Genunchii nu ma ajuta la efort

03-02-2010
bogdan s
Nu este medic/terapeut
bogdan s
Am 38 de ani, sunt supraponderal (125 kg/ 185cm ) dar cu o structura atletica (sau fost ).Am tinut cure de slabire diverse dar recuperarea in greutate a fost rapida, incercind sa fac sport am alergat si a fost bine dar cind am mers la baschet ambii genunchi au cedat : m-am trezit adoua zi cu dureri de genunchi, putin unflati si nu dadeau voie la miscare, la ridicarea piciorului de la gamba.Durerea a cedat in timp iar dupa 3 saptamini cind am mers la baschet, facind incalzire si fara efort foarte mare a cedat "tendonul lui Ahile ", am facut fractura si sunt operat de pe 13.01.01.in convalescenta am fost nevoit sa merg in cirje si intr-un picior, la efort a aparut dinnou durerea la genunchi. Nu stiu ce poate fi ? Sunt prea greu, din cauza curelor de slabire am lipsa de minerale, o sensibilitate a ligamentelor ?
1 comentarii
0
03-02-2010, ora 20:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Intr-adevar, esenta problemei consta in obezitatea majora (eveti peste 40 kg in plus).
Faceti o comparatie: incarcati o Dacie cu 1.500 kg, rulati cu 150 km/h vreo 2 ore si observati rezultatul.
Trebuie sa intelegeti ca miscarea nu tine loc de dieta. Este infinit preferabil un regim alimentar adecvat, fara miscare, decat miscare fara dieta adecvata.
De asemenea trebuie sa intelegeti ca obezitatea reprezinta o dependenta de drog (mancarea) si se trateaza ca atare, prin sprijin psihologic.
Sportul, in conditia D-voastra, este profund daunator, drept dovada leziunile traumatice descrise.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.