Glanda parotida Dr. Flueraru

03-01-2013
ilie40
Nu este medic/terapeut
ilie40
Buna seara,

Avem un baietel de 3 ani si 4 luni care are glanda parotida (langa urechea stanga-inflamat si un pic rosu) inflamata-arata ca un hamster.Ij ultimele doua luni a cam avut viroze de la gradi (nimic complicat)
Urmare a celor citite pe forumul dvs. si a celor citite de noi (eu si sotul meu), am vrea sa stim logica din spatele afirmatiei ' sa nu stimulati producerea de saliva' -NU citrice, Nu bombonele de lamaie etc.
Aceasta inflamatie poate fi cauzata de mai multi factori (virali, mucus, bacterii etc).
Toate postarile de specialitate spun ca saliva trebuie stimulata, sa fie mai abundenta, pt a fluidifca si a impinge eventualii calculi etc.

De ce dvs sugerati sa nu se produca mai multa saliva? Suntem deja debusolati si am vrea sa cunoastem si logiva dvs.
Poate e buna.. Asta inseamna ca nu mai trebuie sa ii dam niciodata citrice? Meniul lui contine sucuri de fructe dimineata pe stomacul gol (msi multe combinatii).

Multumim si asteptam un raspuns.
Fam Risnoveanu
1 comentarii
0
04-01-2013, ora 08:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
parerea personala este ca produsele citrice..provoaca iritatie si inflamatie locala fiind acide
sliva poate fi stimulata bland prin Hidratare abundenta cu apa si ceaiuri calde
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.