Glicemie oscilanta? Uneori am ameteli ocazionale, transpiratii, tremuraturi, maini si picioare reci

17-08-2011
devilpriest
Nu este medic/terapeut
devilpriest
Buna ziua,
De ceva vreme manifestam ameteli ocazionale, uneori cu transpiratii, tremuraturi, maini si picioare reci. Banuiam o hipoglicemie. M-am decis sa aflu valorile glicemiei mele cu ajutorul glucometrului. Aceste sunt dupa cum urmeaza:

-dimineata, pe nemancate: glicemie 82.
- imediat dupa mic-dejun: glicemie 100
- la o ora dupa masa: glicemie 74
- la o ora si 15 minute dupa masa: glicemie 83

As dori sa stiu din ce motiv se poate intampla asa ceva. Am fost diagnosticat cu helicobacter pylori pt care am luat tratament timp de 2 luni si simptomele de atunci au disparut. Urmeaza sa refac testul pt bacterie. In rest, toate analizele mi-ai iesit bine, ecografie generala cu totul normal, cu exceptia bilei, care este strangulata in doua locuri. Ficatul si splina putin marite, dar sub limita, eventual din cauza oboselii.
Este posibil ca aceste probleme cu glicemia sa aiba legatura cu felul in care functioneaza stomacul/intestinul meu in urma infectiei cu helicobacter? In sensul ca, mancarea este digerata mai tarziu sau mai greu sau evacuata prea repede din stomac in intestin?
Mentionez ca analizele medical au iesit bune, n-am colesterol marit sau alte probleme.

Era sa uit: barbat, 24 de ani, 1.74m, 83 kg.
7 comentarii
0
17-08-2011, ora 12:06
devilpriest
Nu este medic/terapeut
devilpriest
-la doua ore dupa masa: glicemie 83.

recent am luat suplimente cu Mg (200mg) o luna de zile si Ca(300mg) cu D3(4.5ug) 10 zile. Suplimentele de Ca le-am luat dupa ce in doua zile diferite am avut senzatii de rau, cu senzatie de inclestare a maxilarului inainte de masa de pranz. Dupa ce luam masa de pranz simptomele dispareau imediat.
0
17-08-2011, ora 17:50
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Mie imi par a fi mai degraba atacuri de panica/ stari de anxietate pentru care va sugerez sa consultati un psihiatru.
0
17-08-2011, ora 20:11
devilpriest
Nu este medic/terapeut
devilpriest
Va multumesc pentru raspuns. Am luat in considerare si varianta tulburarilor de anxietate, insa speram sa nu fie asta raspunsul. Ati putea detalia putin raspunsul dumneavoastra. Sa stiu exact ce simptome va duc cu gandul la anxietate si de ce?
0
17-08-2011, ora 22:09
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Toate simptomele descrise de dvs pot fi datorate anxietatii. Sigur ca nu orice persoana care ameteste sau are tremor are neaparat si anxietate, simptomele se pot datora la fel de bine si unei hipoglicemii, dar rezultatele analizelor infirma aceasta supozitie.
Pe forum nu putem pune diagnostice de certitudine, ci emitem supozitii care pot fi confirmate sau infirmate in urma unei examinari directe.
0
17-08-2011, ora 22:22
devilpriest
Nu este medic/terapeut
devilpriest
Intr-adevar, aveti dreptate. Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra. Imi era greu sa accept varianta anxietatii deoarece nu intelegeam legatura dintre anxietate si ameteli, vazandu-le, mai degraba, ca o cauza a unei hipoglicemii sau a scaderii rapida a glicemiei, chiar daca ramane in limite normale. Oricum, tind sa cred ca este cum spuneti dumneavoastra si ca este, de fapt, vorba de o anxietate, respectiv atacuri de panica.
0
22-05-2012, ora 10:15
bubu dudu
Nu este medic/terapeut
bubu dudu
Buna. Am si eu o problema ce a inceput sa ma framante de ceva vreme. De ceva timp la ridicari mai bruste in picioare ma cam ia cu lesin si dupa fiecare masa (indiferent ce mananc, de ex. daca mananc si o ciocolatica) incep sa ma balonez, incep sa respir mai repede, am o stare de oboseala ameteala incat nu prea mai imi vine sa fac nimic inafara de a incerca sa ma intind pe un pat (nici macar niste scari pana la etaj nu prea imi vine sa le urc), mi se usuca gatul. Am inprumutat de la un prieten care are diabet un aparat de masurat glicemia dimineata pe nemancate era cam 90 pana in 100, pe mancate imi arata si 170. A doua zii dimineata pe nemancate mi-a aratat 113 si tot din acelasi deget in secunda urmatoare mi-a aratat 95. Am zis ca sigur aparatul nu indica bine si am mers la medic care mi-a dat trimitere sa merg sa fac analize de toleranta la glucoza(75g) ceva de genu la bioclinica. Am mers am facut acel test doar doamnele de acolo imi face impresia ca nu au cam stiut cum se face incat pana la urma mi-au pus glucoza in vreo 6pahare de 100ml amestecata cu apa.Mi sa luat glicemia inainte de a bea era 89, dupa ce am baut la aproximativ o ora a fost 103, la doua ore afost 104.
Spunetimi si mie va rog testul a iesit in limite normale din cate m-ia zis medicul dar atunci care sa fie cauza la aceste sintome. Sa fie de la stomac ceva gen ulcer pentru ca am niste intepaturi in partea dreapta sau sa fie de la ficat fiere. Mentionez ca am colesterolul pe la 240-270.
0
12-02-2016, ora 23:33
miri mire
Nu este medic/terapeut
miri mire
buna seara.eu am ajuns sa am glicemii pe nemancate si 60.iar dupa 2 ore de masa sa am 70, 72, 74, 76, 86, si normale si apoi iar ceva de genu 70 si ceva..am senzatia de tremurat, transpir, si parca nu mai judecat...dar cand am si 70 simt aceste stari.la 60 nu mai spun.care ar fi cauza???am intoleranta la lactoza...ar putea afecta si acest lucru?beau f multa apa si urinez f des...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce transpirăm?
  • De ce apare amețeala?
  • Tremor App – o aplicație care citește tremurul
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • A fost creat plasturele care să regleze glicemia și insulinemia fără a fi necesare injecțiile
  • Un test respirator ar putea înlocui măsurarea glicemiei prin înțeparea degetului
  • FDA a aprobat primul „pancreas artificial” din lume
  • Plimbarea scurtă după masă are efect terapeutic în diabetul de tip 2
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  •