Ggl limfatici cu masiva metastaza carcinomatoasa si numeroa

03-05-2009
doruu
Nu este medic/terapeut
doruu
Buna ziua. Am o ruda in virsta de 63 de ani care a fost operata acum o luna de niste noduli la falca dreapta care in urma biopsiei sau dovedit a fi cancerigeni. Mai exact astea sunt rezultatele biopsiei: PIESA EXPEDIATA: 60545-adp submandib d; 60546-ggl interni sup dr; 60547-ggl spinali; 60548-ggl mentonier; REZULTATE: 60545-Ggl limfatici cu masiva metastaza carcinomatoasa si numeroase embolii tumorale in vase; 60546: 5 ggl limfatici cu masiva metastaza; 60547-Grup ggl (cca 27 ggl de diverse dimensiuni) cu metastaza carcinomatoasa. Precizez ca acum 3 ani a mai fost operata pentru Carcinom piramida nazala, si acum dupa operatia de la falca ia mai aparut alt nodul in acelasi loc dar pe interiorul falcii. Intrebarea este : (stim ca este destul de grav) Dar daca este cineva de specialitate si poate sa raspunda am vrea sa stim: cit de grav este in realitate? si daca cunosc un caz asemanator ar mai fi vreo sansa cu radioterapie sau altceva? Precizez ca medicul oncolog acum 2 saptamini ia recomandat sa faca radioterapie numai in cazul in care ar recidiva boala mentionind ca este prea in virsta sa o supuna acum la 5 saptamini de tratament. Adevarul este ca nu stim daca medicul sa gindit ca nu mai are nici o sansa nici nu ne-a dat multe informatii in privinta asta. Va multumesc anticipat ptr. raspunsurile dumneavoastra.
2 comentarii
0
03-05-2009, ora 21:44
doruu
Nu este medic/terapeut
doruu
ROG DIN SUFLET CINEVA CARE POATE SA-MI DEA UN RASPUNS. PRECIZEZ CA BOLNAVUL SE SIMTE DIN CE IN CE MAI RAU PE ZI CE TRECE. VA MULTUMESC.
0
04-05-2009, ora 21:49
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca acum 3 ani a fost operata de carcinom si acum o luna i-au iesit noduli carcinomatosi si dupa cum ai descris tu tot apar in continuare, asta nu se cheama recidiva?La 63 de ani nu e chiar in varsta. Eu cred ca ar trebui sa faca radioterapie. Rau cu rau dar va fi si mai rau daca nu se intervine cu alt rau; cam asa ar trebui vazuta problema. Parerea mea este ca trebuie sa discutati cu oncologul sau cu chirurgul maxilofacial cam cum trebuie procedat.Acest cancer se intinde rapid, vedeti daca se poate interveni prin iradiere.Alta sansa nu are.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.