Glaucom infantil la o fetita de 8 ani | Forumul Medical ROmedic

Glaucom infantil la o fetita de 8 ani

27-06-2010
MirunaC
Nu este medic/terapeut
MirunaC
Salutari!
Sunt tatal unei fetite diagnosticate cu Glaucom cong. tardiv. Fetitei noastre i s-a gasit tensiunea(presiunea) oculara mare la inceputul acestui an, mai ales la ochisorul stang: 22-24. Am fost trimisi la Bucuresti la spitalul de oftalmologie din Lahovari. Acolo, dupa mai multe investigatii si masuratori in decursul a trei luni, printre care si masurarea presiunii oculare sub anestezie generala, camp vizual, comp. tomograf, s-a hotarat interventia chirurgicala ca singura solutie in cazul fetitei noastre. Deci in urma masuratorilor avem urmatorii parametrii : TOS: 24 mm Hg, TOD: 21mm Hg; Pahimetrie: OD: 530(+1), OS: 506(+3); Cornee AO: 12 mm. Suntem foarte stresati si f. ingrijorati. Ne tot intrebam de ce s-a declansat aceasta afectiune mai ales ca in familie nu avem astfel de probleme. Fetita noastra poarta ochelari pentru o corectie de astigmatism; acesti ochelari ii poarta de 1 an si 4 luni si la primul consult, de atunci, fetita noastra nu avea tensiunea oculara peste limita. Ochelarii pot fi o cauza a declansarii acestei afectiuni? Am vrea sa stim cauzele declansarii acestei afectuni si daca cumva cineva a mai trecut printr-o astfel de experienta sa ne spuna daca operatia a rezolvat definitiv acesta problema.
Va multumesc si astept cu nerabdare un respuns.
14 comentarii
0
27-06-2010, ora 19:26
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Viciul de refractie( astigmatismul) este independent de glaucom sau uneori glaucomul se poate insoti de un astigmatism neregulat; am citit rezultatele de mai sus, nu ne-ati spus si rezultatul gonioscopiei, iar in glaucomul congenital exista frecvent anomalii ale unghiului irido-cornean, aspect important pentru prognostic ; in functie de rezultatul gonioscopiei, ne orientam si catre un anumit tip de interventie chirurgicala( gonitomie sau trabeculotomie, ambele cu sanse de reusita de aproximativ 80%) ; glaucomul congenital, frecvent, este sporadic( nu este mostenit), dar ne putem gandi si la mostenirea unor gene recesive de la parinti( parintii sunt purtatori ai bolii, nu au boala); prognosticul este bun atunci cand diagnosticul si interventia terapeutica se fac cat mai precoce;inca ceva, grosimea medie a corneei este 555microni, fetita dumneavoastra are o cornee subtire la amandoi ochii, asta inseamna ca valoarea reala a tensiunii intraoculare este mult mai mare de 24 mmHg la OS si mai mare de 21 mmHg la OD; numai bine
0
27-06-2010, ora 22:48
MirunaC
Nu este medic/terapeut
MirunaC
In primul rand, multumesc foarte mult pentru bunavointa si informatiile pe care ni le-ati dat. Rezultatele gonioscopiei sunt: la prima investigatie din 9.02.10 : OS. - unghi neregulat cu 1 element insertie inalta a irisului (TOS- 23mmHg; TOD- 18mmHg.). La al doilea control din 9.06.10, gonioscopie: OS. - || elemente iris tunelizat (TOS- 22mmHg; TOD- 20mmHg.). Doresc sa mentionez ca i s-a mai facut si OCT si camp vizual si rezultatele se pare ca sunt in limite normale. Am inteles, foarte vag de la spital, ca interventia chirurgicala consta in deschiderea acelui unghi inchis prin desfundarea unor canale ale umoarei apoase???
Faptul ca acesta afectiune s-a declansat brusc, pe noi parintii ne-a pus pe ganduri. Am inteles de la dvs. ca ochelarii n-ar fi o cauza a acestei afectiuni, credeti ca aceasta s-a declansat mai demult avand in vedere grosimea corneei. As mai dori sa-mi raspundeti la o intrebare daca se poate: daca dupa acesta interventie chirurgicala se va rezolva definitiv acesta problema adica daca putem fi siguri ca presiunea oculara nu va mai creste in viitor.
Multumim din suflet! Va dorim numai bine si sanatate!
0
28-06-2010, ora 07:56
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Glaucomul congenital este prezent de la nastere; in forma tardiva, manifestarile nu apar de la nastere, ci mai tarziu, in copilarie; Interventia chirurgicala nu vindeca glaucomul, previne cresterea tensiunii intraoculare si pierderea vederii, astfel ca dupa interventie, pacientul trebuie sa vina la controale periodice toata viata; OCT-ul si campul vizual bune indica faptul ca diagnosticul a fost pus precoce, nu s-a pierdut vedere;cat despre reusita interventiei, exista statistici care spun ca sunt sanse de 80% ca o trabeculotomie(cred ca aceasta este interventia propusa) sau o goniotomie sa reuseasca; in caz de nereusita, se reintervine sau intra in discutie si alte proceduri chirurgicale( trabeculectomia); numai bine
0
28-06-2010, ora 22:03
MirunaC
Nu este medic/terapeut
MirunaC
Multumim pentru explicatii, este posibil sa va mai scriem pe acest forum dupa interventia chirurgicala. Sanatate si mult succes in cariera.
Daca cumva a mai trecut cineva printr-o interventie chirurgicala asemanatoare, mai ales la un copilas, il rog sa ne scrie aici.
0
11-07-2010, ora 11:57
MirunaC
Nu este medic/terapeut
MirunaC
Buna ziua! Interventia chirurgicala de care va spuneam mai sus s-a efectuat joi, 8 iulie. I s-a facut o trabeculectomie, asa cum ati anticipat. A doua zi dupa ce i s-a scos bandajul a fost consultata si ni s-a spus ca operatia a reusit si vom reveni la spital pe 28 iulie pentru scoaterea firelor sub alta anestezie generala. Ochisorul operat, in afara faptului ca este foarte rosu, ii lacrimeaza si vede in ceata(am fost anuntati ca i s-a pus atropina in el) deci sa zicem ca aceste simptome sunt normale dupa aceasta interventie chirurgicala, totusi suntem ingrijorati pentru ca ochiul a inceput sa se umfle usor, parca in fiecare zi mai mult. De aceea as dori sa ne spuneti daca acesta reactie este normala... Ii administram picaturi oftalmice Netildex conform prescriptiei medicale primite. Multumim!
0
13-07-2010, ora 09:52
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua, ar fi bine sa mergeti la control, este necesar un examen biomicroscopic al polului anterior; daca este vorba doar despre un edem postoperator, acesta se va remite, eventual se pot administra antiinflamatorii nesteroidiene, de exemplu, nurofen sirop- 10ml de 3 ori pe zi, 7 zile; este necesar consultul pentru a exclude alte complicatii postoperatorii; numai bine
0
14-07-2010, ora 11:57
MirunaC
Nu este medic/terapeut
MirunaC
Revin cu o rectificare: interventia chirurgicala a fost Trabeculotomie. Ochisorul este mai bine, incepe usor sa se limpezeasca, mai este totusi putin umflat. Am inteles ca peste doua sapt. cand i se vor scoate firele, sub alta AG, i se va masura din nou presiunea oculara. Inainte de operatie avea urmatoarele valori (corelate cu valorile de la pahimetrie): OD: 22 si OS: 27. Credeti ca si la ochiul drept va trebui sa i se faca aceeasi interv. avand in vedere valoarea presiunii si faptul ca la gonioscopie, dupa parerea mea, nu a fost nimic anormal? Nu am vrea sa o mai supunem la un astfel de stres... Va multumesc.
0
21-07-2010, ora 16:35
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua!.Vreau sa fac o rectificare: cititi la interventii chirurgicale pentru glaucom: goniotomie...
Decizia terapeutica adecvata trebuie sa apartina medicului curant. Care este totusi rezultatul gonioscopiei la OD? La OD, tensiunea intraoculara are o valoare borderline; eventual, se poate initia un tratament cu un colir antiglaucomatos la OD +, - OS ( in functie de rezultatul TOS postoperator, al CV), eu as propune Fortinol 2% -1 picatura pe zi ( in caz de ineficienta, Cosopt)si reevaluare periodica( tensiune intraoculara si camp vizual la trei luni) ; Numai bine
0
21-07-2010, ora 22:42
MirunaC
Nu este medic/terapeut
MirunaC
Rezultatul gonioscopiei la ochiul drept nu il am, nu este scris pe documentele noastre medicale dar imi aduc aminte momentele (cele doua) in care i s-a efectuat acesta investigatie ( s-a folosit o lupa cu un lichid) si d-na doctor s-a exprimat ca la ochiul drept e OK. Totusi are acea tensiune la limita... Abia astept sa vad primele rezultate dupa aceasta interventie chirurgicala si ce se va intampla mai departe...
Multumesc nespus pentru raspunsurile dumneavoastra.
0
07-09-2010, ora 12:00
MirunaC
Nu este medic/terapeut
MirunaC
Buna ziua! Am revenit pentru a va mai cere niste informatii in legatura cu afectiunea fetitei mele. Decand nu v-am mai scris fetita mea a fost operata si la ochiul drept, tensiunea oculara inainte de operatie a fost 25 (corelata cu pahimetria). As dori sa ne spuneti daca trebuie sa respectam un anumit regim alimentar sau de viata, de ex. fara sport-efort fizic, calculator, etc...
Ne dorim ca aceste interventii chirurgicale sa-i fie eficiente si sa reinceapa o viata normala.
Multumesc.
0
17-09-2010, ora 10:52
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Nu consider glaucomul operat ca o contraindicatie pentru a practica sportul ; daca vreti sa va recomand totusi un sport pe care sa-l practice constant fetita dumneavoastra, v-as recomanda inotul. Pentru calculator, ochelari cu filtru de protectie. In rest, un regim alimentar cu fructe si legume proaspete zilnic si pentru ca glaucomul este o neuropatie optica in care se distrug fibre nervoase, v-as recomanda si un supliment care contine factor de crestere neuronala, Colostrum Prime Life , 1 cpr de 2 ori pe zi, 1 luna, cura repetata la 3 luni, a la longue; numai bine
0
20-03-2011, ora 16:58
petrialex
Nu este medic/terapeut
petrialex
Buna ziua!am si eu o fetita de 8 luni care a fost diagnosticata recent cu glaucom congenital si am operato la ochiul sting.Suntem ingrijorati daca se mai poate repara ceva si daca va trebui operata si la celalalt ochisor?nu avem pe nimeni in familie cu o astfel de problema.Sincer nu am obtinut prea multe informati de la domnul doctor care a operato.Va multumesc!
0
07-04-2011, ora 19:50
dumitru luminita
Nu este medic/terapeut
dumitru luminita
buna ziua!am si eu o problema [putin spus]!pe 2 decembrie am operat fetita in varsta de 7 ani de glaucom congenital!?[pana atunci fusese diagnosticata cu megalocornee]dupa scoaterea firelor, tensinea oculara era mica, nu mai vedea bine cu ochisorul operat.am urmat un tratament cu netidex-degeaba!tensiunea tot mica, vedea in ceata si ochisorul era moale!de aproape 2 luni ii pun dionina !?in ochi-s-a mai limpezit putin vederea[asa zice ea]la control mergem des iar astazi m-am confruntat cu o noua problema care m-a facut sa tremur-pupila este deformata-este in forma de lacrima!maine mergem iar la dr.ar putea cineva sa ma ajute cu un sfat?
0
05-03-2013, ora 22:13
Alina Pe
Nu este medic/terapeut
Alina Pe
Sunt mama unei fetite de 5 luni diagnosticata cu glaucom congenital la varsta de 5 luni.Nu a avut alte simptome in afara de faptul ca avea o asimetrie la ochi, in sensul ca cel stang era mai proeminent decat celalalt.Asimetria se observa doar uneori si doar din anumite unghiuri. Nimeni din familie nu are aceasta problema iar sarcina a decurs perfect. A fost operata acum 2 zile prin trabeculotomie doar la ochiul mai proeminent si ni s-a prescris tratament postoperator cu Netildex. Pe bilentul de externare apar urmatoarele informatii :EXAMEN CLINIC :VOD/VOS:nu colaboreaza;TOD 20 mmHg- AO fara tratament, TOS 23 mmHg
POL ANTERIOR:OD diametrul cornean 12, 5 mm, RFM+, cristalin transparent, Ax Ap 21 mm;OS diamnetru cornean 13, 5 mm, RFM+, Ax AP 23 mm.Peste 3 saptamani scoatem firele. Va rog, daca cineva a mai trecut prin asta, sa imi spuneti daca s-a rezolvat, cum a evoluat boala, daca sunt sanse sa nu fie operata si la celalat ochi, daca poate avea o viata normala, daca sunt sanse sa fie suficienta doar aceasta operatie.DIn pacate doctorul care ne-a operat nu a fost comunicativ si nu stim ce ne asteapta in viitor. Am citit pe prospectul de la Netildex ca poate creste tensiunea oculara.Este in regula sa utilizam aceste picaturi?Va multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Numărul de cazuri de orbire din cauza glaucomului a crescut îngrijorător
  • Un nou test ar putea detecta glaucomul mult mai devreme
  • Cel mai bun test de diagnostic pentru pacienÈ›ii cu glaucom
  •