Gastrita difuza care nu se vindeca

05-01-2014
OanaMaria_L
Nu este medic/terapeut
OanaMaria_L
In luna aprilie 2013 am fost diagnosticata, in urma unei endoscopii superioare, cu gastrita difuza cauzata de stres. Am urmat un tratament cu Pantoprazol 40 mg timp de 3 saptamani plus regim, dar fara imbunatatiri ale situatiei, iar ulterior la recomandarea medicului de familie am prelungit tratamentul cu Pantoprazol inca 6 saptamani plus regim, la fel, fara rezultate notabile. Dupa acest tratament am decis sa iau protector gastric Ulcermin (cumparat din Portugalia) si sa continui cu regim foarte strict. Situatia doar s-a ameliorat putin si am continuat sa am dureri si arsuri. De 1 luna de zile iau un tratament naturist cu tinctura de ghintura/gentiana si pulbere de obligeana, timp in care consum si multe ceaiuri de galbenele, musetel. Inca tin regim si iau tratament, nu mai am dureri, dar daca consum un aliment ce nu face parte din regim, am arsuri. Va rog sa-mi spuneti, de ce se vindeca asa de greu o gastrita difuza cauzata de stres? Am avut dintotdeauna o alimentatie calculata si sanatoasa. Este normala evolutia bolii pana in prezent? Precizez ca am gastrita din aprilie, adica de 8 luni de zile. In cat timp ar trebui sa se vindece, in mod normal, avand in vedere evolutia de pana acum?
Va multumesc anticipat! Am mare nevoie de raspunsul dumneavoastra!
31 comentarii 12 Înainte ›
1
06-01-2014, ora 01:30
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Va rog sa-mi spuneti daca vi s-a facut dozarea pentru Helicobacter Pylori.Nu ati pomenit nimic despre acest lucru. Pe o gastrita, chiar daca e provocata de stres, se poate suprapune un Helicobacter Pylori. Daca e asa si daca nu e tratat corespunzator, atunci gastrita nu se vindeca.Astept vesti de la dumneavoastra in acest sens. Cu stima dr Petre Muresan
0
06-01-2014, ora 03:52
OanaMaria_L
Nu este medic/terapeut
OanaMaria_L
Imi pare rau ca nu am mentionat acest aspect. Da, am facut investigatii si pentru Helicobacter Pylori, mai precis analize la sange si rezultatul a fost negativ. Vreau sa mai adaug ca sunt linistita psihic, nu traiesc intr-un mediu stresant si sunt o fire pozitiva si vesela. Am 23 de ani si sunt studenta. Gastrita a fost cauzata de o perioada foarte stresanta din viata mea care, de mai bine de 7 luni de zile, nu mai exista. In legatura cu regimul, acesta este strict, consum doar alimente de provenienta naturala si le consum fierte si in stare foarte proaspata. Nu consum fructe (cu exceptia bananelor), legume crude, condimente, alimente prajite, dulciuri, muraturi, otet, grasimi, mezeluri, sau alte alimente care pot provoca aciditate si beau doar apa plata si ceaiuri calmante.
Domnule doctor, va multumesc pentru implicare!
0
07-01-2014, ora 04:17
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
In completare la ceea ce ati facut pana acum, va recomand sa apelati si la o consultatie homeopata care v-ar putea ajuta foarte mult. Cu stima :
dr Petre Muresan
0
07-01-2014, ora 05:24
OanaMaria_L
Nu este medic/terapeut
OanaMaria_L
D-le doctor, va multumesc pentru recomandare, dar as vrea sa-mi spuneti, totusi, daca considerati aceasta evolutie a bolii ca fiind normala. Momentan iau o tinctura de ghintura de 3 ori pe zi cate o lingura, cu 30 de minute inainte de mesele principale si observ unele progrese, dar sunt destul de lente.

Va multumesc mult!
0
07-01-2014, ora 13:59
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Tinctura de ghintura este pt stimularea digestiei si a poftei de mancare ! Mai potrivit ar fi niste ceai de sunatoare, busuioc si coriandru adaugate la cele pe care le beti deja, apoi o lingurita rasa de bicarbonat dimineata, apa de argila si un gel de aloe de calitate luat tot inainte de mese !

Ar fi bun si un tratament naturist sau chiar alopat pt deconectare si relaxare psihica pt a grabi vindecarea !
0
07-01-2014, ora 16:37
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Constat ca se face aproape un an de cand s-a pus diagnosticul. Mie nu mi se pare normala aceasta evolutie si nu mi se pare normal ca dupa atata timp sa mai aveti problemele pe care le relatati. De aceea cred ca se impune o reevaluare a situatiei. Cred ca trebuie sa mergeti din nou la gastroenterolog si cred ca vi se va propune o noua gastroscopie. Dupa ce vom avea rezultatul, vom aprecia si oportunitatea unui tratament homeopat. Acesta pe langa ceea ce veti primi acolo. In ce zona a tarii locuiti, daca se poate sa-mi spuneti ? Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
07-01-2014, ora 17:38
OanaMaria_L
Nu este medic/terapeut
OanaMaria_L
Locuiesc in judetul Suceava, dar momentan sunt cu o bursa de studii in Portugalia. In Februarie 2014 ma intorc in tara si voi merge din nou la un cabinet de gastroenterologie sa fac o noua endoscopie. Cred ca s-a ajuns in aceasta situatie deaorece primul medic care m-a vazut, acesta fiind un medic din Portugalia, nu mi-a prescris un tratament corect ci doar un pansament gastric si nici nu mi-a indicat sa tin regim, si probabil astfel s-a inrautatit situatia.

Va multumesc foarte mult pentru recomandari si implicare!
0
07-01-2014, ora 19:19
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Ma bucur daca v-am putut fi de folos. Va stau la dispozitie oricand cu noi sfaturi si recomandari daca veti considera ca aveti nevoie de ele. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
08-01-2014, ora 15:53
tmihaela
Nu este medic/terapeut
tmihaela
Si eu am fost diagnosticata cu gastrita cronica usoara, am facut endoscopie digestiva superioara dar nu mi-a facut biopsie din mucoasa stomacului. Tie ti-a facut biopsie sau doar endoscopia si in urma a ceea ce a vazut doctorul pe monitor ti-a pus acest diagnostic?
Si eu sint din Suceava, acum sint in Italia, eu am facut endoscopia in Romania, mi-a dat si mie tratament, nici eu nu ma simt prea bine cu tratamentul.Ma gindesc poate dozajul medicamentelor ar trebui sa fie mai mare.Tu ce ai mai auzit, se trateaza gastrita cronica sau nu?Daca ai noutati, te rog sa-mi spui si mie.Eu acum iau un medicament homeopat pe care l-am cumparat de aici din farmacie se numeste NUX VOMICA 9CH cite o pastiluta de 3 ori pe zi inainte de mese, sublingual.Este pentru gastrite si reflux gastroesofagian.mi se pare ca se gaseste si in Romania.
Daca vrei, tinem legatura si ne mai consultam.
0
08-01-2014, ora 16:31
OanaMaria_L
Nu este medic/terapeut
OanaMaria_L
Buna Mihaela,
Eu nu am fost diagnosticata cu gastrica cronica, ci cu gastrita acuta si nu am facut biopsie, asta pentru ca medicul nu a considerat necesar. Eu sunt de parere ca orice fel de gastrita se trateaza, depinde foarte mult si ce a cauzat-o. Tu tii regim? E foarte important sa tii regim in vindecarea gastritei de orice fel. Daca vrei sa mai comunicam, da-mi adresa ta de mail.
0
31-10-2016, ora 20:52
marie-ta
Nu este medic/terapeut
marie-ta
In urma tratamentelor cu antibiotice sau antiinflamatoare raman sechele, una este gastrita. Trebuie sa tineti regim pana cand flora se va reface, poate sa dureze ani de zile sau toata viata, depinde ce au distrus medicamentele. Stresul nu provoaca gastrita ci pauzele lungi intre mese, organele produc substante care erodeaza mucoasele, in absenta alimentelor.
0
22-12-2017, ora 22:29
Bossforce
Nu este medic/terapeut
Bossforce
Eu acum un an am fost la spital cu dureri mari de stomac. Acolo doctorul mia spus ca am gastrita și mi-a dat omeran pentru durerea și vindecare. Dar la mine gastrita a apărut de la sucuri și omeranul ma ajuta cât de cât tot mai am dureri și urmări de la gastrita. Din păcate nu pot scăpa de ele
0
11-04-2018, ora 14:20
cri191278
Nu este medic/terapeut
cri191278
Buna ziua,

cum va mai simtiti? s-a rezolvat gastrita? si eu am fost diagnosticata in octombrie 2017 cu gastrita antrala care, de cate ori mananc ceva de pe lista alimentelor nepermise, imi da neplaceri sub forma de arsuri, dureri, gaze.
0
11-04-2018, ora 18:37
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pentru ca sa poti trata eficient o gastrita trebuie sa vezi si daca ai sau nu ai microbul Helicobacter Pylori. Daca nu ati facut acest test, va recomand sa-l faceti, deoarece in cazul in care testul iese pozitiv tratamentul se modifica foarte mult.

dr Petre Muresan
Medic Primar Medicina Generala-Medicina de Familie
Atestate in : Acupunctura, Homeopatie si Ultrasonografie Generala
Studii aprofundate de Termografie, DATG si Osteopatie
0
12-04-2018, ora 11:01
cri191278
Nu este medic/terapeut
cri191278
Buna ziua dle doctor,

am facut dozarea pentru helicobacter, atat din sange, cat si din scaun, iar rezultatul a fost negativ.
Diagnosticul in urma endoscopiei efectuate a fost gastrita antrala (mucoasa antrala edematiata, cu eritem parcelar), iar tratamentul pe care l-am facut a fost 2 luni Nexium 20 mg de 2 ori pe zi, 30 zile Venter de 4 ori pe zi. Dupa terminarea tratamentului medicamentos am baut timp de aproximativ doua luni suc de cartofi, respectiv morcovi, am luat si suc si gel de aloe vera...
Ameliorari exista, insa senzatiile neplacute de jena, arsuri, durere surda, cateodata chiar de febra musculara in zona aceea apar destul de des (in special dupa consumarea unor alimente de pe lista celor interzise sau de evitat) si ma intreb daca ar fi necesara reluarea tratamentului sau ce ar trebui facut. Chiar atat de mult dureaza pana se reface mucoasa?
0
27-07-2018, ora 19:16
Garofita 1973
Nu este medic/terapeut
Garofita 1973
Cum va simțiți cu stomacul v-ati mai revenit daca da, cum ?
0
23-08-2018, ora 14:42
Geneza
Nu este medic/terapeut
Geneza
Pentru cine are nevoie. Pentru arsuri, dureri de stomac provocate de gastrita, am încercat de toate. Încercați Iris versícolor ch7, mie îmi merge super. Regula 1 nu mai luați nici un tratament alopat.
2 la început îl luați de 2 ori pe zi câte 5 granule înainte de masa cu jumătate de ora și nu se mănâncă nici jumătate de ora înainte. Nu folosi menta, nici măcar în pasta de dinți. După ameliorare se ia doar o data la doua zile în aceleași condiții. Dar renunță la omeran, nexium și altele nu te rezolvă. Încearcă sa renunți și la lapte și în rest alimentație sănătoasă fără prăjeli și grătare. Multă sănătate!
0
23-08-2018, ora 15:03
Garofita 1973
Nu este medic/terapeut
Garofita 1973
Va multumesc.
1
24-08-2018, ora 12:11
Geneza
Nu este medic/terapeut
Geneza
Revin cu câteva informații suplimentare. Mă confrunt cu gastrita de peste 10 ani în care am încercat tot felul de medicamente și altele pe baza de plante cu perioade mai bune și mai rele. Acum câteva luni am avut o criza în care doua zile abia dacă puteam bea apa. Tot ce luam antiacide nu aveau efect cu greu cobora durerea și arsurile de nesuportat cu ceai și ceva iaurt natural. Un medic homeopat mi a recomandat iris versicolor ch 7 și surpriza după primele doua doze totul a terminat ca prin minune. Acum îl folosesc o data la două zile. Este și ieftin nu este reclamă. Am pus în primul comentariu Cum se administrează. Dacă ai crize dimineața îl poți lua seara la o jumătate de ora după cină. Și după nu mai manca nimic doar apa se poate bea. Dimineața face bine supa de fulgi de ovăz. Multă sănătate va doresc. Scriu aici pentru ca știu prin ce am trecut și poate ajută și pe altul.
0
24-08-2018, ora 14:50
Garofita 1973
Nu este medic/terapeut
Garofita 1973
In rest altceva ce mâncăruri mancati ca eu in afara de supe ceva zarzavaturi fierte si cate un ou fiert moale nu pot sa mănânc nimic oricum si fara mancare eu de dimineata am arsura in gura. Antiacidele nu au pt mine nici un efect. In 7 luni am slăbit 17 kg cu toate ca la analize nu a iesit nimic suspect.Cum prepari aceasta supa ?eu am fost diagnosticata cu gastrita cronica antrala.
0
24-08-2018, ora 16:20
Garofita 1973
Nu este medic/terapeut
Garofita 1973
In rest altceva ce mâncăruri mancati ca eu in afara de supe ceva zarzavaturi fierte si cate un ou fiert moale nu pot sa mănânc nimic oricum si fara mancare eu de dimineata am arsura in gura. Antiacidele nu au pt mine nici un efect. In 7 luni am slăbit 17 kg cu toate ca la analize nu a iesit nimic suspect.
0
24-08-2018, ora 16:53
Geneza
Nu este medic/terapeut
Geneza
Sincer lăsați orice alt medicament, eu asa am făcut întâi. În 500 ml de apa când aproape fierbe puneți 5-6 linguri de fulgi de ovăz după Cum doriți sa iasă de subțire sau nu. Putina sare. Dacă doriți tip cereale îi puteți adăuga nuci, migdale cand o puteți in farfurie csnd se raceste sa o puteti manca adaugati putina miere cât mai naturală. Evit laptele, consum de soia și excesul de carne. Am ajuns la un punct în care mănânc moderat de toate. Pui de la țară, și grija cu legumele de la piață sunt pline de chimicale chiar dacă sunt cică de la țăran. Cumpărați de la o sursă sigura dacă nu aveți cumpărați de Spania controlează mai bine cantitatea de chimice. Piața este plina de comercianți nu producători. Mint pe capete.
1
24-08-2018, ora 17:27
Garofita 1973
Nu este medic/terapeut
Garofita 1973
Eu stau la tara si am de toate fara chimicale dar nule pot manca nici fierte caci imi produc noaptea gaze mari si adoua zi am niste arsuri si in spate de ma trec toate căldurile iar pe gat parca am sarme bagate.Daca nu sunt indiscrete de unde este medicul homeopat ?
0
25-08-2018, ora 11:46
Geneza
Nu este medic/terapeut
Geneza
Siliste Petra se numește este în Dâmbovița, dar sigur la București găsiți medici homeopati mai specializați.
Încercați ce v am spus cu iris sa vedeți cum va merge, rău nu va face oricum, costa 7 lei un tub cu 80 de granule...5 de doua ori pe zi o săptămână și după ameliorare odată pe zi sau la două zile dacă ca simțiți bine. Sa va explice la farmacie ca nu trebuie atinse cu mâna granulele și Cum se face..
0
25-08-2018, ora 12:52
Garofita 1973
Nu este medic/terapeut
Garofita 1973
Va multumesc, dar eu stau tocmai in centrul țării iar pe aici nu prea sunt farmacii homeopate.
0
04-09-2018, ora 09:23
Andruska23
Nu este medic/terapeut
Andruska23
Buna.s.a vindecat cineva de gastrită cu tratament homeopat???
0
04-09-2018, ora 11:00
Garofita 1973
Nu este medic/terapeut
Garofita 1973
Unii s-au vindecat si cu tratament nsturist dar trebuie încercate pe rand toate daca medicamentele nu isi fac efectul deoarece fiecare corp este diferit.eu sunt cu gastrita cronica de 7 luni si tot ma simt rău in fiecare zi.
0
04-09-2018, ora 13:27
Geneza
Nu este medic/terapeut
Geneza
Mie îmi merge bine cu Iris versicolor ch 7. Mă simt bine și mănânc variat.
0
04-09-2018, ora 23:26
Andruska23
Nu este medic/terapeut
Andruska23
Ce tratamente naturiste îmi recomandați??am gastrită de 4 ani am luat tot felul de pastile dar fără niciun efect
0
07-09-2018, ora 08:48
Geneza
Nu este medic/terapeut
Geneza
Încercați IRIS VERSÍCOLOR CH 7 este un tratament homeopat costa 7 lei, și nu are efecte adverse. Am descris într un alt comentariu Cum l am administrat eu și am rămas surprins de rezultate. Nu va costă nimic sa îl încercați cu 7 lei aveți pentru 2-3 săptămâni.
Adaugă un comentariu / răspuns
31 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre ulcer și gastrită
  • Tratament gastrită
  •