Gatul si mierea

08-12-2009
ever4ever
Nu este medic/terapeut
ever4ever
Buna seara.
Am si eu o mica problema observata astazi. In trecut, de vreo cativa ani, cand simteam ca o sa racesc mancam miere combinata cu zeama de lamaie iar daca ma durea si gatul adaugam ghimbir. Este reteta perfecta pt mine, in maxim 2 zile trece toata starea de disconfort cauzata de raceala. Acum, am luat miere poliflora pentru ca in urma cu 2 zile mi-au iesit niste basici mici pe limba, pe partea dreapta si o micuta basica pe buza superioara dreapta. De de la prima inghititura a mierii aproape ca m-am inecat din cauza durerii si usturimii in gat si un fel de arsura/usturime usor sesizabila la stomac, asta doar pt maxim 1-2 minute. Jena asta la stomac o simtit-o de cand ma stiu, de cate ori mananc miere. Basicile cred ca le am de la un pateu vegetal (sunt ovo-lacto-vegetariana, nu beau alcool/cafea, nu fumez - mi-am terminat cota de ele pentru viata asta, inca in urma cu 5 ani :P) si de obicei cand mananc ceva ce nu-i pica bine "organismului", chiar daca nu simt, mi se fac mici basicute pe limba care imi trec imediat dupa ce manac miere. Curatarea limbii o fac de 2x/zi cu lingurita si nu am observat ceva ciudat pe limba sau in gat. Basicile nu le vad dar le simt si ma deranjeaza. Intrebarea este: ce are gatul meu de nu-i mai place mierea? Ce sa fac? Va multumesc
2 comentarii
0
08-12-2009, ora 22:22
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
ar trebui sa faceti o cura de dezintoxicare, de preferat cu remedii naturiste! -* va poate raspunde un medic homeopat! numai bine



(*modificat de administrator)
0
09-12-2009, ora 09:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ever4ever.
cred ca pentru inceput. artrebui sa devii o adevarata.. ovo-lacto-vegetariana !
si sa.ti procuri produsele de la piata si sa le prepari TU!!!
stii cate Euri si conservanti so coloranti.. contin acele pateuri si produse de post din comert!
mai bine sa nu stii ! dar nu le mai consuma!
mai bine mananci o bucatica de carne.. mai putin nociva va fi !!!
e clar ca ai o problema gastrica... cre in timp treptat se acutizeaza.. si la anumite produse faci hiperaciditate!
mergi la Gastrologie pentru investigatii!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.