Gleza umflata fara durere

16-06-2015
Amdra
Nu este medic/terapeut
Amdra
Buna ziua, Anul trecut in luna august dupa o zi la sala de fitness am observat un mic disconfort la glezna dreapta. A doua zi acelasi disconfort a fost doar atunci cand am incaltat adidasii.Nu am bagat in seama pana in weekend cand am fost la o nunta si stand in pantofi cu toc am observat ca piciorul meu se umflase foarte tare!Insa nici o durere. Am schimbat pantofii si am continuat sa joc. Umflatura nu a disparut asa ca am fost la medic care mi-a facut un eco si a spus ca nu am nimic doar sa fac fiziotetapie(curenti, laser si mai ceva). Glezna s-a dezunflat dar nu de tot si de atunci am facut inca o data fizio, am facut RMN (rezultat: lichid adiacent tendoane lung si scurt peronier, la tendon tibial posterior, tendon flexor lung al halucelui si edem osos minim la varful maleolei interne) piciorul meu se umfla insa fara sa ma doara, daca stau mai mult in picioare, daca ma incalt cu orice inclusiv ciorapi, orice atinge glezna...va rog sa ma sfatuiti ce sa fac fiindca este exasperant.Umflatura este cu edem. Multumesc
3 comentarii
0
16-06-2015, ora 22:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din pacate, nu am reusit sa inteleg tocmai datele relevante, singurele care conteaza:
- sex, varsta, greutate/inaltime;
- status ocupational si sporturi practicate;
- eforturi fizice/profesionale/sportive practicate;
- antecedente traumatice, vasculare, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc etc.
Asteptam elemente pertinente.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-06-2015, ora 23:39
Amdra
Nu este medic/terapeut
Amdra
Sex:feminin, varsta:25 greutate: 56kg, inaltime 1, 73m.
Nu practic sporturi, decat foarte, foarte rar. Nu am nici un antecedent la aceasta gleza. Am tensiunea de obicei mai mica, scaderi de gicemie si dereglari hormonale, dar le am de foarte mult timp, glezna ma supara de 11 luni. Va multumesc frumos.
0
16-06-2015, ora 23:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu mai inteleg nimic: cum nu practicati sporturi, cand va referiti explicit la "fitness" si la "joc"????
Problema D-voastra tine de un traumatism sau de o supra-solicitare de tip sportiv, care a determinat leziuni la nivel articular.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: