Gat iritat si inflamat

14-01-2014
Alin.I
Nu este medic/terapeut
Alin.I
Buna ziua, povestea mea incepe acum 4 zile cand in urma unor dureri in gat am observat aparitia puroiului pe amigdalite.Ca si simptone era decat o usoara durere in partea stanga unde se afla mai mult puroi, fara febra, fara tuse. In urma unei consultatii la medicul de familie mi s-a prescris Fromilid 1/zi timp de 5 zile, Tranchisan de supt, Omez pe stomacul gol si gargara cu apa si sare cat mai des.
Fromilidul a cauzat niste reactii nu tocmai placute ale stomacului si burtii renuntand la el dupa 5 zile si prin urmare am revenit la medicul de familie pentru o noua consultatie.De aceasta data am fost trimis la ORL de unde mi s-a spus sa renunt la fromilid si in schimbul lui sa iau cexyl de 500 de 2/zi, sa beau ceai de salvie si analize la sange pentru a vedea daca se impune prelungirea tratamentului cu cexyl de la 5 la 10 zile.
Trebuie mentionat ca am gatul foarte iritat si inflamat, inclusiv lueta care prezinta la extremitate un fel de besica.
Intrebarea mea este daca se impune sa mai primesc o a doua opinie.Multumesc
1 comentarii
0
14-01-2014, ora 17:35
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna seara !

Daca situatia simtiti ca se agraveaza, se impune sa consultati din nou un medic ORL-ist (acelasi
sau altul).

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.