Gat uscat, limba creata

02-07-2015
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Buna ziua,

Ma numesc Gabriela, am 32 ani si 55kg. Mentionez ca sunt diagnosticata cu hipotiroida si mai nou cu spasmofilie manifesta. Prin urmare, in prezent fac tratament cu eutyrox si calciu-magneziu-zinc cu D3. Ce ma deranjeaza foarte mult sunt careva simptome care nu imi dau pace si nu atiu cum sa scap de ele: gat uscat si senzatie de usor iritare pe gat( ca si cum as fi inghitit argila) dar nu il simt incarcat, varful limbii usor amortit si parca ma arde usor, din cand in cand gust ciudat in gura (acru, amar..nu stiu cum sa explic). Astazi am senzatie de limba usor marita, limba are marginile laterale crete si am senzatie de piscaturi..si cand vorbesc simt aer rece in jumatatea din fata a limbii ( o senzatie asemanatoare cu cea care iti ramane tunci cand mananci ceva firbinte). Mentionez ca limba nu se vede incarcata.. Multumesc frumos.
19 comentarii
0
02-07-2015, ora 11:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
toate simptomele descrise arata o problema gastro-intestinala nerezolvata cu malabsorbtie a nutrientilor necesari organismului
de aici si problemele de lipsa vitamine si minerale
0
02-07-2015, ora 12:10
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Si cum se poate rezolva? Se poate cumva sa fie si de la amigdalita(am amigdalele atrofiate)?
0
02-07-2015, ora 15:22
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Imi puteti spune, va rog frumos daca se poate face ceva pentru a ameliora aceste simptome? Macar pana ajung la doctor. Pastile de supt? Ceaiuri? Ceva care sa imi amelioreze aceasta stare. Multumesc frumos.
0
02-07-2015, ora 21:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum gasesti sute de sfaturi
cauti faringite iritative
faringite atrofice
reflux gastro-esofagian
si citesti tot ce scrie acolo
0
02-07-2015, ora 22:04
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Ok, multumesc pentru raspuns si scuzati-mi insistenta si deranjul!
0
05-07-2015, ora 09:08
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Buna ziua, la simptomele de mai sus am uitat sa adaug durere, jena la baza limbii (barca ma trage cineva de limba dinstre gat) si gatul fff uscat tot in acea zona si arsura in varful limbii cu cust de puroi. Maine imi fac programare la ORL. V-as ruga daca se poate sa imi sugerati ce as putea sa iau pana ajung la medic deoarece simptomele mi se par cateodata insuportabike..abia reusesc sa adorm noaptea. Multumesc frumos!
0
05-07-2015, ora 18:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
maalox de supt
bioparox spre 2 puf la 6 ore
vit A uleioasa cate 5-6 pic amestecate cu puttina mieere si tinute in gura sa se topeasca
in paralel.. NIMIC acru, acidulat, citric, fructe acre, sosuri, otet, lamai...s.a
0
05-07-2015, ora 18:36
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Multumesc frumos!
0
06-07-2015, ora 22:47
marian geo
Nu este medic/terapeut
marian geo
Buna ziua ! Gabriela teas ruga frumos sa imi zici ce ai rezolvat cu problemele de sanatate, ti_am lasat un mesaj in privat si poate o sa il citesti ms frumos
0
09-07-2015, ora 11:58
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Buna ziua! Am fost la control ORL si mi s-a dat sa fac un exudat faringian cu posibil diagnostic:"candidiaza bucala". Mi s-a spus ca nu ar fi de la stomac simptomele pentru ca nu sunt insotite de tuse dau necesitatea de a tusi. Candidiaza este acelasi lucru cu candidoza? Aceasta sa dea simptomele nasoale la gat? Multumesc
0
09-07-2015, ora 18:40
marian geo
Nu este medic/terapeut
marian geo
Buna ziua Gabriela, Nu se numeste candidiaza se numeste candida sau candidosa si pentru descoperirea acestei ciuperci nu iese la exudat faringian ci se face raclat lingual!
Te_as ruga sa imi dai un nr de contact si asa iti pot explica mai multe! eu am fost la multi medici si degeaba fara diagnostic!
0
09-07-2015, ora 19:55
marian geo
Nu este medic/terapeut
marian geo
Doamna Gabriela din cauza conditiilor a Forumu_lui nu imi da voie sa citesc mesajele de pe privat poate din aceasta cauza nici dvs nu ati primit mesajul -* va multumesc


(*modificat de admin)
0
09-07-2015, ora 19:56
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Stiu ca se numeste candidoza..de accea m-a mirat ca doctora a scris candidiaza. Mi s-a facut ieri si exudat lingual si faringian si in 5 zile iau rezultatul.
0
09-07-2015, ora 19:58
marian geo
Nu este medic/terapeut
marian geo
DAti_mi un nr de tel sau o aderesa de email
0
09-07-2015, ora 20:08
marian geo
Nu este medic/terapeut
marian geo
Va rog frumos daca doriti sa imi dati un mesaj pe email sau pe mess eu am probleme asemanatoare de 1 an si cv si chiar este greu
0
13-07-2015, ora 16:41
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Buna ziua, am luat rezultatul exudatului fsringian si este negativ, desi limba este incarcata..prin urmare nu imi dau seama care sunt cauzele simptomelor pe care le am...
0
13-07-2015, ora 18:58
marian geo
Nu este medic/terapeut
marian geo
Problema este de la o digestie proasta ar fi bn sa faci o endoscopie sau analize de intoleranta alimentara la histamina
0
14-07-2015, ora 10:05
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Problema este ca am mai avut acum doi ani problema asta...exudatul faringian a iesit negativ iar cel lingual cu candidoza. Acum dna dr mi-a dat sa fac doar pe cel faringial desi mi-a pus diagnosticul cand a observat limba incarcata si i-am spus si ce simptome am la nivelul ei: senzatie de arsura in varful limbii, salivatie ambundenta, durere si strangere la baza limbii, senzatie de usturime si de arsura pe limba..mai ales inspre amigdale...si limba alba inspre baza si glandels salivare. Ce sa cred? Multumesc
0
21-07-2015, ora 11:01
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Am reusit sa ajung la ORL si mi s-a spus ca am amigdalita cronica cazeoasa si laringita catarala. Mi s-a prescris tratament cu aulin-1 plic/12 ore, strepsils-4/6/zi si vitamina A nazal. Si desigur..cel mai important..si mai greu..sa nu vorbesc. Azi am facut si Aslo pt amigdalita cronica. Considerati ok tratamentul? Acesta era cauza simptomelor mele la nivelul gatului? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Viața cu hipotiroidism
  • Hipotiroidismul și autoimunitatea tiroidiană pot crește riscul de infertilitate feminină
  • Probleme tiroidiene au fost asociate riscului crescut de demență
  • Insuficiența tiroidiană
  • Cercetările indică o relație de cauzalitate între microbiomul intestinal și hipotiroidism
  •