Glioblastom - un diagnostic cumplit

09-02-2008
ANDRIANA
Nu este medic/terapeut
ANDRIANA
Caut vitamina D17, vitamina F, solutie Letril si ce ar mai putea fi de folos pentru sora mea care a suferit a doua interventie chirurgicala pentru o tumora pe creier care in mai putin de doi ani a recidivat, fiind de 9mm. A fost operata la spitalul Bagdasar din Bucuresti, unde sa nu ajunga nimeni, toti asteapta sa primeasca numai bani si nu fac aproape nimic, ne lasa pe noi sa cautam solutii pentru ca pacientul sa nu moara. Are ESSIAC din Canada dar vrem sa incercam sa aflam si despre alte solutii care sa-i prelungeasca viata surorii mele de 43 de ani, care are un diagnostic cumplit: glioblastom.
Cine stie ceva, va rog din suflet sa imi spuneti dar nu pomeniti de noul vaccin impotriva cancerului care este o jignire la adresa omului obisnuit, ca suma, 55.000 de euro si care prelungeste viata de la 14 luni la 33 de luni, sau cam asa ceva.
Cred ca acest site ar trebui sa se implice mai mult, poate si in comercializarea online.
Va multumesc din suflet pentru eventualele raspunsuri pe care le astept urgent.
818 comentarii 12 ..... 27 28 Înainte ›
0
22-05-2008, ora 00:00
shtirba
Nu este medic/terapeut
shtirba
Mama mea a fost diagnosticata anul trecut cu glioblastom, a fost operata in iunie, in august a recidivat (ambele tumori au avut 3 cm) si acum a aparut a treia recidiva... Cred ca ai citit tot ce se putea citi si ai vazut care este prognosticul... Imi este foarte greu si mie, mama are 56 de ani si sper doar sa apuce sa-si vada nepotul la scoala la anul.
Am citit despre o noua gaselnita, CYBERKNIFE, este o terapie care este neinvaziva si care se face in Turcia, la clinica ANADOLU. Cine stie... poate o fi ceva bun.
Sanatate multa
0
27-10-2008, ora 13:14
doina218
Nu este medic/terapeut
doina218
Prietena mea, in varsta de 39 de ani, a fost diagnosticata in august 2006 cu glioblastom, este deja la a 4 a recidiva. A incercat tratamente naturiste de la Novosibirk si de la Belgrad...
0
28-10-2008, ora 10:54
shtirba
Nu este medic/terapeut
shtirba
Buna ziua, Doina 218
Din pacate, mama mea s-a stins in iulie... La a treia recidiva nu s-a mai putut face nimic intrucat a evoluat foarte repede si in profunzime. O noua operatie ar fi insemnat riscuri foarte mari, de genul orbire si-sau paralizie... si rezultatul ar fi fost acelasi. Poate ca prietena ta, fiind mai tanara, rezista mai bine. Oricum, este bine ca a rezistat atat. Prognozele sunt de 6-18 luni...
Numai Dumnezeu stie ce face cu noi. Sanatate multa prietenei tale!
0
31-10-2008, ora 10:29
doina218
Nu este medic/terapeut
doina218
buna ziua,
ieri, prietenei mele, i s-au recoltat analize si sunt bune, in ideea ca va fi operata din nou(a 4 a oara).
ma rog la dumnezeu sa fie bine pentru ca are 2 fete, de 11 si 4 ani.
stiu care este finalul, am citit foarte mult despre acesta boala, dar, sincer, sper, in naivitatea mea, ca va fi bine...
a rezistat, pentru ca a urmat acele tratamente naturiste.
spune-mi te rog, care au fost ultimele simptome la mama ta?
prietena mea, deja are o pareza pe partea dreapta(mana si picior), nu mai mananca, nu mai vorbeste, este sub perfuzii...
multumesc si sanatate multa
0
31-10-2008, ora 10:46
shtirba
Nu este medic/terapeut
shtirba
Buna...
Mi-e foarte greu sa-ti raspund... Tumora mamei a fost parietal stanga. Primul semn a fost dficultatea in vorbire. Dupa ce a paralizat - tot pe partea dreapta - a inceput sa nu mai vorbeasca aproape deloc si sa nu mai poata manca. Cam zece zile nu a mancat si nu a baut nimic. Si apoi s-a produs inevitabilul... la o luna de la paralizie.
Mama a facut tratament cu TEMODAL, care este antitumoral cerebral si asta a mai tinut-o in viata pentru ca evolutia a fost extrem de rapida.
Acum, depinde si de marimea tumorii si de cat de profunda este, pentru ca mama nu a mai putut fi operata din cauza ca era undeva prin mijlocul creierului si ar fi insemnat sa-i scoata bucati destul de mari si nu si-ar fi avut rostul...
Dumnezeu sa o ajute, mai ales pentru copiii ei!
0
31-10-2008, ora 20:05
doina218
Nu este medic/terapeut
doina218
buna,
prietena mea tot cu temodal a fost tratata, iar aceasta ultima tumoare este tot la suprafata, unde au fot si precedentele, aceasta din urma fiind foarte mare in dimensiuni 56/62/96.
inca mai sper ca va fi bine...
este foarte greu... este prietena mea cea mai buna.
iti multumesc,
sanatate!
0
08-11-2008, ora 23:07
cliuta
Nu este medic/terapeut
cliuta
buna
Imi permit si eu sa scriu... Sunt ingrazita deoarece mama mea are 57 de ani, ea a fost diagnosticata cu glioblastom W.H.O. IV, a fost operata in august <anul in curs>, apoi au urmat sase saptamani de cobaltoterapie. In octombrie a fost diagnosticata si cu, cancer la san si va trebui sa faca citostatice ; sunt doua tipuri de cancer care actioneaza asupra ei. Momentan nu este bine: refuza sa manance si este foarte slabita,
Eu am 22 de ani, sunt inca studenta si desi sunt constienta de ceea ce se intampla, nu stiu care va fi evolutia, nu stiu la ce sa ma astept si.. cat de curand, va rog macar cu sfaturi daca puteti sa ma ajutati.
~multumesc, anca~
0
09-11-2008, ora 18:26
shtirba
Nu este medic/terapeut
shtirba
Buna!

Daca ai citit ce am scris mai sus, ai vazut ca Temodalul este bun in astfel de situatii. Nu vreau sa te sperii, dar tumora cerebrala este mult mai agresiva. De unde esti? Ma mir ca a facut cobaltoterapie... Nu prea se mai recomanda, mai ales in cazurile de glioblastom. Radioterapia este mai eficace si nici nu "prajeste" ca si cobaltoterapia si de asta nu se simte bine. Mama nu a avut astfel de stari, decat in faza terminala, cand nu a mai fost nimic de facut. Temodalul este foarte scump, cam 40 mil/luna. Este necesara aprobare de la Casa de asigurari, pentru ca se da gratuit - este program guvernamental si aprobarea se da, doar medicul oncolog trebuie sa o prescrie.
In speranta ca ti-am fost putin de ajutor... Sanatate multa!
0
10-11-2008, ora 07:40
cliuta
Nu este medic/terapeut
cliuta
multumesc pentru informatii doamnei shtirba
Noi suntem din Bacau. si intradevar boala evolueaza repede, mama a facut de ieri semipareza pe partea dreapta, nu mai mananca si e foarte slabita.
P.S.: eu din suflet as vea sa o ajut, pentru ca sunt disperata e mama mea si am iubito si o iubesc mai mult decat orice, e cea mai buna prietena a mea; dar sunt neputiincioasa deoarece in marile centre medicale din tara pe unde am fost cu mama am intalnit de cele mai multe ori ostilitatea multor medici si chiar nimeni nu ne sfatuise cum se poate prescrie.
0
10-11-2008, ora 07:46
cliuta
Nu este medic/terapeut
cliuta
mi se surpa pamantul de sub picioare, cred ca va fi o loitura foarte grea, cea mai grea lovitura de altfel, nu ma pot acomoda cu ideea ca nu o voi ma avea. e cumplit
0
10-11-2008, ora 12:24
shtirba
Nu este medic/terapeut
shtirba
Mergi la medicul oncolog care a luat-o in ingrijire pentru ca este obligat sa prescrie medicamentul. Daca nu a luat-o in evidenta niciun oncolog, cauta unul - medicul de familie te va indruma. Insista, pentru ca de aia sunt platiti de noi, ca sa-si faca datoria. Eu am avut noroc cu medicii, fara sa mi se ceara spaga, au fost foarte amabili si mi s-a explicat exact ce am de facut. Banuiesc ca iti e greu sa vii acum la Bucuresti. Pe mama a operat-o dr. Voinescu de la Spitalul Elias si a doua oara dr Baltateanu tot de acolo.
Te inteleg ca esti terminata... Mama mi-a fost ca o sora mai mare, eu am 36 de ani si ea avea 56... Inca mi-e dor de ea, vreau sa o sun si apoi realizez ca nu mai am pe cine... Arata-i in fiecare zi cat de mult o iubesti... Sa-ti dea Dumnezeu putere si sananate multa.
0
10-11-2008, ora 14:29
doina218
Nu este medic/terapeut
doina218
da, stiu ca e dureros pentru toti cei care au pe cineva diagnosticat cu glioblastom... este groaznic.
eu, am vazut-o saptamana trecuta pe prietena mea si nu imi revin, este constienta de ce i se intampla, stie care este sfarsitul... si cere din priviri AJUTOR...
raman doua fete fara mama.
la numai 37 de ani, sa ti se puna un astfel de diagnostic.
ea a fost operata la bagdazar, de 3 ori si spera sa mai fie operata si a4a oara dar se pare ca nu mai au ce, pentru ca nu se hraneste, analizele nu-i sunt bune...

nu stiu cum mai o pot ajuta, am un sentiment de inutilitate.
sanatate!
0
12-11-2008, ora 00:58
cliuta
Nu este medic/terapeut
cliuta
ne-am interesat, nu vor sa ne prescrie reteta cu temodalul' "vesel" pe motiv ca: acesta se prescrie in functie de evolutia pacientului, si in cazul mamei nu ar mai avea rost, de altfel ne-au spus ca nici tratamentul cu citostatice pntru san nu mai are rost.
sunt disperata, este o disperare interioara, {eu stau intr-un camin studentesc din tei, toate colegele / colegii sunt vesele/i si nu ma intelg, nu-mi inteleg disperarea}
0
12-11-2008, ora 11:33
shtirba
Nu este medic/terapeut
shtirba
Nici nu stiu ce sa-ti spun... Poate ca este prea avansat ca sa se mai poata face ceva... Stiu ca e greu sa accepti, la fel mi s-a intamplat si mie cand medicii mi-au spus ca cea de-a treia tumora este prea mare si o noua operatie nu-si avea rostul. Mi-a fost extrem de greu sa iau o astfel de decizie. Cum sa decid eu, cine sunt eu sa spun ca mama sa mai traiasca o luna sau doua... Dar a trebuit sa o fac... Am ales sa nu-i mai prelungesc suferinta, oricum a fost prea mult pentru ea...
De ziua mea nu mai putea vorbi, dar s-a chinuit sa-mi spuna la multi ani... au fost cam ultimele ei cuvinte. Eu nu am mai auzit-o spunand ceva...
Cu sufletul sunt alaturi de tine si te inteleg.
0
12-11-2008, ora 13:02
doina218
Nu este medic/terapeut
doina218
iti multumesc,
sunt ingrijorata ca in acest moment este in operatie prietena mea, aseara i-am spus cat de mult o iubesc si cat de mult imi doresc sa fie bine si...a lacrimat.
asa greu trece timpul, nu stiu nimic din ce se intampla in sala de operatie.
m-a asigurat medicul ca daca trece cu bine de operatie va fi dependenta de un carucior cu rotile si nu stiu de unde sa ii procur, care sunt formalitatile de procurare.
0
04-02-2009, ora 18:55
doina218
Nu este medic/terapeut
doina218
buna ziua, alisit
S O a plecat...in decembrie 2008.
contacteaza-ma te rog!
cunostinta comuna?
0
06-03-2009, ora 11:15
daniel2485
Nu este medic/terapeut
daniel2485
salutare tuturor. este una din cele mai urate boli, mama mea a fost diagnosticata pe 1 decembrie 2008, pe 5 a fost operata si pana in ianurie pe 5 a fost super bine dupa care a intrat in coma si asa a stat pana pe 1 martie 2009 cand sa stins din viata. nu doresc la nimeni sa treaca prin asa ceva e foarte greu. imi este foarte ciuda ca am luptat tot ce era posibil omeneste si ea isi dorea sa traiasca sa isi creasca nepotii. Simt ca inebunesc sa dus jumate din inima mea.
0
12-03-2009, ora 12:54
doina218
Nu este medic/terapeut
doina218
da, daniel 2485, stiu cum este sa pierzi pe cineva drag, diagnosticat cu glioblastom.este cea mai cumplita boala, transforma corpul intr-o leguma... e goaznic.
sanatate iti doresc si putere de a depasi acesta cumplita situatie...
0
14-03-2009, ora 12:40
daniel2485
Nu este medic/terapeut
daniel2485
din pura curiozitate a ajuns cineva la istanbul la acel tratament CYBER KNIFE ??? imi pare rau de prietena ta doina218, pacat ca era tanara, sunt micute fetitele :((( . Si inca o intrebare o cauza care ar putea fi la aparitia acestei boli ???
0
16-03-2009, ora 09:26
doina218
Nu este medic/terapeut
doina218
buna ziua, daniel.
de tratamentul de la istambul nu stiu nimic, chiar daca am citit foarte mult despre acest domeniu. Probabil ca se refera la inteventii chirurgicale cu gama knife, pentru a distruge numai celulele canceroase. O asemenea interventia a vut si prietena mea, la bagdazar. Prietena mea a urmat si tratamente naturiste de la novosibirk si de la belgrad. Consider ca si aceste tratamente au avut o influenta pozitiva asupra starii ei de sanatate, prelungindu-i viata. Am adresele de la aceste centre, daca te intereseaza.
In urma prietenei mele au ramas doua fete de 13 si 5 ani.
Cat despre cauza acestei boli nu stiu ce sa spun.
0
16-03-2009, ora 11:09
daniel2485
Nu este medic/terapeut
daniel2485
sincer nu cred in naturiste ca ar putea trata asa ceva dar merita incercat orice. Nu am nevoie de adrese mama a murit pe 1 martie :((( (multumesc oricum). Ce greu e pt acea femeie sa stie ca raman doi copilasi in urma, Dumnezeu sa le aiba in paza ca au o soarta foarte grea. Eu nu pot crede nici acum ca mama nu mai e. Am vorbit la istanbul cu un turc si mi'a trimis un filmulet cu acel tratament Cyber Knife, nu e operatie ci un fel de radio terapie ce elimina celulele canceroase aproape 100%, costa in jur de 9000euro. Practic e un robot care se misca cu 0, 02 mm si distruge celulele daunatoare. nu cred ca prietena ta a facut asa ceva acel aparat este doar in franta, istanbul si germania sau america
0
16-03-2009, ora 13:04
doina218
Nu este medic/terapeut
doina218
da, asa este, prietena mea a avut doar o interventie chirurgicala cu gama knife, restul interventiilor au fost clasice. cat despre tratamentele naturiste, nici eu nu sunt pro, dar impreuna cu dorinta de a trai poate sa influenteze pozitiv, cred...
eu am vorbit cu un medic oncolog din america, i-am trimis analizele prietenei mele, au monitorizat-o un an de zile, dar nu i-au acordat nici o sansa. Aceasta boala este cea mai urata forma de cancer.
Mama ta ce varsta a avut? Printre factorii care au declansat boala a fost si stresul? Mama ta a vut vreo lovitura inainte?
0
17-03-2009, ora 10:10
daniel2485
Nu este medic/terapeut
daniel2485
http://www.youtube.com/watch?v=7z-7FTzRp84&feature=related acesta e cyber knife, repet la noi nu exista asa ceva si acest aparat nu opereaza este un robot cu niste raze care distruge celulele canceroase fara interventie chirurgicala. Cred ca dorinta de a trai si a lupta este cel mai bun tratament dar in unele boli nu este suficient, am ajuns sa cred ca aceasta boala este mai urata decat chiar renumita SIDA la care exista tratament si se poate lungi ani buni de zile. Mama avea 52 de ani si aceeasi factori mi s'au zis si mie , stresul, supararile, neajunsurile etc, nu a avut lovituri.
0
17-03-2009, ora 11:02
shtirba
Nu este medic/terapeut
shtirba
Buna ziua

Daniel, condoleante...
Intr-adevar, cred ca este cea mai urata boala care poate exista si care nu-ti da nici o sansa, cat de mica. Am privit-o pe mama, o femeie activa, tanara si plina de viata, cum se stingea pe zi ce trece si ce e mai rau e ca nu poti face absolut nimic. Nu a stiut nimeni sa-mi spuna care au fost cauzele, probabil cate un pic din fiecare: alimentatie, stres... se pare ca celulele canceroase se dezvolta atunci cand organismul cedeaza din alte motive, cand nu are timp sa se "ocupe" de asta si atunci ele se dezvolta in voie. La mama, prima tumora a crescut doi centimetri in zece zile iar a doua in sase saptamani a ajuns chiar mai mare decat prima. La cea de a treia nu am mai putut face nimic, era prea mare chiar si pentru cyberknife. Am intrebat si mi s-a spus ca este eficient la tumorile mai mici... A mamei avea deja 6 cm.
Mama ar fi implinit 57 de ani pe 9 martie... Nu ne mai ramane decat sa ne amintim de ele cu placere.
Dumnezeu sa le aiba in paza.
0
17-03-2009, ora 15:28
doina218
Nu este medic/terapeut
doina218
buna ziua,
prietena mea ar fi implinit pe, 22 martie, 40 de ani. am citit ca acest glioblastom apare la persoane de peste 50 de ani. eu nu mi-a imaginat nicioadata ca o boala poate sa transforme un un om in asa fel, doar in cateva luni. am ramas marcata de ultima ei privire catre mine, de disperare, cerea ajutor...nu i-l puteam acorda...
cand putea vorbi imi spunea ca ii este frica sa inchida ochiii, voia sa stea treaza tot timpul...sa vada tot...
era o frumoasa, a terminat liceul cu 10, facultate tehnica cu 10, era super.si au ramas 2 fete foarte inteligente, cea mare este olimpica la matematica pe tara...
a luat la el numai persoane deosebite...oare de ce? are dumnezeu vreu plan cu oamenii deosebiti?
dumnezeu sa le odihneasca
0
18-03-2009, ora 11:40
daniel2485
Nu este medic/terapeut
daniel2485
sincer imi pare rau de prietena ta au ramas 2 fetite care poate nu isi vor aminti prea multe de mama lor, cred ca a fost cumplit gandul acelei mame ca raman 2 copii in urma si ca ea nu va apuca sa le vada crescand.Foarte dureros. Dumnezeu ia numai oameni buni si greutatile le da celor care pot sa le duca. Dumnezeu sa le odihneasca in pace si pe voi sa va intareasca fetelor ca viata poate fi foarte scurta uneori. Condoleante si tie shtirba si Dumnezeu sa te intareasca.
0
16-04-2009, ora 16:12
maysa
Nu este medic/terapeut
maysa
Buna
Am citit cu emotii mesajele voastre si sunt numai lacrimi. Mama mea a fost operata in 9 martie 2009 si se simte binisor. Din pacate acceleratorul de la Elias este stricat si abia in mai incepem radioterapia. Sincer pana sa citesc mai speram sa fie bine dar de cand am citit cat de repede se poate extinde tind sa cred ca radioterapia pentru ea nu va fi de ajutor. Sper doar sa nu sufere si mai sper sa avem putere sa trecem peste ce va urma. E bine ca va am alaturi si am gasit pe cineva cu care sa vorbesc.
0
17-04-2009, ora 08:01
doina218
Nu este medic/terapeut
doina218
buna maysa,
Dumnezeu sa te intareasaca, sa iti dea puterea sa treci peste aceasta durere, stiu cum este.
Ce varsta are mama ta?
Sanatate multa!
0
17-04-2009, ora 12:23
maysa
Nu este medic/terapeut
maysa
Draga Doina,
Iti multumesc pentru mesaj. Poate este greu sa crezi dar zilele trecute chiar m-am gandit la tine si la prietena ta. Imi pare sinncer rau. Mama mea are 59 ani si din pacate nu prea se mai simte bine. Chiar astazi mi-a spus ca nu mai simte zona capului unde a fost operata si ca o doare din ce in ce mai rau. Sunt foarte trista si nici Pastele nu o sa-l mai simt ca alta data. Mama era o persoana foarte activa si acum in prag de sarbatoare la noi mirosea a cozonaci. Imi este greu ca nu pot face nimic dar si mai greu ca ea nu stie rezultatul si noi ne facem ca o sa fie bine. Te pup si Paste Fericit.
0
18-04-2009, ora 01:31
cliuta
Nu este medic/terapeut
cliuta
buna
Citesc perioadic mesajele trimise de voi dar nu am mai avut puterea sa mai scriu nimic. E ziua pastelui, dar nu mai are farmecul de alta data, biata mama voia sa ma ajute la pregatirea mancarurilor, voia sa-mi explice, dar nu reusea decat sa vorbeasca o limba stiuta doar de ea, sa gesticuleze cu o mana.
Mama a mai suportat o operatie pe creier in luna decembrie la spitalul OBREGIA, apoi in februarie una la plamani era suspecta si de cancer la plamani, din fericire la plamani a fost doar o infectie.
Ma tot gandeasc sunt deja noua luni de cand tot prin spitale stam alaturi de mama, starea ei nu s-a ameliorat, e neputiincioasa si neputiinciosi suntem noi, acum este in afazie partiala, plange mereu
Vreau sa o ajut as vrea sa o vad ca se ridica din pat, merge, vorbeste, glumeste,.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
818 comentarii 12 ..... 27 28 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.