Genunchi dislocat

04-02-2013
christian00
Nu este medic/terapeut
christian00
Buna ziua, am 18 ani si in luna noiembrie a anului 2012 am cazut si cand m-am ridicat nu mai puteam pune piciorul stang in pamant, deoarece genunchiul pur si simplu fugea. Am ajuns la spital, mi s-a facut radiografie, mi s-a facut punctie in urma unei hemartroze, mi s-a scos foarte mult lichid si mi s-a spus ca mi-am dislocat genunchiu. Mi-a fost pus piciorul in gips de sus pana jos si am stat cu el 3 saptamani. Dupa cele 3 saptamani mi-a fost scos din gips, evident inca umflat mi s-a spus ca totul e in regula si ca usor usor voi reincepe sa merg. Am continuat in primele zile sa nu calc cu piciorul in pamant, precum in zilele cu el gipsat. Apoi am inceput sa calc, iar peste o saptamana, la primul control, doctor era foarte uimit ca inca nu merg destul de bine, s-a uitat la picior si mi-a spus sa revin peste o saptamana, din nou, iar atunci imi face investigatii mai amanuntite. Am revenit, iar atunci mi-a spus ca piciorul e bine, afectiunea fiind foarte severa si ca s-a recuperat destul de bine, insa eu tot nu mergeam normal. Mi s-a mai adaugat ca lichidul se va duce de la sine cu ajutorul unei fase elastice si sa revin nu mai in cazul in care ceva nu e in regula. Adaug faptul ca acelasi doctor m-a verificat in toata aceasta perioada, iar cu o saptamana inainte nu i se parea normal ca nu merg inca, iar acum era multumit de cum a evaluat recuperarea. Nu mi-a dat niciun fel de recuperare de facut cu exceptia unor exercitii de tip bicicleta facute in pat. Acum, in Februarie, eu tot nu merg ideal, pot merge bine o distanta de cateva camere, insa dupa un timp de mers, genunchiul devine dureros, in principiu osul. E instabil la indoire, se mai auda inca unele troznituri ale osului la unele miscari si se inroseste foarte tare dupa ce merg o perioada. Mi-e aproape imposibil sa urc niste scari, iar uneori mai simt dureri in timp ce pun presiune pe el. Ar trebui cumva sa merg la alt medic, sa incerc o alta parere, evident sa fac un RMN? De asemenea, mai am inca putin lichid. Mai este de precizat faptul ca ligamentele laterale ale genunchiului nu se incordeaza precum cele de la piciorul drept. Multumesc!
1 comentarii
0
04-02-2013, ora 19:19
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
eu m-as duce la un ortoped experimentat in artroscopia genunchiului, prima data aveti nevoie de un examen fizic competent
tratamentul cu ghips este total contraindicat in asemenea cazuri, aveti nevoie de ghips daca aveti o fractura
probabil nu ati dislocat (luxat) genunchiul, pentru ca acesta este o leziune severa cu 20-30% sanse pentru o leziune de vase sau nervi majore, insa nu ar strica sa clarificati ce leziuni aveti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.