Glioblastom - pacient 30 de ani

27-11-2012
Simonavai
Nu este medic/terapeut
Simonavai
Buna seara,

Fratele meu a fost diagnosticat acum 3 saptamani cu glioblastom.A fost operat a doua oara de tumoare cerebrala pe partea dreapta care a recidivat dupa 1 an si 10 luni si s-a transformat din astrocitom de gradul II in glioblastom, subliniez ca tumoarea nu a fost eliminata definitiv, practicandu-se ablatie subtotala.Toti medici au fost foarte rezervati in ceea ce priveste supravietuirea si tratamentul.Acum el face citostatice Temodal(pe cale orala)si Irinotecan prin vena iar peste o saptamana o sa inceapa raze.Acum el se simte mai bine, dupa operatie nu vedea bine in lateral si mai uita de partea stanga.
Intrebarea mea este daca exista un alt tratament pentru aceasta boala si daca exista sanse reale de supravietuire.
Am citit pe internet de tratament cu cannabis medicinal care contine substanta THC.Este intr-adevar eficient tratamentul cu aceasta substanta?

Multumesc!

Astept cu nerabdare un raspuns.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Încetinirea creșterii glioblastoamelor prin răcire (hipotermie citostatică)
  • Glioblastomul este sensibil la feroptoză: o dietă personalizată reprezintă speranță pentru pacienții cu glioblastom
  • Terapia inovatoare cu celule CAR T vizează două proteine ​​pentru a combate creșterea agresivă a tumorilor cerebrale
  •