Gingii rosii, umflate si mai si singereaza

28-02-2009
veruta!
Nu este medic/terapeut
veruta!
Am 20 de ani dar am o problema de care nu ma pot vindeca de vreo 4 ani.Imi singereaza gingiile, pe linga asta mai sunt shi rosii, umflate.Am fost la vreo 5 stomatologi shi toti mi-au dat recete care shi cum dar in zadar, dar pe linga asta imi mai spuneau ca e din cauza hormonilor, asai virsta aceasta!De la inceput imi singera partea dreapta a gurii, iar dupa ce a inceput sa-mi treaca putin a inceput shi partea stinga.Iar acum la o spalare usoara de dimineata ma pot trezi cu gura plina de singe, m-am saturat, e groaznic.Am dat analize de singe dar nu-i asta, parea sa fie totul in regula.Am folosit tot felul de peste shi inca folosesc:paradantox, lacaliut activ, diverse uleiuri, antibiotice sub forma de injectii de 2 ori a cite 10, vitamine(A, D, C), diverse geluri la regiunea gingiilor shi detaltraj, parca nimic, ca va spun ca de vreo 3 luni singeraza shi partea stinga chiar daca era sanatoasa inainte.Sa fie oare din cauza hormonilor?!Daca cunoaste-ti ceva despre asta ?care e hormonul problema ?ajutati-ma si scrieti-mi!!!!Va multumesc.
15 comentarii
0
28-02-2009, ora 12:41
Mjöllnir
Nu este medic/terapeut
Mjöllnir
Varsta pe naiba.
Ne confruntam in prezent cu o incompetenta constienta in ceea ce privesc recomandarile si verdictele medicale, nu in totalitate, dar in cea mai mare parte.
Pentru gingiile sangerande coada-calului amestecata cu sunatoare sunt indicate sub forma de infuzie pentru gargara si clatirea gurii.
Infuzie pentru coada-calului: 1 lingurita cu varf de coada-calului la 1 litru de apa. Se opareste, se lasa sa stea putin.
Deasemeni musetelul este indicat in inflamatii de orice natura in special cele ale mucoaselor.
Se opareste o (1) lingurita cu varf de flori de musetel la 250ml de apa (1/4 litru) si se lasa sa stea putin.
In afectiuni ale gingiei si nucul este indicat. Se clateste gura cu infuzie:
Se oparesc doua lingurite cu varf de frunze de nuc taiate marunt cu 250ml (1/4 litru) de apa proaspat fiarta si se lasa putin sa stea.
Tot pentru sangerari gingivale se clateste gura, se face gargara sau se aplica tampoane de vata imbibate in infuzie de salvie (sau jalesul): se opareste 1 lingurita de plante cu 250ml de apa si se lasa sa stea putin.
De preferat ar fi ca plantele sa fie proaspat culese, cat mai proaspete, dar in conditiile de anotimp rece se cumpara de la magazinele naturiste. Trebuie facut asta zilnic si insistat asupra acestor plante pe un termen indelungat. Efectul va fi prezent in functie de persoana mai devreme sau mai tarziu.
Ai incredere in astfel de remedii!
Cauta pasta de dinti naturala facuta din menta si nu mai utiliza toate porcariile din comert pe care ti le indica oricine. Deocamdata e numai un zvon, insa pasta de dinti pe care o gasim cel putin la noi in tara nu ar fi tocmai inofensiva pentri organism.
Ia-ti plantele pe care ti le-am recomandat, utilizeaza-le zilnic si luni de zile si preventiv daca iti va disparea problema si vei fi bine.
Sanatate!
0
28-02-2009, ora 12:54
Mjöllnir
Nu este medic/terapeut
Mjöllnir
Analizele sangelui sunt bune pentru a stabili carenta de vitamine si minerale. Un deficit s-ar putea sa existe.
0
28-02-2009, ora 14:34
Dr. Ghise
Identitate neconfirmată
Dr. Ghise
Remediile naturiste va pot ajuta, dar parera mea este ca fara un tratament parodontologic bine condus(tratament antimicrobian local, debridare gingivala etc) putin probabil sa va rezolvati problema. (daca sunteti din bucuresti va recomand sa o cautati pe d-na Conf. Dr. Anca Silvia Dumitriu de la Catedra de Parodontologie a Facultatii de Stomatologie de pe str. Plevnei).
0
28-02-2009, ora 21:37
veruta!
Nu este medic/terapeut
veruta!
Va multumesc pentru sfaturi!O sa tin cont de ele.
0
01-03-2009, ora 14:44
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Buna ziua! Cred ca o mai buna solutie ar fi un detartraj bine facut si de asemenea o igiena orala in fiecare zi...asa cum trebuie.degeaba va spalati pe dinti de 10 ori pe zi daca nu o afceti corect...multi zic ca stiu cum...dar din ceea ce am vazut la cabinetul meu.80% nu stiu cum se face un periaj corect. Cat despre debridare gingivala.nu stiu si nu cred ca este cazul.cat despre consultatia de la fac de stoma...eu sincer vi l-as recomanda pe tatal d-nei.si asta nu ptr ca e barbat...ci ptr motive legate de competenta in domeniu. Dar v-as recomanda inainte un detartraj, periaj si.cred ca in 2 sapt se vor vedea schimbarile. La revedere!
0
01-03-2009, ora 17:34
Dr. Ghise
Identitate neconfirmată
Dr. Ghise
"Debridarea gingivala imbina proceduri de detratraj supra si subgingival, de chiuretaj radicular si al epiteliului sulcular, de indepartare a depozitelor moi organice si de irigatie subgingivala"-Prof.Dr. Horia Traian Dumitriu, Parodontolgie, 2009
0
03-06-2009, ora 23:10
Dr.Majid
Nu este medic/terapeut
Dr.Majid
Dr.Cosmin Marin nota 10

Pacienta (veruta?!?!? feminin nu ?) nu spune nimic despre procese carioase, placa bacteriana, tartru, probabil masticatie unilaterala.
100 % adevarat. 2-3 saptamani de periaj corect, cu masajul gingival aferent si va deveni o alta persoana.
0
22-08-2009, ora 11:51
ana_ctin
Nu este medic/terapeut
ana_ctin
buna ziua. ca si "VERUTA", si eu am tot 20 de ani si tot aceeasi problema cu sangerarea gingivala de vreo 5 ani cam asa. anul acesta am fost la alt medic, care mi-a facut detartraj cu ultrasunete, mi-a dat cu o solutie antiseptica cred. urmatoarele 2 zile de la detartraj m-am spalat cu Sensodyne verde(cu care ma spalasem de cateva luni) si nu mi-au sangerat gingiile.medicul mi-a recomandat sa folosesc lacalut (nu conteaza de care sensitiv sau aktiv). a 3a zi m-am spalat cu lacalut si am folosit si apa de gura colgate ( whitening). si de atunci a inceput "cosmarul" ca sa zic asa. au inceput sa-mi sangereze giingiile si in locuri in care nu mai sangerasera. am folosit 2 tuburi de sensitiv si unul de aktiv si nimic. i-am zis dentistei si mi-a zis sa apelez la remedii babesti: adica sa tin in gura ulei de masline dimineata inainte de mancare si masaj la gingie cu sare. am facut masaj doar la gingie cu sare pt ca nu pot sa tin uleiul in gura decat cateva secunde. acum folosesc pasta de dinti vademecum natural white sa vad cum este.

as dori mai multe sfaturi/pareri de la stomatologi pt ca sincer nu stiu ce sa (mai) folosesc. mentionez ca
2 incisivi din partea inferioara sunt strambi, si 2 canini de sus si unul de jos sunt iesiti in afara.

multumesc
0
22-08-2009, ora 11:55
ana_ctin
Nu este medic/terapeut
ana_ctin
si inca ceva...la cat timp dupa detartraj se face periajul profesional? au trecut 4-5 luni de cand am facut detartrajul si nici pana acum nu mi s-a facut periajul. sa fie din cauza ca gingiile sangereaza?
0
24-08-2009, ora 17:51
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
se face in aceeasi sedinta sau.hai sa zicem 24-48 ore, , , , dar juma de an.degeaba a facut detartrajul.
0
21-12-2009, ora 16:17
yonela29
Nu este medic/terapeut
yonela29
buna.am 29 ani in 2007 am fost nevoita sa imi imbrac toata dantura din partea de sus.de atunci am numai probleme.gingia este tot timpul umflata, sangereaza si este urat mirositoare.am fost la dentist si mi-a facut periaj profesional si detrataj plus ca folosesc pasta de dinti si gel speciale anti-plague.va rog daca puteti sa imi dati un sfat.va multumesc si va urez sarbatori fericite
0
21-12-2009, ora 23:19
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
daca dvs mentineti acasa o igiena perfecta (periaj, ata dentara, apa de gura) la care se adauga igienizarea proofesionala corecta ( detartraj si periaj prof la sase luni), atunci exista urmatoarele variante posibile ale gingivitei:
- marginile restaurarii protetice nu sunt corect realizate, adica adaptarea marginilor lucrarii sub gingie nu e perfecta, ceea ce cauzeaza iritatia mecanica a gingiei si/sau retentionarea de placa bacteriana
- materialul din care e realizata lucrarea nu e de cea mai buna calitate ( acrilatul si uneori chiar compozitul pot afecta negativ gingia, cel mai indicat material fiind portelanul pe metal sau, si mai bine, pe zirconiu)
- afectiuni generale sau medicamente pe care le luati de mult timp pe cale generala
1
29-12-2009, ora 17:17
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Veruta, ti-am scris un mesaj, dai pe Modificati profilul dvs., si-l gasesti mai jos.
0
08-11-2015, ora 21:56
Danna21
Nu este medic/terapeut
Danna21
Am si eu o nelamurire! Am scos o masea, si dupa ce mi.a trecut anestezia am avut dureri foarte mari, dar problema este ca a doua zi mi.sa unflat obrazul si o durere mare!! Cred ca langa gingie mi.a aparut ceva alb, intre gingie si falca! Ce pot face? E bine sa ma clatesc cu apa si sare acolo? Am inceput sa iau antibiotic cand am vazut aceea pata alba, am crezut ca e o infectie! Ce pot face? Multumesc!
0
19-08-2016, ora 12:23
dr. Reza Sadighian
Identitate neconfirmată
dr. Reza Sadighian
Buna ziua,
Cele mai frecvente cauze ale gingiilor inflamate ar putea fi lucrarile protetice neadaptate la nivel gingival, obturatii incorect realizate sau procesele carioase netratate.
O metoda minim invaziva de tratament, ar fi o igienzare profesionala foarte atent efectuata ( detartraj sub si supragingival, periaj), chiuretaj subgingival in camp inchis si aplicarea unui tratament antiinflamator. Plus de acesta, dvs ar trebui sa folositi cateva produse speciale pentru igienizare, o periuta cu perii foarte moi, apa de gura, pasta de dinti pe baza de clorhexidina, si un gel antiinflamator cu care va masati gingiile de 2 ori pe zi.
Si clar, dupa tot tratamentul descris, trebuiesc efectuate noi lucrari protetice corespunzatoare cazului dvs, inlocuirea obturatiilor vechi si nu in ultimul rand tratarea tutror proceselor carioase.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sângerarea gingivală poate fi semn al unui deficit de vitamina C
  • Cum protejăm gingiile și ne ferim de gingivită
  • Pierderea fermității gingivale crește probabilitatea de inflamație gingivală
  •