Gaze intestinale!

03-09-2012
popmihai
Nu este medic/terapeut
popmihai
Hello !sunt curios daca ar exista ceva tratament impotriva gazelor intestinale !nu stiu ce determina aceste gaze sa fie asa de abundende !vreau sa amintesc ca am o dieta foarte bine stabilita care include multe legume, destul de putina carne, fructe fructe uscate, multa lactate slaba, fara oua fara carne rosie...stiu ca legume precum broccoli, conopida, linte, fasole, pere avocado provoaca gaze intestinale, precum si laptele...vreau sa amintesc ca beau zilnic in jur de 600 ml lapte impreuna cu o proteina din zer pt sportivi...si ceva aminoaccizi tot din gama aceea...fara carbodidrati fara lipide...ma intreb poate fi explicatia acea proteina din zer ?e ceva normal ?amintesc ca sunt abundende si dese si evident nu mai trebuie sa specific ambianta lor...Am incercat mai multe metode naturiste...dar in zadar...beau mult ceai verde, 1.5 l pe zi...influenteaza cu ceva ?multe sucuri naturale la storcator varza rosie, sfecla morcovi, brocoli, mere pere...pot duce si aceste combinatii la gaze intestinele ?Va multumesc pt intelegere !
2 comentarii
0
04-09-2012, ora 13:48
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Cea mai bună metodă de tratament, după părerea mea, este, în acest caz, homeopatia. Până la un consult homeopatic, folosiţi ca tratament provizoriu medicamentul Espumissan, în doză de 2 tablete pe zi.
0
04-09-2012, ora 19:41
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Pai la ce mananci si bei tu, amestecate, ma mir ca nu explodezi.
Foloseste intr-o zi lactate, in altele cruditati si tot asa, incearca sa nu le mai amesteci pe toate, nu face fata intestinul.
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.