Glaucom... tensiunea oculara 29 la ochiul drept si 27 la stangul | Forumul Medical ROmedic

Glaucom... tensiunea oculara 29 la ochiul drept si 27 la stangul

11-02-2009
elizas
Nu este medic/terapeut
elizas
Buna ziua!
Am 31 de ani si am fost diagnosticata cu glaucom primitiv cu unghi deschis in urma cu cinci ani. Am facut tratament cu Timoptic 0.5 mg pana in luna ianuarie 2009, cand la un control am avut tensiunea oculara 29 la ochiul drept si 27 la stangul (sub tratament). Atunci mi s-a schimbat tratamentul cu Xalatan.
Precizez ca lucrez la calculator 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana. Dupa ce stau cele 8 ore la calculator am dureri de ochi destul de mari. Intrebarea mea este: "Calculatorul agraveaza cumva glaucomul?"
4 comentarii
0
11-02-2009, ora 15:56
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
nu stiu, stiu atata ca pe mine ma dor ochii rau si dupa o jumatate de ora de stat la calculator.
cred ca nici bine nu face.
vorbiti cu medicul oftalmolog, trebuie sa stie mai bine.
Multa sanatate!
0
12-02-2009, ora 10:09
elizas
Nu este medic/terapeut
elizas
As avea nevoie, va rog, si de parerea unui medic...deoarece mesajul meu postat aici era pentru sfatul unui medic.
Multumesc anticipat
0
12-02-2009, ora 21:36
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Nu stim etiologia glaucomului, dar nu se citeaza a fi cauza de glaucom, utilizarea computerului; Am inteles ca diagnosticul este glaucom primitiv cu unghi deschis; privitul pe intuneric la un ecran dilata pupila si poate produce glaucom acut la pacientii cu glaucom primitiv cu unghi INCHIS( nu este cazul tau);ar fi bine totusi ca incaperea in care lucrezi sa fie luminata corespunzator; de asemenea, iti recomand examen oftalmologic cu cicloplegie si prescrierea unor ochelari pentru calculator cu filtru VERDE( Essilor, Hoya) si dioptriile corespunzatoare; ar fi bine ca la fiecare 50 de minute de folosit ecranul, sa faci 10 minute de pauza;repeta campul vizual computerizat si ar fi bine sa faci si o curba tonometrica pe 24 de ore( se masoara tensiunea intraoculara in diverse momente ale zilei) pentru a aprecia eficacitatea tratamentului entiglaucomatos si pahimetrie( tensiunea intraoculara seinterpretreaza in functie de grosimea corneei); numai bine
0
17-03-2011, ora 16:47
soniap
Nu este medic/terapeut
soniap
Buna ziua,
Mama are glaucom cu unghi deschis, a fost operata acum 14 ani iar presiunea intraoculara este mica si constanta. Problema este ca i s-a descoperit recent o cataracta, in faza incipienta. Mama are o usoara hipertensiune arteriala: 16/7, cateodata, nu mereu si ameteli si dereglari ale vederii nu foarte mari. Intrebarile sunt urmatoarele:
-glaucomul operat mai este periculos si mai poate conduce la orbire?
-operatia de cataracta va afecta operatia de glaucom?
-ametelile pe care le are mama se datoreaza slabirii vederii (cataractei sau glaucomului) sau tratamentului cu enelapril pentru HTA?
-usoarele dereglari temporare ale vederii se datoreaza glaucomului sau cataractei?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Numărul de cazuri de orbire din cauza glaucomului a crescut îngrijorător
  • Un nou test ar putea detecta glaucomul mult mai devreme
  • Cel mai bun test de diagnostic pentru pacienÈ›ii cu glaucom
  •