Glezna umflata dupa fractura

11-09-2015
Claudiace
Nu este medic/terapeut
Claudiace
Buna ziua,

Am stat 33 de zile cu ghipsul pentru o fisura de maleola. De cand l-am scos (e o luna de zile de atunci) am glezna umflata, desi merg normal, si fac miscare prin mers pe jos, bicicleta, inot.

Ce ar trebui sa fac?

Va multumesc
5 comentarii
0
11-09-2015, ora 10:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista in medicina (ortopedie) notiunea de """""""fisura""""""": osul este fie fracturat, fie integru.
Este oarecum "normal" edemul descris, mai ales in conditiile supra-solicitarii articulare post-imobilizare (cu mare probabilitate faceti prea multe eforturi pentru perioada actuala).
Trebuie sa reduceti major solicitarea gleznei si sa purtati o glezniera (contentie elastica).
Exista si probabilitatea unei leziuni mai severe decat a fost diagnosticata initial (leziuni ligamentare, fracturi ale talusului, calcaneului sau navicularului etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-09-2015, ora 10:59
Claudiace
Nu este medic/terapeut
Claudiace
Va multumesc pentru raspuns.

E adevarat, am exagerat cu efortul in ideea ca e bine. Am sa port glezniera si am sa fiu mai atenta. Cat timp se poate considera 'normala' aceasta umflatura?

Pentru a fi sigura ca nu exista si alte leziuni, m-ati putea ajuta cu informatii? Ce fel de radiografie sa fac?

Va multumesc
0
11-09-2015, ora 11:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu se pune problema radiografiilor, ci este necesar doar un examen clinic atent.
Numai in urma examenului clinic se pot indica investigatii imagistice (radiografii, computer-tomograf etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-09-2015, ora 12:18
Claudiace
Nu este medic/terapeut
Claudiace
Am inteles. Cand ar trebui sa fac examenul clinic? Mi s-a spus ca ar putea dura si 6 luni edemul. Nu e prea mult?

Va multumesc!
0
11-09-2015, ora 12:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cat mai curand.
Este preferabil sa nu neglijati leziuni potentiale mai severe: leziuni ligamentare, fracturi ale talusului, calcaneului sau navicularului etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: