Gat uscat dimineata, senzatie ciudata in gat

04-07-2014
Marian200
Nu este medic/terapeut
Marian200
Buna ziua,
Ma numesc Marian si am 29 de ani. Problema mea a inceput acum 2 saptamani. Am mancat un ardei umplut si am simtit ca imi vine sa vomit. Timp de doua zile m-am simtit rau si ma durea pe gat, un punct langa marul lui Adam. Am luat atunci niste nurofen. A treia zi simptomele erau la fel si am mers la doctora de familie si a zis ca am limba incarcata si ca este candidoza. Mi-a dat nistatina ca tratament, 3 pe zi. Dupa 4 zile limba o simteam la fel, plus ca am inceput sa am diaree o senzatie de lipsa de concetrare si un reflux gastric. Mi-a schimbat nistatina cu Fluconazole Teva si mi-a dat Controloc. Am luat o pastila de fluconazole doar si 5 Controloc timp de 5 zile / 1 pe zi, seara cu o ora inainte de masa. Senzatia in gat s-a modificat intre timp si am inceput sa simt ca am o flegma in gat. Am oprit tratamentul si am mers la analize. Am facut un exudat pt candidoza mi-a iesit negativ. Am facut un test pentru Helicobacter, la orl negativ. Am fos la gastro mi-a zis ca nu am niciunfel de problema gastrica. Senzatile care le am in continuare sunt: limba putin alba, gatul foarte uscat dimineata si senzatia de flegma din gat. Am o tuse slaba, dar m-am lasat de tigari de trei saptamani si am observat ca si expectorez flegma aceea cu nicotina. Beau si multa apa pe zi. Acea flegma in gat uneori se duce parca pe gat in jos. Nu am probleme cand mananc, nu ma doare nimic cand inghit, nu am probleme sa ma odihnesc. Ce analize sa mai fac? Un alt orlist mi-a zis ca vede ceva galben in gat si m-a pus sa fac alt exudat. Sa fie un sevraj intarzaiat din cauza tigarilor?
13 comentarii
0
04-07-2014, ora 22:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu cred ca cazul de aruncat bani pe analize
nu rezolv nimic cu analizele, ,
debutul bolii a fost de la un reflux gastric
tratamentul care a urmat.. a fost gresit, sa administrat tratament pentru simptome..si nimeni nu a analizat problema in intregime
era suficient 3-5 zile sa tii un regim strict alimentar si o hidratare corecta cu tratament local
inhalatii, gargara, spreiuri pentru faringe si problema se rezolva
acum o sa dureze mai mult recuperarea
1 excluzi din alimentatie Lactatele, dulcele, fructele citrice, acidulatele si otetul
2 folosesti redigest si spirulina cate 1 tab inainte de masa
dupa masa multa gargara si administrezi faringo-sprei cate 2 puf de 4-5 ori pe zi
3 seara faci inhalatii cu aburi ferbinti de la un ceai in care pui si Inhalant 4-5 pic..
ceaiul nu se arunca..cu el se face gargara..
0
04-07-2014, ora 22:34
Marian200
Nu este medic/terapeut
Marian200
Va multumesc pentru rapiditate. Tin sa mentionez ca limba are un miros foarte urat la baza gatului si cand o curat cu o lingurita se ia de pe ea o flegma mai densa si galbena.
0
07-07-2014, ora 18:42
florian70
Nu este medic/terapeut
florian70
Buna ziua,
de o perioada de timp dimineata ma trezesc cu gura uscata efectiv, dupa spalarea dintilor cand gura se umezeste din nou expectorez o mucoasa cenusiu inchis si flegma cu urme de sange posibil de la gingii sau gat.In timpul somnului sforai si am nasul semiinfundat.
Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc!
0
11-07-2014, ora 20:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consult stomatologie
consult orl
consult gastrologie
0
13-07-2014, ora 16:06
florian70
Nu este medic/terapeut
florian70
Multumesc!
0
19-07-2014, ora 14:17
Marian200
Nu este medic/terapeut
Marian200
Buna ziua,
Am urmat cat am putut tratametul prescris de dumneavoastra, dar senzatia de ceva in gat nu a diaparut iar limba este incarcata spre gat. Mi se pare ca omuletul ar fi putin cam alungit, cand inchid gura parca se intinde pe limba. Acea eenzatie de ceva in gat, dispare cand mananc, cand beau apa si cand ragai. Senzatia asta de ceva in gat o am doar in cursul zilei. M-am uitat in gat si amigdala stanga pare putin mai mare decat cea dreapta, iar senzatia asta din gat parca e mai mult in stanga, tot unde amigdala este mai marita. Am uitat sa va spun ca aceasta senzatie din gat o simt doar cand inghit in sec. Iar eu am inghitit in sec de foarte multe ori in ultimul timp, a devenit ceva obsedant. Ce imi recomandati? Va multumesc.
0
19-07-2014, ora 14:32
Marian200
Nu este medic/terapeut
Marian200
Asa arata limba si gatul meu acum:

https://imageshack.com/i/ezf2c1a3j
https://imageshack.com/i/ey439ccej
https://imageshack.com/i/ezc28b95j
https://imageshack.com/i/f0e929b1j
0
21-07-2014, ora 11:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. sunt probleme si la amigdale.. marite si inflamate
sunt probleme cu limba incarcata...care vorbeste despre probleme gastrice
e nevoie de consult ORL..si gastrologie
0
21-07-2014, ora 12:00
Marian200
Nu este medic/terapeut
Marian200
Ce imi recomandati sa iau pt amigdale? Sa incerc cu antibiotic sau fara? Am observat ca ceaiul de musetel ma calmeaza.
Va spun sincer, in Rm. Valcea de unde sunt eu, nu am gasit un ORL-ist capabil sa imi spuna ca am amigdale umflate. Toti au bajbait dupa altceva si doi o tot tin pe a lor ca am Candidoza sau ceva galben in gat. Numsi stiu ce analize sa mai fac. Cred ca am peste o saptaman jumate decand simt amigdala stanga mai umflata. Va rog sa imi recomandati ceva. Va multumesc din suflet.
0
22-07-2014, ora 09:13
Marian200
Nu este medic/terapeut
Marian200
Tantum verde sau decasept as putea sa iau? Sau sa incerc cu Ampicilina?
0
22-07-2014, ora 19:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tantum verde.. contine lidocaina si este bun cand sunt dureri a inghitit
2 ampaicilina este un antibiotic..siluat aiurea agraveaza problemele gastrice si duce la candidoza generalizata
am expkicat romaneste
faci investigatiila Gastrologie
si te intorci si la un medic ORL.. unde pui o intrebare concreta..
daca TREbuie scoase amigdalele sau daca au posibilitatea sa.ti faca reducerea amigdalelor in volum cu radiofrecventa sau laser
3 citeste tot ce am scris pe forum despre refluxul gastro-esofagian..si cum afecteaza acidul gastric faringele si amigdalele
0
22-07-2014, ora 20:36
Marian200
Nu este medic/terapeut
Marian200
Va multumesc pentru raspuns.
0
23-07-2014, ora 12:13
nitnelav
Nu este medic/terapeut
nitnelav
Buna ziua! Am intrat pe acest forum din cauza unei probleme in gat: durere mica, neintensa, necontinua, mai mult ca o jena, radiaza spre ureche, se simte pe respiratie adanca si de cateva ori pe zi fara sa mi dau seama cand si nu trece de 1 luna. Am luat strepsils, tantum verde spray, antibiotic - 1 pe zi nu mai stiu cum ii zice, asta acum 2 sapt. Am lasat sa mai treaca i sapt si acum iau nurofen forte la 8 ore, bioparox si ospen de 1000 la 8 ore. Am fost la 2 orl isti, cele doua tratamente le am de la ei. Mi au spus ca am gatul rosu si cam atat. Un medic mi a solicitat un vsh si hemograma. Ma ingrijoreaza felul in care ma doare, nu este o durere ca de raceala cu gat inflamat. Este mai ciudata...ma doare undeva langa marul lui Adam in interior. Eu m am uitat cu lanterna in gat si am vazut cateva bobite albe. Am facut si un exudat care a iesit negativ. Nu stiu ce sa fac si ce sa cred. Mi e frica pt ca sunt fumator de vreo 15 ani. Ajutati ma cu un sfat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Voma si diaree - primul ajutor
  •