Ginecologie: sangerari, ovare polichistice, dureri de ovare

05-09-2011
susana330
Nu este medic/terapeut
susana330
Nici nu stiu de unde sa incep.
Am mai multe chisturi pe ambele ovare de multi ani insa problema e ca acum cateva luni am avut niste dureri in partea dreapta la contact si de atunci am avut si o scurgere urata maronie, ca de sange stricat, alteori miroseam si fara acea scurgere.Am fost la un control, defapt la 3 in total, dar nici un medic na confirmat ca ar fi un chist rupt, ori vreo sarcina ectopica /normala care a fost exclus prin test de urina.Totul a fost luat superficial de medici.Problema e ca dupa cateva saptamani am avut si o colonoscopie (boala hemoroidala cu hemoragie digestiva inferioara)dupa care din nou am avut o altfel de scurgere urat mirositor doar ca de data asta cu miros de putrefactie si scaun verzui ici pe colo, mai tarziu scurgere vaginala cu ceva negru si apoape invizibil dar foarte urat mirositor acel ceva.Defapt nici nu scurgerea vaginala mirosea ci acele chestii negre miroseau a putrefactie mult mai accentuata.Chisturile uneori ma dor, alteori le simpt doar la fiecare pas.Test lama clamidya a fost negativ.trichohomas la fel.Posibil sa fi luat ceva si de la procesul de colonoscopie, vreo infectie?Am fost anesteziata total deci nu stiu ce a fost sau daca au facut ceva gresit.Chiar nu mai stiu ce se intampla.Deja nu chisturile ma deranjeaza ci acel miros de putrefactie ce vine uneori.Am facut tot feluri de tramamente locale, cervugid, betadine, flagyl.Antibiotice pt infectie urinara dar nu cred ca e de la BTS caci sunt casatorita, alt partener nu am avut..Candida am, dar ea nu da astfel de simptome.Ce imi sugerati ca ar fi sau ce sa fac?
Pt chist momentan fac tratament cu diane35, dar nu imi suporta organismul pt ca am dureri de cap, ameteli, ma doare un brat de amorteala, cu alte cuvinte ma simt foarte rau de la ea si am incetat de 1 zi sa o mai iau.
Si inca ceva.Sangerez abundent la menstruatie Trebuia sa-mi treaca si acum, dar de 6 zile sangerez intruna.Presupun ca e de la Diane 35 e.
De disperare nu mai stiu ce sa fac.Ori unde ma duc sunt luata la bani marunti iar in cabinete particulare sunt stoarsa de bani si imi prescrie medicamente chiar daca eu refuz sa le iau.Asa am patit si cu Diane.
Astept un raspuns de la un Dr ginecolog.
15 comentarii
0
13-09-2011, ora 14:28
tema
Nu este medic/terapeut
tema
susana330, ai postat gresit aici, trebuia la zona genitala. Eu m-am uitat intamplator.
Dupa simptome ai o infectie cu e-coli poate si enterococ vaginal. Mai spui ca ai si o candida netratata... asta roade in timp.
Si peste toate - te-ai tratatsi cu niste ovule care irita si daca nu ai facut o analiza cu antibiograma, este posibil ca acele bacterii sa fi fost rezistente la tratament.
Uite ce este de facut :
Asteapta sa treaca 10-12 zile de la ultimul antibiotic luat sau 14 zile de la ultimul ovul- deoarece astea se elimina mai tarziu din vagin.
Mergi apoi sa iti faci
- analiza de secretie vaginala cu antibiograma eventual si antifungigrama pentru acea candidoza
- tot la analiza de secretie ceri - depistare streptococ grup B - cultura cu antibiograma
- urocultura cu antibiograma.
Te interesezi la ce laborator se fac aceste analize cu antibiograma.
Mergi la laboratorul de analize pentru recoltare si cu rezultatele mergi la ginecolog pentru tratament
Tratamentul nu trebuie intrerupt timp de 10 zile si luat la ore fixe ca sa nu capete bacteria rezistenta la antibioticil folosit.
Pui ceasul sa sune.
Sa folosesti alte ovule mai putin iritante. Intreaba ginecologul de macmiror sau polygynax si poate ca ar trebui sa faci cum scrie in prospect - 12 zile
Pentru recoltare nu trebuie sa te speli in vagin si nici sa ai contact sexual cel putin timp de 48 de ore inainte, adica 2 zile.
Altfel iti iese analiza fals negativa
0
14-09-2011, ora 11:54
susana330
Nu este medic/terapeut
susana330
Multumesc pentru raspuns.As muta topicul dar nu se poate.
0
14-09-2011, ora 12:13
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Tine cont de sfaturile pe care ti le-am dat si fa-ti analiza de secretie vaginala cu antibiograma. O sa vezi ce ai acolo.
Nu trebuie facute investigatii invazive - desi in mod gresit se fac- atata timp cat in vagin este o infectie ca o sa intre si in col.
Daca vrei, poti sa faci o alta postare la - zona genitala.
0
14-09-2011, ora 12:44
susana330
Nu este medic/terapeut
susana330
Am sa fac cu aceasi denumire.Acum cum spui de invaziv eu am facut un papa nicolau cu luni in urma si se cam leaga tot mai ales ca dupa colonoscopie sa inrautait tot.
0
14-09-2011, ora 13:10
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Papanicolau, daca mai ai si o infectie acolo iti iese neconcludent deoarece si infectia da inflamatii si celule deteriorate.
Fa analiza si ai sa vezi ca te faci bine. Nu face tratament antibiotic mai scurt de 10 zile si neaparat ca faci antibiograma ca sa stii exact ce sa iei. Nu mai tot umbla in col!!! Iti bagi ceva pe acolo.
Eventual, poti sa ceri inca o analiza tot din secretie se face numai ca se fac culturi separate.
Secretie vaginala: cultura pentru streptococ grup B
Intreaba doctorita daca sa iei Macmiror sau Polyginax. Daca iti iese enterococ - asta merge pe polyginax.
Sa nu pui ovul cu cloramfenicol (te uiti si tu in prospect) cauta pe net cum se numeste - te va irita rau. Noteaza-ti cele doua ovule de care am vorbit si interaba doctorul Astea merg si pe fungi si pe bacterii.
Este posibil sa nu iti treaca din prima, nu te alarma. Mai faci inca o secretie cu antibiograma cam la 15 zile de la terminarea tratamentului si vezi ce a mai ramas de tratat. Eventual schimbi ovulul.
Sanatate multa!
0
14-09-2011, ora 13:30
susana330
Nu este medic/terapeut
susana330
am deschis alt topic.mersi mult de sfaturi!
0
21-11-2011, ora 13:05
elena2341
Nu este medic/terapeut
elena2341
buna ziua am si eu o problema am avut o scurgere foarte urata am fost la medic ma consultat si mia prescris ovulele Cervugid si niste pastile vaginale am terminat tratamentul si dupa care am plekat din tara deoarece studiez in strainatate am avut contact sexual cu sotul meu dupa tratamentul accesta sii vreau sa va spun ca ma durut foarte rau si ma simt de 2 saptamni foarte rau am dureri ingrozitoare de burta de mijloc numai pot nici macar sa intretin relatii sexuale ma doare foarte rau in partea dreapta datimi un sfat va rog
0
21-11-2011, ora 16:12
tema
Nu este medic/terapeut
tema
elena2341, este foarte rau ca nu ti-a dat sa faci intai analiza.
Cervucid are in compozitie cloramfenicol care, pe lainga faptul ca irita, mai se poate ca bacteria avuta sa fie rezistenta la cloramfenicol.
Acum, corect ar fi sa iti faci o analiza de secretie vaginala cu antibiograma - unde iti va scrie si la ce antibiotic sunt sensibile bacteriile gasite, ca sa faci un tratament corect.
Fiind o infectie mai importanta si destul de veche, probabil ca trebuie sa faci si tratament pe cale orala, cu unul dintre antibioticele de pe antibiograma - nu cu orice.
Asta discuti cu medicul ginercolog.
Pentru analiza, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic luat, daca ai luat.
Altfel, poate iesi rezultatul fals negativ.
Mai sunt si alte ovule care merg atat pe bacterii cat si pe fungi Intreaba medicul ginecolog de ex - de Macmiror sau Polygynax.
Primele mi se par mai blande cu flora vaginala, dar daca iese ca ai streptococ sau enterococ, se potriveste al doilea.
Mai depinde si de organismul tau, sa nu ai alergie la unul din componentele continute de acestea.
Ar trebui sa te simti mai bine dupa a treia zi, cel putin.
Daca simti ca te irita, mergi la doctor sa iti schimbe ovulele.
Cred ca ar trebui sa faci si o urocultura cu antibiograma si deasemenea (poate ai si o infectie urinara de te doare asa rau), sotul tau ar trebui sa faca si el o analiza de secretie uretrala si urocultura cu antibiograma amandoua.
Mergeti la medic amandoi, altfel te reinfectezi si degeaba faci tratament. Ce ai tu, are si el, in general.
Cand incepi tratamentul sa speli lenjeria, prosoapele si tot ce vine in contact cu zona intima (chilotii, pantalonii), ale tale si ale sotului, la peste 70 de grade, iar dupa 3-5 zile poti chiar sa iei chilotei noi, ca sa previi reinfectarea.
Este posibil sa ai o candidoza, iar ciuperca aceasta intra in tesatura si nu scapi de ea decat daca fierbi chilotii dupa fiecare utilizare, in timpul tratamentului, macar in primele 5 zile.
Pantalonii si fustele trebuie calcate cu abur, daca nu se pot spala la peste 70 de grade.
Sa nu faci baie in cada, deoarece nu ai cum sa o dezinfectezi bine si iti face rau si la ovare sa stai atat in apa calda.
Asta asteapta bacteriile, un mediu propice, cald...si se 'coace' ceva pe acolo.
Asa se pot face infectii, plus ca stai cu zona genitala in aceeasi apa cu - picioarele, parul murdar...este si zona anala prin apropiere...intelegi? Chiar nu este igienic. Mai bine este sa faci dus.
Problema este - de unde te-ai infectat? Trebuie sa iti aduci aminte ce ai facut, ca sa nu mai faci aceseasi greseli si sa te imbolnavesti din nou.
Daca este de la sot... probabil ca o sa tot faci tratament. Sau ai luatceva de pe unede ai fost.
0
23-11-2011, ora 16:54
elena2341
Nu este medic/terapeut
elena2341
va multumesc mult pentru sfat si am o mare rugaminte de craciun vin in ROMANIa AS dori sami recomandati un medic ginecolog bun pentru ca daca ma duc la toti medici imi pun fel si fel de diagnostice va multumesc
0
23-11-2011, ora 17:19
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Depinde in ce oras.
0
29-11-2011, ora 00:31
elena2341
Nu este medic/terapeut
elena2341
in bucuresti si mai am o rugaminte mia venit ciclu luna asta si ma tinut decat o zi e posibil sa fiu insarcinata?
0
29-11-2011, ora 12:41
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poti face un test de sarcina dar sa treaca 10-15 zile de la data cand ti-a venit, ca sa fii sigura ca nu e rezultatul fals negativ.
Poate fi si o dereglare hormonala sau chiar de la infectie.
Daca ai dureri asa mari, ar trebui sa faci si o ecografie - sa se vada ovarele, trompele, uterul.
In caz ca ti se propune o terapie hormonala, sa nu faci tratament fara sa ti se faca mai intai dozarea hormonala, ca te poti deregla de tot.
Medicul endocrinolog iti poate da analize pentru dozarile hormonale. Determinarile se fac din sange.
In functie de ce ai, si partenerul trebuie sa faca tratament, altfel te reinfectezi.
0
29-11-2011, ora 18:31
elena2341
Nu este medic/terapeut
elena2341
deci infectie nu cred ca este pentru ca nu am nicio scurgere absolut nimik deci nu stiu ce sa cred ma tinut ddecat o zi menstruatia si a doua zi mia mia curs ceva portocaliu cand mam dus la toaleta e posibil sa fie o sarcina?
0
29-11-2011, ora 19:58
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca a fost portocaliu... nu stiu. De obicei, la sarcina vine maro. Nu stiu ce sa zic...daca a venit doar o zi... Uneori se intampla sa se intrerupa cateva zile si sa vina iarasi. Dar asta ar insemna ca este o mica infectie vaginala.
Te doare un ovar?
O infectie bacteriana, nu da scurgeri, nu este ceva transmisibil sexual. Sunt bacterii - pot fi - streptococ, enterococ, e-coli sau altele. Infectiile acestea le poti face oricum.
Doar un miros ar putea fi, dar si acesta in timpul unui ciclu mai abundent.
Altfel, nu stii nimic, doar ca incepi sa ai dereglari de ciclu, dureri de ovare, dureri articulare (degete, sold si coloana lombara, genunchi si nu toate odata), iar daca este streptococ sau enterococ, chiar si la inima poti simti ceva, daca infectia se cronicizeaza.
Aceste 2 bacterii pot provoca infectii ale inimii - endocardita. Nu este asa simplu.
Cu testul de sarcina, nu iti ramane decat sa il faci, din pacate.
Daca nu este sarcina, fa-ti analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
0
30-11-2011, ora 17:13
elena2341
Nu este medic/terapeut
elena2341
dureri sa stii ca am deoarece am probleme cu rinichi am tinut un tratament in germania cu antibiotic si acum trebuie sa ma duc la niste analize dar nu stiu ce sa cred pentru ca nu am scurgeri nu am absolut nimik si ciclul cand lam avut in aceea zi chiar nu a mirosit nu stiu ce sa cred o sami fac un test de sarcina orikum multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.