Giardia si limbrici

27-10-2012
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
buna ziua.sper sa ma ajute cineva cu un raspuns.in urma cu 3sapt la analizele de scian mi-au iesit chisti de giardia si rare oua de limbrici.am urmat un tratament cu zentel de 5 zile iar dupa 8 zile trebuia sa repet tratamentul ink o data, acum sunt la a doua tura de tratament.problema este ca de cand mi-a fost rau si am facut analiele necesare si am depistat ce am, adik de 3 spt, scaunele mele sunt numai de culoare galbena, moi si imprastiate.nu urmez nici un regim special.vreau sa stiu daca are vreo legatura cu tratamentul meu aceste scune si cat de grave pot fi.nu ma aflu acasa ptr ca ma-si fi adresat imediat medicului.multumesc
2 comentarii
0
27-10-2012, ora 12:38
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Giardiaza :

Reactii adverse
- tulburari gastro-intestinale: dureri abdominale, greata, varsaturi, diaree;
- cefalee si vertij;
- In timpul tratamentului de lunga durata au fost raportate febra, alopecie reversibila, leucopenie, pancitopenie, cresterea transaminazelor, rash.
- Foarte rar au fost raportate reactii de hipersensibilitate.

produsul nu are efecte asupra capacitatii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.
Totusi pacientii trebuie avertizati ca rareori s-a raportat vertij.
0
27-10-2012, ora 12:40
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
multumesc ptr rasp.stiu care sunt efectele adverse totusi eu am intrerupt 8 zile tratamentul dar scaunul moale, galben si imăprastiat nu trece acum ast totusi sa termin si tura asta tratam si am sa vad dupaia.totusi nu mi se par sanatoase asa scaune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Infecția cu Giardia - tratament la adult și copii
  •