Gat inflamat si nas uscat permanent

23-03-2009
calin_33
Nu este medic/terapeut
calin_33
Buna ziua, domnule doctor.
Va scriu despre o problema ORL cu care ma confrunt de 6-7 ani. Intentionez sa va dau cat mai multe detalii, altfel incat google sa returneze un ajutor tuturor care vor cauta simptome si solutii la probleme asemanatoare.

Simtome:
Gat aproape mereu inflamat, foarte sensibil la alimente (lactate, alimente acidulate, lichide reci). Foarte usor amigdalele iau proportii mari, si isi revin greu. De asemenea, daca lucrez la calculator seara si rezem gleznele pe pat timp de 2 ore, gatul (si amigdalele) se inflameaza din nou.

Nasul este tot timpul uscat ( foarte rar sunt mici secretii si ele ajung in gat si imi provoaca o mica tuse de redresare a vocii). Dimineata (in anumite perioade ale anului) elimin din fosele nazale, pe gura, o masa gelatinoasa verziue. Sunt sensibil la praf si la puf de pasare (din perna/plapuma), desi teste repetate de alergie au iesit negative (ma mananca nasul si stranut usor).
Noaptea, nasul si gatul devin foarte uscate, cu senzatie de intepaturi in gat, imi provoaca tuse uscata, senzatie de sufocare uneori. Pe moment, umezind narile, apare o senzatie de confort.

Doresc sa respir normal, mai ales noaptea. Doresc sa pot bea o bere vara, fara sa ma doara gatul si urechile dupa.
Ce plan de bataie ar trebui sa adopt pentru a reveni la normal?

Precizari suplimentare:
In urma cu 10 ani am locuit intr-un demisol umed, rece si cu mucegai de ciuperci. Atunci am avut prima data
probleme cu tusea, timp de 4-5 luni. (am facut investigatii la Prenumo-ftizio, chiar si cu biopsie din plaman, toate au ramas neconcludente)

Nu am reflux gastric care sa ma irite, nici ziua nici noaptea. Rar aciditate la stomac sau migrene de la bila.

Toate probele recoltate din gat au fost negative (spital universitar). Din nas, la teste, a iesit recent un stafilococ aureu, care e tinut sub control (sensibil la ciprofloxacina ->antibiograma). In rest, nimic, teste negative tot acest timp.

Iarna, cand dorm in dormitor (10mp) si merge incalzirea in apartament, am simptomele de mai sus aproape instantaneu. Vara insa, nu am probleme de fel. Nu am alergii de primavara. Ziua insa, respiratia e aproape normala.

Am folosit Vitamia A, spray nazal cu apa de mare. Efectul lor e redus la 3 minute. La fel e si cand imi umezesc nasul cu apa. Nu sunt sub nici un tratament colateral, si folosesc doar medicamente uzuale (paracetamol, colebil, malucol).

Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
23-03-2009, ora 11:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ati procedat foarte corect descriin complet si detaliat simptomele, dac ar face toti asa.. ar fim mult mai usor de raspuns la intrebari!
Prima parere care mi.am format.o este ca problema ramane una gastrica( chiar daca nu e o boala bine pronuntata gen ulcer sau colecisto- pancreatita)). Dar tot ce consumam trebue sa se asimileze si sa ne tina in viata cu un metabolizm normal.
Problemele din nas.. cu uscaciune si iritatie.. vorbesc despre o mucoasa malnutrita.. fara vitalitate, deshidratata si cu lipsa de vitamine A si E !
Problema din Gat.. la fel + reacti ala acidul gastric.. care poate sa irite... + problema cu amigdalele.. care nu stiu cat de inflamate sunt. ( faceti o poza cu Web, tel, sau aparat.. si trimite.o pe mail)
Cred ca pana ajunge sa poti sa consumi o bere fara probleme mai este o cale lunga de urmat !
Acum este Vital sa tii un regim alimentar. si sa faci trtament. 3 saptamani
1. NU.. acru( muraturi, otet, fructe gen grefe, lamaie, kiwi>)
nu Acidulat.. Nimic pana la vindecare!
2. Coenzima Q 10 in ulei de catina 3 pe zi
3. Ulei de catina.. cate 4-5 picaturi in Nas.. din 4 in 4 ore.
4.Te hidratezi bine. 2-3 litri de apa plata sau ceai.. pe zi !
despre tratamentul amigdalitei.. vorbim dupa ce le vad...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.