Gingivita cronica avansata...tratament?

05-06-2008
olty
Nu este medic/terapeut
olty
Buna!Imi poteti spune ce pot sa fac in cazul unei gingivite avansate?Mentionez ca o am de vreo 10 ani (acum am 27 de ani)...gingiile mi s-au retras si imi mai sangereaza din cand in cand...
Am incercat maim ulte combinatii de pasta de dinti, periuta si apa de gura...
As dori un sfat profesionist, o solutie/unguent miracol, sau o apa de gura miracol...
Nu exista nici un produs care sa vindece boala asta????(fara sa merg la detartraj???)
Astept cu nerabdare solutii/raspunsul dumneavoastra.
16 comentarii
0
05-06-2008, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Din contra...prima masura...urgenta este un detartraj...se face cu ultrsunete si nu doare, sincer, f sincer. Nefacand detartrajul...tratati efectul si nu cauza, de aceea nu a dat roade !!!
0
05-06-2008, ora 00:00
olty
Nu este medic/terapeut
olty
Pana la urma detartrajul ramane...boala asta se vindeca sau doar se amelioreaza?..la um moment dat am folosit lakalut active...asta mi s-a parut cel mai bun...intrebarea mea e:Exista ceva mai bun?
0
27-10-2008, ora 16:38
olty
Nu este medic/terapeut
olty
Stie cineva sa-mi zica cat costa un detartraj?!
0
27-10-2008, ora 23:52
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
In general 120-160 Ron, acum depinde de cabinet/clinica si de ce nu si de zona.Ultracentral ajunge cam pe la 200ron. Exista si un gel care se spune ca stopeaza probl parodontotice si imbunatateste calitatea tesuturilor(ca sa nu fiu acuzat de reclama nu-i pot da numele).
0
28-10-2008, ora 08:54
olty
Nu este medic/terapeut
olty
Pai, daca doriti, ziceti-mi numele produsului pe e-mail! -
0
28-10-2008, ora 12:38
TCA
Nu este medic/terapeut
TCA
buna ziua.de 6-7ani ma confrunt cu o gingivita (sangerari ale gingiei, halena urat mirositoare, plus daca presez gingia, apare o subtanta insesizabila ca si culoare, cantitate, dar deranjanta ca si miros).fac de 2 ori pe an detratraj cu ultrasunete, plus lakalut, paradontax, corsodyl, si toata gama, ata dentara, periuta electrica.ultimul detartraj (a fost nevoie sa fie facut si subgingival la 2-3 dinti), l-am facut acum 10 zile, dr-ul mi-a zis ca e vb doar de o gingivita microbiana, ca nu am nevoie de tratament( cu imunomodulator stafilococic, antibiotice etc si tot ce citisem eu pe internet), dupa detartraj dandu-ma cu un antibiotic si atat, si recomandandu-mi apa de gura, si pasta de dinti obisnuita. ok, dansa este doctorul, dar ce mi se pare aberant avand problema asta de atatia ani sa mi se dea o astfel de schema de tratament, mai ales ca i-am mentionat ca am probleme in familie in ceea ce priveste aceeasi afectiune, si chiar parodontoza. a1 si mi-a cerut sa fac o hemoleucograma, deoarece supecteaza o anemie, avand gingiile prea decolorate, de un roz pal.pe un afis publicitar la un cabinet stomatologic, scria mare "gingivita este reversibila", pacat ca nu sunt multi doctori care stiu si cum sa se ocupe de aceasta problema.cazul meu, ce dureaza de cativa ani, sta marturie. daca aveti recomadari privind diferite medicamente, scheme de tratament etc, pt nu a fi acuzat de reclama, -.multumesc anticipat pentru timpul acordat si pentru ajutor.
0
30-10-2008, ora 10:50
olty
Nu este medic/terapeut
olty
Domnule Dr. Cosmin, imi trimiteti, va rog pe e-mail numele gelului respectiv?Si inca ceva..e posibil sa am ganglionii limfatici mariti (nu ma refer doar la cei din zona gatului) din cauza gingivitei?
0
31-10-2008, ora 00:03
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
o sa va trimit.
0
31-10-2008, ora 10:51
olty
Nu este medic/terapeut
olty
V-as fi recunoscator...
0
08-11-2008, ora 08:07
romedic
Administrator Forum ROmedic
romedic
Multumim mult Domnului Dr. pentru respectul de care da dovada fata de Regulamentul nostru. Acesta se indreapta STRICT impotriva celor care urmaresc castiguri materiale de pe urma postarii repetate in topicuri diverse de reclame sau date de contact pentru solutii - de obicei, naturiste - miraculoase care trateaza cam orice boala cu succes! Va rugam sa dati numele gelului respectiv pentru ca sa poata beneficia de acesta toti cei care se confrunta cu probleme si citesc acest topic. Inca o data va multumim pentru atitudinea Dvs!
0
08-11-2008, ora 23:16
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Pericare.dar acum nu inseamna ca trateaza absolut totul.depinde de stadiu.
0
09-11-2008, ora 13:49
TCA
Nu este medic/terapeut
TCA
:) nice one, doc! m-ati facut sa rad.tocmai ce va lauda admin-ul, si i-ati servit-o
0
09-11-2008, ora 20:33
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Daca citeati mesajul pana la capat...nu mai radeati.data viitoare fiti mai atent la toate detaliile...!
0
11-11-2008, ora 15:51
olty
Nu este medic/terapeut
olty
din pacate gelul respectiv este foarte scump...:( din cate am vazut bate la 300 de euro
0
14-11-2008, ora 17:11
olty
Nu este medic/terapeut
olty
Domnule doctor...stiti daca metoda Perio Protect se practica si la noi?Se spune ca e o metoda revolutionara si care vindeca gingivita...
0
13-01-2009, ora 16:32
olty
Nu este medic/terapeut
olty
inca astept raspunsul.Scuzati-mi insistenta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oamenii care cred că norocul le determină soarta au mai multe șanse de a avea o boală severă a gingiilor
  • Gingivita: cauze, simptome, tratament
  • Cum ar putea fi utilizate probioticele în tratamentul gingivitei și parodontozei?
  • Bolile gingivale și căderea dinților - asociate cu micșorarea creierului (studiu)
  • Statinele au avut rezultate promițătoare pentru reducerea incidenței bolilor gingivale
  •