Gastrita de reflux biliar

11-12-2009
radulesku
Nu este medic/terapeut
radulesku
Cum imi dau seama daca am o gastrita de reflux biliar ? Am suferit o hepatectomie prin care mi-a fost inlaturata si vezica biliara.
5 comentarii
0
12-12-2009, ora 16:41
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Prin endoscopie
0
12-12-2009, ora 21:59
radulesku
Nu este medic/terapeut
radulesku
Multumesc pentru solicitudine doctoritei Cristinel.
Pana la efectuarea investigatiei - c asa-i omu ... nerabdator - ma puteti lamuri va rog daca secretia bilei, in absenta vezicii, poate provoca cresterea aciditatii gastrice ?
Multumesc anticipat.
0
13-12-2009, ora 11:41
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
In urma colecistectomiei, rezervorul care aduna bila pentru a o varsa apoi in duoden, respectiv vezica biliara disparand, bila se varsa acum direct in duoden in mod continuu ceeace ar putea provoca o iritatie a acestuia si sa-l faca sa reflueze in stomac. Nu sunt de specialitate, nu pot da mai multe amanunte, dar cu siguranta gastroenterologul care va avea in vedere si afectiunea pentru care ati suferit hepatectomia, va sti sa va indice masurile igienodietetice, precum si tratamentul cel mai potrivit.
Eu incerc in masura cunostintelor mele sa dau cate un raspuns celor care nu au primit niciunul, stiind ce inseamna sa vorbesti in pustiu!
Va urez sanatate maxima si o zi linistita!
Cu stima
0
13-12-2009, ora 21:10
radulesku
Nu este medic/terapeut
radulesku
Multumesc inca o data pentru raspuns.
Apreciez disponibilitatea dvs.si dorinta de a oferi un sfat, o vorba buna, oamenilor in suferinta.
Astazi, cand toata lumea este "ocupata" si "are treaba", sunt foarte putini cei ce isi apleaca urechea la durerea omului, la nedumeririle si framantarile firesti prin care trec bolnavii. Ritmul acesta de viata ne-a transformat pe toti in "cazuri" si "afectiuni ale diverselor aparate ", depersonalizand si dezumanizand in primul rand pe cei chemati sa ajute fiinta umana. Sunt de parere ca oameni ca dvs. ar trebui sa existe pe langa corpul activ de medici din fiecare spital. O asemenea prezenta ar contribui la umplerea unor goluri de proceduri si la realizarea unui climat mai calm si mai uman in locurile unde de fapt oamenii vin sa se trateze si sa se recupereze.
Doamne ajuta !
0
13-12-2009, ora 21:53
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Doamne-ajuta si o noapte buna si linistita!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre ulcer și gastrită
  • Tratament gastrită
  •