Gat extra uscat si iritat

18-04-2011
andreea_marinovici
Nu este medic/terapeut
andreea_marinovici
Buna ziua. De cateva zile parca am geva in gat care ma jeneaza. Am fost la medicul de familie, mi-a zis ca am laringita si mi-a dat antibiotic. Problema este acum ca nici nu mi-a trecut, dar am si gatul foarte uscat, si mai ales in partea aceea mai sus de gat, paralel cu nasul(nu stiu sa explic altfel), si simt ca oricate lichide as bea, tot nu se hidrateaza, plus ca uneori simt ca nu mai am aer. Am si probleme cu stomacul, uneori imi vine sa vomit de la miros numai. Iar pe gat am bubite. Astept cu nerabdare sa aflu parerea d-voastra in speranta de a-mi rezolva aceste problema de sanatate.
Va multumesc anticipat.
31 comentarii 12 Înainte ›
0
18-04-2011, ora 14:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca problema principala este la stomac. de acoilo si problemele din cavitatea bucala.
trebuie sa mergi la gastrologie (si la ORL. sa vada laringele.)
0
25-04-2011, ora 13:46
andreea_marinovici
Nu este medic/terapeut
andreea_marinovici
multumesc foarte mult pentru recomandare. am sa merg dupa sarbatori. Ati putea totusi sa-mi ziceti daca ar fi posibil cumva sa fie cancer in gat? (adica in cat timp se dezvolta?) imi trecuse uscaciunea in gat dupa antibiotic, dar acum mi-a aparut iar..
0
25-04-2011, ora 13:52
andreea_marinovici
Nu este medic/terapeut
andreea_marinovici
multumesc foarte mult pentru recomandare. am sa merg dupa sarbatori. Ati putea totusi sa-mi ziceti daca ar fi posibil cumva sa fie cancer in gat? (adica in cat timp se dezvolta?) imi trecuse uscaciunea in gat dupa antibiotic, dar acum mi-a aparut iar.. si am inceput sa iau Omez, recomandat de medicul de familie, si n-am mai cateva zile, dar pana la urma tot am cedat azi dimineata.
0
25-04-2011, ora 22:12
andreea_marinovici
Nu este medic/terapeut
andreea_marinovici
ma doare teribil capul si ceafa, si simt ca am gatul umflat. Ce as putea sa iau momentan. Peste doua zile am sa ma duc sa-mi fac controlul la gastrologie. Dar este normal ca de la probleme gastrice sa ma doara si ceafa si capul?
0
26-04-2011, ora 07:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
astazi trebuie sa mergi la ORL. sa ei tensiunea arteriala, poate chear uin consult la Neurologie
0
26-04-2011, ora 19:30
andreea_marinovici
Nu este medic/terapeut
andreea_marinovici
Am fost la ORL. Mi-a zis ca am mucoasa gatului atrofica. Stiti de la ce poate fii? Mi-a dat picaturi cu vitamina A, Pillangin si inca ceva - cred ca Unimer, nu se intelege deloc scrisul - aveti idee daca la acest medicament se referea?
Va multumesc inca o data pentru ca va faceti timp si pentru mine.
0
27-04-2011, ora 07:04
andreea_marinovici
Nu este medic/terapeut
andreea_marinovici
domnule doctor, va rog mult imi putesti spune si mie cauze ale mucoasei atrofice a gatului?
0
27-04-2011, ora 21:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. refluxul gastroesofagian sau consumul de acidulate, citrice, acru.. care au iritat permanent mucoasa
2 lipsa vit A si e in organizm
3 o proasta circulatie a sangelui in zona ( tensiune mica sau anemie, , care duce la atrofie
0
28-04-2011, ora 17:46
andreea_marinovici
Nu este medic/terapeut
andreea_marinovici
am fost la neurologie, nu am nimic la cap, dar totusi durerile de cap si ceafa persista.
am fost si la ecografie si toate organele functioneaza normal. Unde as mai putea merge?
0
28-04-2011, ora 20:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
radiografgii la coloana cervicala
examen fund de ochi
monitorizare tensiune arteriala
0
29-04-2011, ora 14:33
andreea_marinovici
Nu este medic/terapeut
andreea_marinovici
tensiunea arteriala este 9, 6.
Mi-au aparut niste bubite in gat care ma ustura si mi se vad vasele sangelui pe langa. este normal? nu mai stiu daca mi se vedeau si inainte. Si ma doare si urechea.Ce ziceti, sa ma vada si alt medic orl?
0
29-04-2011, ora 14:43
andreea_marinovici
Nu este medic/terapeut
andreea_marinovici
Domnule doctor v-am trimis o poza cu gatul, sa-mi spuneti parerea daca aveti placerea sa-mi raspundeti.
0
29-04-2011, ora 15:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu am primit pozele
-
2 cu asa tensiune e greu sa fii co plet sanatoasa
foloseste ginseng fiole, polen, spirulina.. ca sa normalizezi circulatia
0
29-04-2011, ora 19:29
andreea_marinovici
Nu este medic/terapeut
andreea_marinovici
Ati primit acum?
0
29-04-2011, ora 22:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am primit de la catalina dulce si de la draguseanu cristina
nimic de la andreea marinovici
0
29-04-2011, ora 22:57
andreea_marinovici
Nu este medic/terapeut
andreea_marinovici
eu sunt andreea catalina marinovici (catalina dulce)
0
30-04-2011, ora 07:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ok.
1 ai intradevar probleme gastrice care ti.au afectat mucoasa faringiana. Atat
NU trebuie sa mai ei tratament cu antibiotic de la medicul de familie pentru presupuse diagnostice
Laringita inseamna inflamatia corzilor vocale.. se poate vedea acest lucru numai cu anumite oglinjoare la ORL.
med. de familuie nu are cum sa vada laringele
Redigest inainte de masa pe termen lung pana nu vindeci stomacul
2 Vit A uleioasa pusa in nas cate 4 pic din 4 in 4 ore o sa ajunga in gat si o sa trateze mucoasa
+ regimul strict alimentar fara acru, acidulate si fructe citrice
voseptol tab de supt
0
30-04-2011, ora 07:53
andreea_marinovici
Nu este medic/terapeut
andreea_marinovici
Multumesc foarte foarte mult, domnule doctor. Am ajuns totusi aseara si la un alt medic orl care mi-a zis ca am o ciuperca, care s-a dezvoltat probabil de la antibiotice, si mi-a dat sa iau Nizoral.
Va multulmesc inca o data !
0
01-05-2011, ora 11:23
razvan65
Nu este medic/terapeut
razvan65
Domnule Doctor

Am 42 de ani si am probleme cu gatul. Mai mereu ma doare, ma supara, simt uscat in gat si dureros oarecum. Acum vreo trei ani in urma, cand ma durea foarte tare gatul, am fost la un control ORL si mi s-a spus ca am faringita. Tratamentul a fost cu Flamexin. Mi-a trecut durerea, dar mai tot timpul ma jeneaza gatul, dupa cum spuneam mai sus. Exista vreun medicament care sa ma ajute sa scap de faringita mea, sau a devenit acuta ? Multumesc
0
01-05-2011, ora 19:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faringita trece numai dupa regim strict alimentar
tratament gastric
si tratament local cu inhalatii, gargara si tab de supt
0
02-05-2011, ora 18:57
andreea_marinovici
Nu este medic/terapeut
andreea_marinovici
domnule doctor au inceput sa ma doara si dintii si maselele, dar nu este o durere continua, ci doar in anumite perioade
0
03-05-2011, ora 08:29
andreea_marinovici
Nu este medic/terapeut
andreea_marinovici
tot de la stomac poate fii?
0
03-05-2011, ora 09:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nicidecum.
un curecnt sau o problema dentara nedepistata
0
03-05-2011, ora 17:59
andreea_marinovici
Nu este medic/terapeut
andreea_marinovici
Imi mai permit sa ma deranjez pt ultima data. Mi-am mai facut niste poze la gat. Am gatul foarte foarte rosu. Si ma doare foarte tare. Abia mai suport durerea. Vedeti, mi-au aparut niste vase de sange, si nu stiu daca e normal sa fie acolo. Si plus ca am si nevralgii temporare(dureri de diinti, ma doare jumate de fatza, urechea din aceeasi parte, si ceafa) si inca am varsaturi. Ce parere aveti?
0
14-09-2013, ora 22:59
Mitibisi96
Nu este medic/terapeut
Mitibisi96
Buna Ziua domn doctor ! Ma scuzati ca va deranjez, dar de ceva timp tot am o senzatie de uscat in gat(cred ca e pe caile respiratorii) si ma deranjeaza in general mai ales cand cant! Am facut niste analize si mi-a iesit Helicobacter Pylori in valoare de 1.5 si Stafilocoul auriu prezent in ambele nari, in urma exudatului nazal! medicul de familie mi-a zis ca toata problema este de la Helicobacter si ca este vorba despre un reflux gastrointestinal sau ceva de genul care imi creeaza senzatia de uscat! Mi-a dat sa iau medicamente pentru Helicobacter dar nimic ! Am mai luat de la medic si Oxacilina, in urma antibiogramei! Dar nimic! Va rog, ma puteti ajuta?
0
16-09-2013, ora 14:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
forumul..este plin de sfaturi la acest subiect !!!
0
20-01-2015, ora 18:35
mihaiboldor1985
Nu este medic/terapeut
mihaiboldor1985
Buna, numele meu este mihai si sunt foarte speriat.Acum vreo 2 luni am inceput sa scuip o flecma cu muci si mereu aveam senzatia ca am gâtul plin(ma scuzati daca folosesc termeni care nu sunt ok)Acum de ceva vreme simt o presiune pe partea stanga si ochiul stâng lacrimand plus o durere usoara de ureche stanga;am si senzatia de gât uscat..orice as face nu se duce senzatia asta de gat uscat.Am fost la un cabinet ORL si acolo mi'a zis ca am o sinuzita urâtă in urma unei raceli netratate cum ar trebui.As dori sa stiu daca ce mi'a zis la cabinet e bine.Multumesc mult
0
20-01-2015, ora 19:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 ce a spus mediul e corect
ce faci TU.nu e bine
2 o sinuzita urata poate sa dea complicatii pana la meningita si sa ajungi la operatii
3 cauza sinuzitelor urate poate fi si infectiile dentare..mai cu seama cei care se afla sus.. sub sinus ( daca ai dinti stricati sus, sub sinus.. tre sa mergi urgent la Maxilo-facial)
4 daca infectia NU e de la dantura.. te intorci la ORL..si faci tot ce spune medicul.. inclusiv punctii sinusale daca e cazul
1
20-01-2015, ora 20:12
mihaiboldor1985
Nu este medic/terapeut
mihaiboldor1985
Va multumesc pentru raspuns
0
01-02-2016, ora 03:10
Ramona.cristina
Nu este medic/terapeut
Ramona.cristina
Buna..am o problema.ce persista de mai bine de jumatate de an..respir f greu am o senzatie permanent.de nod in gat un fel de discomfort permanent uneoribambimprrsia ca am obsita la niveleu gatului sub marul lui adam ce imi ingreuneaza respiratia..dureribin piept..presiune in.piept..si mai nou am nasul f.f uscat..am.avut cateva zile. Episoade de dispnee la interv de cateva.minute ontre ele.. o senzatie ca muschii laringelui parca se intaresc dureros...sincer nu mai stiu in ce directie sa ma indrept nu ma pot intinde in pat si nu pot dormi sunt terminata de oboseala...mentionez ca inima este ok...plamanii la fel..am fax testul alergologic..au iesit ceva alergii la fan cereale si secara..am primit picaturi otrivin..avamys spray si baneocin crema..dar nu s.a schimb nimic.. am inteles ca as face si cceva spasmpfilie si stiu ca am.o carenta.mare.de.vitamina D.Acum astept zilele.acestea fac.o gastroesofagoscopie..m.am.edificat cam ce boli sau organe ar fi raspunzatoare si le.am.investigat pe rand..daca nu est e nici stomacul?? Incotro...??
Adaugă un comentariu / răspuns
31 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.