Gingii umflate limba ustura si afte pe obraji inferiori

09-09-2013
danieldanut
Nu este medic/terapeut
danieldanut
Buna ZIua,
De cateva zile mi-a iesit o afta pe buza la inceput am folosit aciclovir dar nu trecea crezand ca e herper, dupa 1 zi am inceput sa am febra si frisoane dar cu un plic de Teraflu treceau pe moment a doua zi iar am facut febra si a inceput sa ma doara gatul sa nu prea pot inghiti atunci am mers la farmacie unde mi-au dat antibiotice Amoksiklav de 1000 mg 1 la 12h, febra a trecut dupa primele 12 ore dar a 3 zi m-am trezit cu gingiile de sus din interior fata foarte umflate si cate o afta imensa in jurul maselelor de minte a dintilor de jos plus limba care e crapata si ma ustura ingrizitor... am folosit regulat 2 zile glicerina boraxata si banjounal si am spalat gura cu ceai de musetel si de cateva ori si cu apa de gura COrsodyl dar far arezultate. aftele inca sunt limba ma ustura tareee si gingiile la fel de umflate, va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat ca numai ppot nu am mancat de 3 zile si abia vorbesc... nu stiu nici la ce fel de doctor sa merg pentru un consult.. Multumesc frumos
14 comentarii
0
09-09-2013, ora 16:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Va da trimitere medicul de familie catre ce medic considera. El hotaraste.
Puteti cere doua trimiteri: ORL si Dermatologie.

P.S.: Sa nu cumva sa fi intretinut relatii sexuale neprotejate sau sex oral cu o persoana de la care sa fi luat ceva.

O anumita bts asa incepe:

Vedeti filmul. Contine imagini si explicatii si cu "aftele".

-*


(* modificat de admin)
0
09-09-2013, ora 16:38
danieldanut
Nu este medic/terapeut
danieldanut
Multumesc frumos de raspuns, nu am intretinut nici un fel de relatii sexuale de genul deci asta cade din start, totul a pronit de la acea mica afta pe buza dupa care au inceput frisoanele si febra dupa care au trecut si astea si a ramas gura problema, si limba ce ma ustura ca aftele poate trec cu glicerina dar limba si gingiile... o sa ma duc maine la prima ora la medicul de familie sa imi dea o trimitere urgenta
0
09-09-2013, ora 17:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pentru gingii sa va cumparati pasta cu argila de la Plafar (6-10 lei).
0
09-09-2013, ora 17:02
danieldanut
Nu este medic/terapeut
danieldanut
dar sunt umflate nu stiu daca fac bine sa ma spal acuma cu periuta, sau acea pasta de dinti ajuta la vindecarea ei ?
0
09-09-2013, ora 17:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Va spalati pe dinti atat cat puteti si mai tineti in gura cateva minute argila aia.
Oricum trebuie sa va vad un doctor.
0
09-09-2013, ora 17:38
danieldanut
Nu este medic/terapeut
danieldanut
Maine ma duc la ORL sa vad ce imi poate spune sper sa ma ajute ca numai fata fata durerilor !!!
0
09-09-2013, ora 17:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Uitati ce scrie pe cutia de pasta cu argila:

Este cea mai eficientă pastă de dinţi G, cu cea mai mare concentraţie de substanţe active fiind, în acelaşi timp,
ecologică şi având un efect de regenerare a ţesuturilor cu care vine în contact.
Folosită în mod curent, ea este de un real folos în cazuri de parodontoze, sângerări gingivale, protecţie împotriva cariilor şi a tartrului.
Aromă - ulei volatil de Phoeniculum vulgare (fenicul).

Compozitie: argila activa, propolis, aloe vera, rozmarin, salvie.
Conţine 100 % substanţe naturale. Nu formează spumă şi nu conţine fluor.

Cred ca daca ati fi luat azi, poate aveati sanse sa va mai calmeze durerile pina la doctor, maine.

Mie personal mi-a fost buna pentru sangerarile gingivale (cu gingiile usor umflate, ce e drept).
0
09-09-2013, ora 17:59
danieldanut
Nu este medic/terapeut
danieldanut
Ok, multumesc de ajutor chiar o sa ma duc acuma sa caut si chiar cel mai mult ma deranjeaja gingiile si cerul gurii vad ca ma mai deranjeaza !!! Sper sa treaca ca dupa toate forumurile citite slabe sanse de cindecare vad
0
28-11-2013, ora 23:25
alexdinamo23
Nu este medic/terapeut
alexdinamo23
Buna seara! imi spuneti va rog cum ati rezolvat problema cu aftele si gingiile umflate ca si eu am aceeasi problema si nu mai sport. multumesc
0
29-11-2013, ora 13:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ alexdinamo23

Ati utilizat pasta de dinti cu argila (o gasiti sub 10 lei la Plafar) ?
0
30-05-2017, ora 18:52
Alex323
Nu este medic/terapeut
Alex323
Am exact aceleasi simptome. Afte, usturimi pe limba, febra si gingiile umflate. Gingiile ma omoara.. Poate sa-mi spuna cineva ce este si cum as putea s-o tratez? Multumesc anticipat!
0
27-08-2018, ora 20:14
Catalin124
Nu este medic/terapeut
Catalin124
Si eu am pățit acum același lucru ce pot face ca sa scap de limba dureroasă sa mi se desumfle gingiile si sa scap de afte
0
27-08-2018, ora 21:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Catalin

Postarile au fost scrise in 2013.
Ulterior am fost la dentist si mi s-a spus ca trebuie sa fac detartraj nromal si detartraj subgingival. Inca nu am facut din cauza ca ma arde toata gura. Maine am programare la o doctorita de pe forum sa imi spuna ce e de facut. Mai scrie aici ce ai facut. Tinem legatura. Eu am arsuri in gura de 6 luni. Cred ca trebuia sa ma duc la dentist din momentul in care mi-au sangerat gingiile.
Domnul dr ORL Flueraru Valeriu de pe forum mi-a spus sa nu mai mananc lucruri acide, lactate, struguri, rosii etc. Dar tot nu mi-a trecut. Ce pot sa iti spun e ca dupa detartrajul normal nu mi-au mai sangerat gingiile.
0
10-09-2018, ora 13:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Catalin

Am fost la dentist. S-a constatat ca am gingivita purulenta. Am facut detartraj si 6 sedinte de tratament cu laser. Simptomele s-au diminuat. Am inteles ca tratamentul cu laser isi face efectul complet in 3 luni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •