar ce sunt, iau acelasi salariu fie ca ma port cu tine ca intr-un episod din grey's anatomy, fie ca te aman si te plimb si te trimit pe la dracu in praznic, folosind aceleasi norme medicale oricand, doar fiindca pot si nimeni nu poate sa ma opreasca. nu te presez, nu iti cer nimic nicioadata, doar te tot temporizez, las sa astepti, expediez rapid pentru ca de cele mai multe ori NU este vorba de o urgenta, de cele mai multe ori E TIMP de asteptat, medical vorbind, iar eu imi dau seama de asta si tu nu. ce poti sa faci, ca atare ? cateva lucruri: sa te resemnezi si sa astepti; poti sa te inflamezi si sa incepi amenintari si scandaluri; poti sa te duci in alt serviciu, la alti medici; poti sa incerci sa dai bani sau cadouri; probabil ca sunt si alte variante. toata lumea avand parte de cam acelasi tratament insa, conform legii, NU toti au parte de aceeasi "atentei" si discutii care sa le dea confortul si siguranta pe care o vor. iata aici cum legea lasa inca odata loc medicului sa manipuleze situatia. caci ea ma poapte obliga sa asigur niste norme de tratament, dar NU ma poate obliga sa vorbesc intr-un anume fel cu tine, iar felul de a vorbi este cel care te face pe tine sa reactionezi, de la calm si fericit la panicat, stresat, nervos, frustrat, etc. iar fata de acest lucru, inca odata, nu ai nici o putere.
iata deci, inca un lucru, pentru care dai bani la personalul medical: dincolo de statul la coada, cum am zis in posturile de mai sus, pentru SENZATIA ACEEA DE CONFORT pe care subconstientul tau o cere cu atata aviditate. nu dai bani ca sa cumperi viata, asta te asigur !
iar in situatia ta nu am fost si nu o sa ajung nicioata, desi am avut si sigur ca o sa mai am si eu rude foarte bolnave. in primul rand pentru ca sunt medic si, chiar daca nu o sa mai fiu, tot voi intelege functionarea lucrilor din interior. deci chiar daca o sa-mi fie greu, tot nu o sa ma frustrez ca si tine, pentru ca inteleg si cunosc... si stiu ce asteptari sa am.

iti urez succes cu flagrantul, dar s-ar putea sa fie mai greu decat iti imaginezi. in primul rand ca omul trebuie sa-ti ceara bani. daca se intampla sa mai ai si mare nevoie de medicul respectiv, dupa ce il ridica DNA-ul si se face valva si se raspandeste vestea ca focul intr-o padure uscata, pe tine iti garantez ca nu te mai baga nimeni in seama, nicioata, pana nu ajungi pe targa la urgente, pentru ca toti se vor teme de tine. daca incerci doar sa inscenezi asta, fara sa ai defapt probleme medicale serioase, atunci ce faci tu va pica din start in orice instanta. deci iarasi, esti cumva intre ciocan si nicovala. cel mai sigur mod in care poti sa-ti gasesti si tu putina liniste este sa te duci frumos vo 6 ani la facultatea de medicina, apoi sa lucrezi macar ca rezident prin spitale vo 3 pana la 5 sau 6 sau chiar 7 ani, fie si pe 10 milioane pe luna, ca apoi sa fi inteles ca si mine cum merge treaba si mai ales DE CE merge asa. abia apoi sa ai 1% de idee cum ar putea sa fie schimbat sau sa mearga mai bine.

mult noroc cu astea ! sper ca nu te-am obosit cu atata scris !
0
08-02-2012, ora 23:34
dejan
Nu este medic/terapeut
dejan
Mie nu mi se pare normal sa dau spaga, mai ales in conditiile in care nu ma ajuti cu mai nimic! Daca pacientul nu o mai duce mult si sti ca se cara, la ce mai pretinzi?
In ceea ce priveste salariul ca ar fi de mizerie, demisionati, nu va tine nimeni cu forta, merge-ti in vest la munca! Ca nu vom ramane fara medici, vin medici indieni, chinezi, moldoveni. Nu vad sa se intample un blocaj. Consider ca daca dau un ban, ar trebui sa ma faci bine, nu este logic? In cazul meu e ca si cum as cumpara un produs expirat, si nu ma pot folosi de el!
0
09-02-2012, ora 00:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu totdeauna poti sa "te faci bine". uneori poti doar sa iti prelungesti viata, alteori doar sa-ti ameliorezi simptomele, si asta doar pentru o perioada de timp.
cu blocajul... e ok! deja se intampla. iar medici dinafara UE prea curand si prea multi... nu o sa se intample.
ti-am spus: clarifica-ti notiunea de shpaga! nu trebuie sa dai nimic nimanui. poti sa-ti gasesti un medic cu care sa te intelegi fara sa dai nici un ban, poti sa NU apelezi la nici un medic sau sa nu te duci la nici un spital, poti sa ramai acasa, poti sa iti cumperi din proprie initiativa rostopasca si escozul si sa citesti pe internet despre boala ta sau a altuia.
0
09-02-2012, ora 09:40
danielaradu
Nu este medic/terapeut
danielaradu
am stat drept si am citit stramb si nu ma pot abtine sa nu fac cateva comentarii.
raul: nu cred ca medicii sunt indreptatiti sa gandeasca precum gandesti tu (ref la faptul ca te poti purta cu pacientul cum doresti tu - ori ok ori sa l plimbi pe la dracu-n praznic - eu pot sa spun ca am trecut prin ambele stari - mai mult de cat ok la bagdasar si purtata pe drumuri la fundeni ), dar cine sunt eu sa contest cum gandeste un medic care a invatat atatia ani. (nu e ironie, sa stii ca si eu m-am pregatit pt medicina si am renuntat, acum sunt cercetator stiintific si am facut 2 facultati- nu sunt proasta si cer sa fiu tratata de la egal de oricine, nu sa fiu calcata in picioare). apreciez mesajele tale, de la inceput am facut-o, insa acum referirea ta la comportamentul fata de pacienti m-a suparat.

dejan, sa stii ca supararea ta nu-si are rostul, nimeni nu ti-a cerut bani si nu cred ca medicul ti-a spus ca daca -i dai bani il face bine pe unchiul tau. spaga se da pt ca asa doreste pacientul si/sau apartinatorul. si eu am dat bani la a doua operatie desi stiam ca mama mai are max o luna jumatate. si medicii au luat banii, eu nu am platit pt ca mama sa se faca bine, am platit efortul lor de a-i prelungi mamei viata chiar si pt o luna jumatate, deoarece cazul ei era unul pierdut.

nu cred ca aceste comentarii rautacioase si in contradictoriu ajuta pe cineva, eu cand am intrat aici am intrat sa caut diverse informatii pt a intelege aceasta crunta boala.
sfaturile pe care l-am citit date de domnul doctor raul au fost mai mult decat edificatoare. nu i-am dat mamei venin, rostopasca sau mai stiu ce minune din asta miraculoasa care nu are o baza stiintifica, i-am fost alaturi pana la sfarsit, lucru care trebuie facut de fiecare apartinator. alinati-le suferinta cu voi alaturi.
0
09-02-2012, ora 16:43
dejan
Nu este medic/terapeut
dejan
Vreau sa ma fac sa inteles, ca pana cand nu am dat banii nu mi s-a spus concret de ce fel de tumora a fost operat!! Dupa ce am dat banii, la o zi, doua mi s-a spus ca are glioblastom si ca mult nu o mai duce! Trebuie sa fi plecat de acasa, ca nu iti dai seama de intetie, de a savarsi fapta penala!
Pentru reprezentantul medicilor spagari, mafioti si escroci: Cum vei proceda, in situatia in care un tigan si mahalaua lui isi dau seama ca i-i duci cu acadeaua, si de fapt i-ai escrocat, iar acestia te ameninta si incearaca sa-tii puna pielea pe bat?
Faci apel la lege?Sau vei avea temerea ca va fi manipulata de un avocat al celor de mai sus amintiti? Daca tot astetati, spaga, prodese si foloase necuvenite la ce va vaitati de sistem, ca ati facut scoala, si aia poate pe bani, cu examene cumparate.
0
09-02-2012, ora 22:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
@dejan: intai de toate sa ne calmam, caci daca ni se incing spiritele poate ca nu vom mai reusi nici sa ne exprima prea coerent sau in normele gramaticii curente, ca de exemplu faptul ca 'i-i duci cu acadeaua' se scrie fara cratima... dupa umila mea parere, lucru greu justificabil ca fiind o eroare de tastare. altfel: faci confuzii enrome intre a duce pe cineva cu acadeaua sau a escroca pe cineva si faptul ca acel cineva nu intelege eventuali termeni medicali sau ce scrie pe bilete de externare. este taman aceeasi situatie pe care o reclami tu: faptul ca A FOST OPERAT, deci tratat corespunzator (nu au operat pe nimeni cu forta) inainte de a primi orice atentie de la voi exclude din start orice act de coruptie, prin definitie! de spus nu e nimeni obligat sa spuna nimic, mai ales neintrebat. ar fi urmat sa primiti un bilet de externare cu tot ce s-a facut si tot ce se stie medical, pe care iarasi, sa nu vi-l explice nimeni (lucru pe cat de imoral, pe atat de legal totusi) si... cu asta basta. care e fapta penala aici ? trebuie sa te aduni, ne pare la toti de pe acest forum rau despre ce ti s-a intamplat, si tie si familie tale, toti am trecut prin asa ceva, dar tu judeci din pasiune, din ura si frustrare catre un inamic abstract care e/a fost boala si pentru faptul ca acum consideri ca si daca nu dadeai banii respectivi, tot acolo se ajungea. poate ca ai dreptate, dar nu pe acelasi drum. trebuie sa te calmezi si sa accepti, pentru ca altfel nu poti trece mai departe. daca vrei sa faci abstractie de explicatiile mele despre cum functioneaza sistemul de sanatate, esti liber sa o faci, dar sa te otarasti atat de tare ca un catar (chiar cu motive destul de bune) iti jur ca nu o sa duca la nimic bun, doar o sa te consumi foarte tare fara vreo finalitate.
despre ipoteza ta cu tiganii si cu mahalagii... esti amuzant. in primul rand esti amuzant pentru ca iti imaginezi ca probabil lucrez intr-un castel de fildes sau ceva, si nu am avut pana acum de a face cu 'tigani si mahalale', asa cum te referi tu de o maniera rasista la anumite categorii sociale. apoi esti amuzant pentru ca inferezi cum functioneaza un oncolog, dar o faci de o maniera total gresita. ca atare eu, de exemplu, sunt absolut cinstit si ferm de la inceput, iar acolo unde nu se poate obtine vindecarea, zic asta scurt si rapid intregii familii, si chiar si bolnavului, daca ma intreaba si intrevad ca e gata sa stie. abia APOI pot sa trec la ce ofer eu, ce sanse suplimentare se pot astepta cu tratament, care e riscul fara tratament, etc... poate ca eu sunt de o generatie mai noua si scolit pe o filiera mai occidentala, sau poate pur si simplu am mai mult timp si organizare incat sa-mi permit sa functionez dupa aceste principii, care sunt lege in alte tari. in orice caz stiu si ce, si cum si de ce, mult mai bine ca multi colegi de ai mei, chiar mai mari de varsta, si in orice caz mai mult decat orice persoana dinafara sistemului de sanatate. nu 'duc pe nimeni cu acadeaua' ! nu am nevoie sa o fac. faptul ca unii nu inteleg ce li se zice/scrie nu face pe nimeni un escroc !

@danielaradu: imi pare rau ca te grabesti atat de tare sa tragi concluzii. sunt pripite ! daca alegi sa te amarasti si sa te infurii interpretand spusele mele ca cinism si rautate, ei bine esti libera sa o faci, daca asta iti aduce satisfactie sau eliberare. insa scopul meu aici, asa cum il vad eu, este dincolo de a da explicatii si dezlusiri strict medicale la problemele unor oameni care vor sa inteleaga mai mult din boala lor, ci si pentru cei care vor sa inteleaga mai mult din INTREAGA LOR EXPERIENTA din sistemul de sanatate medical. imi pare rau, dar eu nu sunt aici ca sa mangai oamenii pe crestet, in schimb consider mult mai util ca pe acest mod neutru de comunicare sa dau explicatii DIN INTERIOR si direct de la sursa vis-a-vis de toate lucrurile la care ei NU au acces iar eu am. astea merg mana in mana cu, pe langa explicarea diversilor termeni, indicatii despre pe unde si cum si chiar cand ar fi bine sa mearga, sau cum se poate proceda in anumite aspecte birocratice si de ce anume trebuie procedat asa

desigur, fiecare intelege si actioneaza cum doreste...

revin pentru dejan: se vaita cine nu intelege cum functioneaza sistemul si cine nu are acces la shpaga, foloase necuvenite, cine nu e smecher si invartit si mai cate si mai cate. iata de ce eu unul NU ma vaiet, pentru ca sunt un nenorocit si un shpagar si mafiot si probabil criminal si diabolic pe deasupra. si desigur si incompetent cu toate examenele luate pe bani, cum bine ai intuit, insa intr-o pozitie de putere de unde pot sa fac mult rau multor oameni si putine lucruri ma pot impiedica. si mai sunt inca foarte multi ca mine. ce parere ai de asta ?
0
10-02-2012, ora 13:19
dejan
Nu este medic/terapeut
dejan
Eu am scris la ce sa se astepte cei in cauza. Adevarul e, ca am cam deranjat pe cei care simt cu musca pe caciula! Acum ca tu te-ai simtit si ai inceput sa ma contrazici.. e problema ta! Eu m-am lamurit de toti si de toate si nu ai cum sa-mi schimbi pararea! Indicai mai sus ca o asemenea opetatie ar costa casa de sanatate 100000 de dolari.
Foarte interesant si acest aspect (e de fapt o barba), ca la SZEGED - UNGARIA, costa 5000 de euro nu 100000 de dolari!
De fapt la noi e ceva normal sa fie mai mult pe factura, ca se acopere cheltuiala pentru protocol, o masinuta, sau. Totusi am taria sa-ti cer scuze pentru replicile cam dure! Eu sunt un om drept si cinstit, nu am primit si nu voi primi spaga, cu toate ca si eu lucrez in sitemul public asa ca tine, dar nu in sanatate. Tin sa-ti spun ca apreciez omul vertical, drept! Probabil ca asa esti si tu dupa cum ai scris! In aceste conditii te apreciez, de aceea iti cer si scuze! Trebuie sa recuneosc ca in acest sistem pe care eu il critic, exista si oameni de onoare, asa cum a fost si anestezista din cazul expus de mine.
Cu scuzele de rigoare, iti multumesc pentru sfaturile pe care le publici pe acest forum.
0
10-02-2012, ora 14:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
te asigur ca nu ai de ce sa-ti ceri scuze. poate pentru faptul ca, dupa parerea mea, persisti intr-o atitudine usor ignoranta de a confunda cat plateste un pacient in orice sistem medical pentru un serviciu cu COSTURILE LUI TOTALE, care e necesar sa fie decontate de catre asigurator. asta dovedeste ca nu cunosti problema, in pare parte pentru ca nu vrei si nu te intereseaza. dar atunci cel putin nu te mai contrazice cu lumea pe subiectul "costuri din sanatate", te rog!
si eu sunt un om drept, in cel putin aceeasi masura ca si tine, si nu iau, nu am luat si nu voi lua niciodata "shpaga"! nu pun niciodata presiune pe nimeni, nici macar nu sugerez ca astept ceva pentru vreun serviciu pentru care omul are dreptul moral si prin lege, nu asa cum considera el ci cum consider eu, in virtutea notiunilor mele de lege, etica si deontologie. ca atare nu ma ascund si sunt foarte mandru sa constat ca uneori unii pacienti gasesc de cuvinta sa-mi faca tot felul de cadouri, materiale sau verbale. nu ma simt vinovat si nu exista lege sau norma care sa ma faca sa ma simt vinovat pentru asta, dimpotriva!
nu e vorba de a sta drept si a judeca stramb pe nicaieri pe aici. pur si simplu e greu sa ai mijloacele necesare pentru a emite orice judecata despre cum functioneaza sanatatea in romania, imi pare rau. nu acelasi lucru se aplica si pentru fiecare colaborare individuala intre cate un medic si un pacient. dar orice lucru are o explicatie, si nu respingeti incercarile de explicatie din motive irationale, cum ar fi frustrarile recente!
0
13-02-2012, ora 16:56
mariandreea
Nu este medic/terapeut
mariandreea
Buna ziua tuturor,

revin si eu cu o mare rugaminte -am folosit si eu venin scorpion cu rezultate bune ( poate este o simpla coincidenta -stiu ca exista opinii pro si contra si este normal ) --si de cand am sistat caci am terminat flacon..nu prea este ok...adica acum au crescut markerii iar...
daca cineva ma poate ajuta sa comand sau sa cumpar macar un flacon raman recunsocatoare
la mine este vorba de metastaze osoase de dupa un cancer la san

sarumana si sanatate tuturor !
0
14-02-2012, ora 19:58
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca au reinceput sa creasca markerii... l-as lasa dracului de venin de scorpion si as reprograma o vizita la oncolog, pentru reevaluarea tratamentului, pentru ca nu e ok sa se intample asta, iar veninul de scorpion sau mai stiu eu ce gogorita nu e dovedit ca are vreun efect, oricat de mic, si oricat de mult i s-ar parea oricui. ai grija, te rog !
0
14-02-2012, ora 21:23
dejan
Nu este medic/terapeut
dejan
Pt. mariandreea: -
Eu te sfatui sa asculti ce a scris RaulDuke, pentru ca si mie mi se pare o pacaleala acest tratament in faza de cercetare.
0
15-02-2012, ora 22:29
claudiadelia
Nu este medic/terapeut
claudiadelia
Citesc de ceva timp acest forum al durerii, mai precis din octombrie 2011, de cand scumpul meu frate a fost diagnosticat cu aceasta cumplita boala. M-au ajutat mult sfaturile utilizatorilor care au trecut prin momente cumplite alaturi de cei dragi. Fratele meu, un barbat de 43 de ani, inalt, bine facut, antialcoolic, nefumator, de 14 ani vegetarian, a inceput sa aiba pierderi de memorie, comportament bizar si somnolenta excesiva, dormea aproape tot timpul. Dupa un consult neurologic a urmat un CT iar vestea a cazut ca un trasnet. In 30 septembrie am aflat ca ar avea tumora craniana, in 4 octombrie a fost operat, iar in 30 noiembrie l-am bagat in pamant. Era atat de tanar, atat de bun, de inimos, un om painea lui Dumnezeu. Tumora care s-a confirmat histopatologic ca fiind glioblastom grad IV nu i-a lasat nici o sansa. Dupa operatie a ramas cu hemipareza stanga, l-am ingrijit tot timpul in spital, nu am mai apucat sa facem tratamentul oncologic. Tumora a fost situata profund, in hipocampul drept iar dupa prima operatie, la doua zile a urmat a doua, de indepartare a voletului osos, creierul fiind foarte edematiat. Nu a mai apucat saracul sa iasa din spital, l-am transferat la fizioterapie pentru recuperare dar cred ca tumora a recidivat sau poate nu a fost scoasa in intregime, a murit subit in urma unui stop cardio-respirator, creierul herniat apasand centrii respiratori din bulb. Am refuzat autopsia, nu avea nici un rost, oricum stiam care era finalitatea. Un sfat pentru cei aflati in aceasta situatie..Bucurati-va de fiecare zi, incercati sa le asigurati tot confortul de care au nevoie, stati cat mai mult in preajma lor, oferiti-le toata dragostea voastra. Fratele meu era fericit ca ne are, pe mine si pe mama, el nu avea familie, nu i-am spus tot adevarul in legatura cu tumora si acum ma bucur pentru asta, oricum nu l-ar fi ajutat la nimic. Doresc tuturor sanatate, si putere sa va duceti crucea alaturi de cei dragi. Doamne ajuta

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
818 comentarii 1 2 ..... 131415 ..... 27 28 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.