Gastrita antrala eritematos exudativa

26-11-2011
Albu Simona
Nu este medic/terapeut
Albu Simona
Buna ziua! Acum 3 ani am facut o radiografie cu bariu si mi s-a descoperit un ulcer. Am urmat tratament si regim si n-am mai avut probleme pana acum 2 luni cand am incept sa nu mai am scaune ca de obicei, a aparut o stare de greata, balonare, dureri de spate, scaun verde cu mucus si am facut o endoscopie digestiva superioara. Diagnosticul a fost stomac cu lichid de staza limpede, gastrita antrala eritematos exudativa, ulcer gastric mic de 2 mm pe mica curbura si BRGE non eroziva. Mi s-a facut o prelevare de biopsie si rezultatul fiind mucoasa gastrica cu exudatie superficiala, corion congestiv cu infiltrat inflamator cronic, glande cu lumer distorsionat. Am urmat tratament cu controloc 40 mg si malox, dar nu pot spune ca nu am acea stare de balonare, abdomen tare, constipatie, o senzatie ca si cum nu s-ar evacua stomacul normal, un stomac lenes, asta simt eu. As vrea sa stiu daca este normala prezenta acelui lichid de staza in stomac si nu se pune probleme unei stenoze sau ocluzii intestinale. Ce investigatii as mai putea face. Mentionez ca am niste pietricele la ambii rinichi, descoperite in urma unei ecografii, din cauza asta sa fie durerile de spate care nu cedeaza decat daca stau in apa fierbinte sau sa fie vorma despre o infectie. Va rog mult sa- mi raspundeti si mie sa stiu daca este ceva ce necisita si alte investigatii sau toate aceste simptome se datoreaza gastritei antrale. Va multumesc!
5 comentarii
0
28-11-2011, ora 19:49
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca n-ai facut, utila este analiza de sange (daca nu ti s-a recoltat la endoscopie) pentru depistare Helicobacter Pylori, precum si ecografie abdomen superior. Conteaza mult daca bila functioneaza normal.
Nu ar fi de evitat nici colonoscopia in cazul tau si astefl elimini si ideea ca poate fi vorba de o stenoza.
In caz de ocluzie altele sunt simptomele, , ,
Sanatate!
0
29-11-2011, ora 15:26
Albu Simona
Nu este medic/terapeut
Albu Simona
Multumesc pentru raspuns! Am facut analiza pentru helicobacter inainte de endoscopie si a iesit negativ si am mai facut-o acum 3 ani si tot la fel a iesit. Ecografie am facut si nu mi s-a spus ca ar fi ceva probleme decat pietricelele de la rinichi. Colonoscopie am vrut sa fac, dar n-am putut sa beau fortransul ca-mi venea sa vomit. Cum aflu daca bila functioneaza normal, ce analize trebuie sa fac?
0
29-11-2011, ora 17:47
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Poti incerca si alte substante de baut pentru colonoscopie, nu numai fortransul. Parca endofalk-ul are si o varianta cu aroma de capsuni.
Daca la eco nu ti-s spus ca ai vezica biliara cudata, septata sau cu sediment, ori la endoscopie nu s-a constatat bila in stomac, atunci n-ai probleme cu colecistul.
Ramane sa finalizezi tratamentul, sa nu bei acidulat, sa tii regim fara prajeli, condimente, orice irita stomacul si vezi daca se amelioreza. Bineinteles, fumatul absolut exclus, si numai o tigara pe zi si face rau la mucoasa stomacului.
Numai Bine!
0
30-11-2011, ora 15:08
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Simona, daca ai asa dureri de rinichi, s-ar putea ca de la acele pietre sa fi facut si o infectie urinara.
Ai facut o urocultura cu antibiograma?
Daca nu, vorbeste cu medicul tau sa faci.
Sa nu iei antibiotice fara sa stii din antibiograma la ce antibiotic este sensibila bacteria gasita, in caz ca se gaseste ceva.
Pentru bila groasa cat si pentru acea gastrita, bea inainte de masa o lingura de ulei de masline extravirgin, dupa care sa bei cateva inghitituri (rare) de apa calduta. Nu fierbinte si nu rece ca stresezi stomacul, bila, intestinele.
Dupa ce bei uleiul de masline si apa calduta, cam 50-100 ml, stai culcata pe dreapta 20 de minute.
Ajuta la drenarea bilei.
0
04-12-2011, ora 16:39
Albu Simona
Nu este medic/terapeut
Albu Simona
Am facut analiza la urina si mi-a iesit bine, acum m-a mai lasat durerea de spate. Mi-a zis doamna de unde am facut analiza ca durerile pot fi si atunci cand le elimini, nu numai in infectii si sa iau no spa sau rowatinex. Va multumesc pentru sfaturi si va doresc numai bine. Sarbatori fericite si multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Calculi urinari - reguli de alimentație și hidratare
  • Cum pot fi eliminate pietrele la rinichi
  • Schimbările climatice vor influența incidența cazurilor diagnosticate de pietre la rinichi
  • Tratament gastrită
  •