Gastrita sau doar anxietate? | Forumul Medical ROmedic

Gastrita sau doar anxietate?

28-03-2013
roro123
Nu este medic/terapeut
roro123
In urma cu o luna am baut o cafea, din pacate de la un automat, si am simtit o arsura brusca la stomac, insotita de frisoane si ameteli.
De atunci, timp de 3 zile aveam aceeasi stare. Am luat Omeran ca sa domolesc aciditatea si abia atunci trecea durerea. Mentionez ca aparea de fiecare data la cam o ora dupa ce mancam. Nu simteam greata si nu am varsat.

Dupa aceste 3 zile nu mai aveam aceeasi sensibilitate crescuta, insa, ca de obicei si de cand ma stiu, nu pot rezista dimineata cu stomacul gol. Ceea ce mi se pare ciudat pentru ca sunt multe persoane care nu simt arsuri la stomac daca nu mananca dimineata.

Apoi au trecut inca 3-4 saptamani in care n-am avut nicio problema si am ajuns in prezent:
ameteala, greata, durere de stomac, nu suport deloc cafeaua sau ciocolata. De asemenea, ma inteapa cand in dreapta jos la abdomen, cand in stanga jos, asta chiar daca sunt chiar in primele zile dupa terminarea ciclului menstrual, deci ma gandesc ca nu poate fi de la ovare. Revenind la durerea din partea superioara a abdomenului, uneori e insotita de intepaturi spre umarul stang, sau spre coastele din partea stanga.
Somnul este un domeniu la care stau prost- am avut obiceiul, in ultimele zile, de a adormi tarziu si resimt oboseala pe tot parcursul zilei. Ciudat este ca, indiferent ca ma culc devreme sau tarziu, oboseala se pastreaza, iar lucrul asta il simt de luni bune. In prezent ma pregatesc pentru o competitie importanta si de la un timp nu mai simt nicio motivatie sa invat, nu mai am chef de viata, sunt obosita si probabil si stresata de ideea competitiei.
Am incercat sa-mi palpez zona corespunzatoare apendicelui, dar nu doare, si nici cand ridic piciorul drept.
Nu am avut contacte sexuale.
Am facut analize, sideremia este in regula, la fel si glicemia si cam tot, si rezultatul a fost negativ pentru Helicobacter. Singurele care nu erau in regula erau Monocitele, care erau crescute ( 13, 63 % procent monocite, 0.901 nr total de monocite), si TGO-ul ( 32 U/L). Astazi am facut si un al doilea set de analize, pt a testa urina, dar si posibilitatea de a avea hepatita, iar rezultatele vin sambata.

Ce poate fi? Gastrita ? Sau anxietatatea, stresul cauzeaza tot?
3 comentarii
0
09-04-2013, ora 13:10
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. Stiu ca vine cu intarziere comentariul, dar mai bine mai tarziu...Deci, cateva sugestii:
- incercati sa mancati dimineata, inainte de a bea cafeaua
- preparati-va acasa cafeaua, adaugand lapte, frisca, etc.; nu o consumati foarte fierbinte
- evitati bauturile carbo-gazoase si alimenetele iritante gastric
- mancati regulat, nu sariti mesele; daca simtiti nevoia unei gustari, nu ezitati: un fruct, o prajitura de casa, un iaurt natural (2 gustari/zi sunt permise, chiar daca doriti sa va mentineti greutatea)
- somnul de noapte este foarte important: sa fie suficient ca durata si odihnitor
Simptomele descrise pot fi si in cadrul unei oboseli cronice, stres prelungit, etc.
Multa sanatate!
1
10-05-2013, ora 18:37
mona76
Nu este medic/terapeut
mona76
buna ziua,
am si eu problema ca si voi, anul trecut in aprilie brusc mi sa fact rau, nu am avut aer, inima imi sarea din piept, frisoane simteam ca lesin, am vomat toata noaptea doar spuma alba, m-am speriat si am ajuns la urgenta, acolo habar nu avea ce am eu, mi au dat calciu, magneziu si metrocropramid.Fac tratament pentru tiroida de 7 ani si cum doctorul nu a avut ce sa spuna a confirmat ca este de la tiroida :), dar tot rau m-am simtit, am ajuns la medicul de familie si diagnosticul a fost colecist, a prescris medicamentele, dar tot nu m-am simtit bine, aproape in fiecare noapte la ora 2-3 ma trezeam cu frisoane, greata, voma, durere in partea stanga cu nas infundat nu mai rezistam, am facut endoscopie la rugamintea mea, rezultatul era gastrita si reflux esofagian, acid gastric si helico bacter, am facut cateva zile tratament dar tot rau m-am simtit si de la antibiotice, dupa un timp m-am trezit cu un nod in gat, am fost la orl si mi-a spus doctorul ca totul es ok, din cauza stresul, iar dupa un timp parca nu am aer nu-mi intra aerul in plaman, trebuie sa casc simt ca lesin, este foarte greu nu mai stiu ce sa fac, cum sa scapi de aceste stari, ce poate sa fie cu respiratie. Va rog tare mult daca aveti idee macar despre ce este vorba sa scrieti parerile voastre, multmesc frumos.Sanatate sa avem.
0
12-05-2013, ora 12:21
maraanton
Nu este medic/terapeut
maraanton
in perioada examenelor am avut si eu arsuri la stomac si niste dureri cumva in spate, de am crezut ca am ceva la plamani; probabil ca si din cauza stresului si a meselor neregulate, multa cafea..; dl dr Dragomir, de la Medsana, mi-a pus diagnosticul de gastrita; incerc de atunci sa mananc mai sanatos, sa iau mesele regulat, iar daca ma mai supara din cand in cand, tin un regim usor si-mi trece; sanatate tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.