Genunchi

14-05-2015
alexnr
Nu este medic/terapeut
alexnr
Va salut,

Simt o presiune interioara constanta la genunchi, sub rotula. Nu ma doare dar simt ca si cum ar fi mereu ceva acolo care ma tine. Am aceste simptome de aproximativ un an de zile dar am considerat ca poate fi din cauza condusului, fiind vorba de piciorul drept - il folosesc mult mai des, in reprize scurte.
Daca ma puteti ajuta cu o recomandare de analize sau chiar un diagnostic, va raman recunoscator.

Multumesc!
4 comentarii
0
15-05-2015, ora 10:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate va confruntati cu o tendinopatie rotuliana de supra-incarcare mecanica (supra-solicitare).
Nu se pune problema de analize fara o examinare clinica directa, ar fi total impotriva logicii elementare.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai elementele esentiale: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, reumatologic-inflamatorii, metavolice, vasculare etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-05-2015, ora 11:30
alexnr
Nu este medic/terapeut
alexnr
Imi cer scuze, am uitat sa mentionez datele specifice. Sex masculin, 29 ani, 70 kg, 186cm, lucrez mult in fata calculatorului, merg de 3 ori/sapt la sala,. In urma cu 4 ani am suferit o entorsa la glezna piciorului cu problema actuala.
Daca, spre exemplu, ma ridic in picioare din pozitia pe vine, se aud si se simt trosnituri din zona genunchiului, fara sa doara - doar presiune interioara. La fel si daca intind piciorul atunci cand lucrez cu aparatele specifice pentru muschii picioarelor de la sala. Uneori genunchiul trosneste si in timpul zilei, la miscari normale.

De doua zile am inceput sa iau un supliment alimentar pentru oase si articulatii, datorita unei infectii mai vechi cu Chlamydia - am inteles ca poate rezulta in osteoporoza (majoritatea incheieturilor trosnesc). Acesta include: vitamina C, condroitina sulfat de sodiu, hidroclorura de glucozamina, metilsulfonil-metan, acid hialuronic (5 mg) si alte plante cu rol anti-inflamator.

Va multumesc pentru interesul acordat!
0
15-05-2015, ora 12:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Suplimentele alimentare mentionate nu influenteaza starea sau viitorul articulatiei (spre deosebire de medicamente, suplimentii alimentari nu au un rol demonstrat stiintific si nu au validare/recunoastere).
Este evident ca articulatiile D-voastra "protesteaza" contra supra-solicitarii teribile de tip mecanic la care sunt supuse.
Prin urmare, atitudinea terapeutica este evidenta si consta in "protejarea" articulatiilor contra agresiunii de ""la sala"".
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-05-2015, ora 12:11
alexnr
Nu este medic/terapeut
alexnr
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •