Gastrita, inflamatii, scadere greutate

27-01-2016
alindb
Nu este medic/terapeut
alindb
Buna

Am 27 ani, 181cm, 57kg

De vreo 8 ani am gastrita desi n.am baut si n.am mancat prostii. In tot timpul asta am avut diverse inflamatii inexplicabile ale organelor, articulare, ganglionale.Scaun normal.

De jumatate de an mananc doar legume cu cartofi/legume cu carne si oua(am grija sa mananc bine). Dupa prima zi inflamatiile au scazut in intensitate(de ex am avut prostatita neinfectioasa, urinam f greu, rinita, acum e ok). Insa am inceput sa scad in greutate de la 65 pana la 57 kg. Am obsevat ca scaunul a devenit inodor si ca am o sensibilitate la alimente gen paine, ciocolata, cafea, ulei de floarea soarelui, diverse dulciuri, chestii rafinate. Le evit! Daca mananc dintr-astea sau cartofi cu carne am dureri ombilicale, constipatie si diverse inflamatii(ma doare capul, articulariile, muschii spatelui). Recent scaunul si.a recapatat mirosul normal.

Acum e un pic mai ok cu stomacul si inflamatiile, dar imi e f greu pt ca ma simt extenuat, n.am energie deloc si de 2 luni stagnez la 57 kg. Desi ma alimentez bine, plus zilnic beau smoothie din legume si fructe.

Precizez ca am facut cam toate investigatiile, in sange doar ureea crescuta, urina cu sediment pronuntat de acid uric, colon ok, ecografie ok, plamani ok, sinusuri ok, cv test pt muschi cu impulsuri electr ok, RMN cranian, abdominal, coloana verticala ok.

Va astep cu inspiratia, va multumesc si va apreciez mult!
7 comentarii
0
28-01-2016, ora 12:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Test hiv ok ? VSH normal ? Dantura perfecta ? Unghii incarnate ? Vreo alta infectie ?
0
30-01-2016, ora 12:10
alindb
Nu este medic/terapeut
alindb
Salut clara_p

HIV e negativ, iar dantura e in ordine. Nu am infectii vizibile.

imgur.com/a/5JstL am pus la link-ul asta ultimele rezultate de la analizele de sange.

Inafara de durerea ombilicala(mai accentuata daca mananc anumite alimente) si simptomele de dupa nu am observat altceva. Urina e mai tulbure si miroase dulceag dar urologul a zis ca e doar acid uric. Cred ca ureea a iesit si in analize mai mare.

Poate fi totusi o problema a intestinului subtire?
Colonoscopia si RMN abdominal cu substanta de contrast nu au dezvaluit nimic.

Medicul meu e depasit de problema.
0
30-01-2016, ora 13:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Durerile in jurul ombilicului sunt de cele mai multe ori semn de paraziti intestinali. Fa examenul coproparazitologic corect si complet. Gasesti pe net articol.
2. Pentru durerile de articulatii si muschi, mergi la Reumatolog. O sa iti dea o serie de analize specifice care nu sunt incluse in cele pe care le da medicul de familie si daca va considera, o radiografie. Ai fost vreodata la Reumatolog ?
3. Inflamatiile articulare, ganglionale, sunt semn de infectie. Fa si o ecografie panoramica la dinti chiar daca nu vezi ca ai ceva. Nici doctorul stomatolog nu vede. Dar poate fi o infectie ascunsa care iese numai la radiografia panoramica. Lucrurile astea mi le-a explicat o doctorita de medicina interna foarte buna. Asta am patit si eu si cand am scapat de infectie, au disparut ca prin farmec toate durerile articulare.
4. Fa orientativ test depresie si test anxietate pe net. Epuizarea fizica poate fi pe fond nervos, mai precis, ca sa intelegi, pe fond al unei emisii insuficiente de neurotransmitatori in organism. Astia fac legaturile intre neuroni. Sunt emisi de creier si de neuroni. Daca secretia lor scade, apare depresia dar nu neaparat cu tristete, poate fi doar o forma de oboseala cronica pentru ca sufera neuronii care sunt
0
30-01-2016, ora 13:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
impanziti in tot corpul, ca o retea de fire de panze de paianjen. Unii neuroni au 1 metru. In momentul in care astfel de neuroni nu mai secreta neurotransmitatori in cantitate suficienta, incep sa se constrictioneze, de unde rezulta automat si contractarea muschilor prin care trec si durerile.

Iti trimit mesaj pe privat. Apasa Modificati profilul dv caseta verde dreapta sus, apoi Mesaje.
0
30-01-2016, ora 13:21
alindb
Nu este medic/terapeut
alindb
Multumesc de raspuns clara_p

Referitor la punctul 4. Am facut un tratament(timp de 2-3 luni in urma cu 5 ani) cu Serlift(sertralin). In timpul tratamentului si dupa am obervat ca fizic si psihic am luat.o pe cai opuse. Chiar daca psihic si energetic eram din ce in ce mai bine, fizic am slabit si s-au accentuat durerile articulare si rigiditatea musculara.

In mod normal, fizic ar fi trebuit sa ma simt bine, daca problema ar fi fost din cauza depresiva?
0
30-01-2016, ora 13:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
De unde rezulta urmatoarele:

1. Epuizarea fizico-psihica e pe fond al unor dereglari de neurotransmitatori. Ca dovada ca sertralinul ti-a crescut emisia de neurotransmitatori si te-a echilibrat pe partea asta.
2. Durerile articulare si musculare sunt provocate de o infectie, de altceva. De unde si inflamatiile ganglionale. In depresie nu se umfla ganglionii. Iar tu trebuie sa fii examinat de un medic reumatolog bun care sa aiba rabdare cu tine si sa iti dea trimitere sa faci toate analizele specifice pentru a depista cauza durerilor si a trata cauza.
3. Fa-ti te rog si o radiografie panoramica la dinti. Unele cabinete o fac si cu 50 de lei daca sapi bine le gasesti.
4. Trebuie sa lupti pe mai multe planuri. Ai mai multe afectiuni. Nu e o singura afectiune. Toti o facem la un moment dat. Si eu am dureri musculare inexplicabile si ma pregatesc acum sa fac o serie de investigatii. Asa ca sa stii ca nu esti singur. Ia-le la rand si rezolva-le pas cu pas, cu calm.
0
13-12-2019, ora 23:09
Anaalma
Nu este medic/terapeut
Anaalma
Buna seara, am si eu o problema, simp arsuri in gat, insa nu sunt de la refluxul gastric, deoarece astazi am facut endoscopia si a iesit ca as avea o gastrita superficiala, doctorul a spus ca nu este din cauza acestei gastrite..la orl au spus ca este totul ok, insa am o problema la un dinte, am o infectie pe care o voi rezolva saptamana aceasta, insa nu stiu daca aceasta infectie poate cauza arsurile din gat, in trecut am avut o candida krusei, dar acum nu mai este...infectia a iesit si in sange, eu am dedus ca ar putea sa fie cea de la dinte...sper sa imi raspunde-ti deoarece cred ca am intrat si intr o depresie..nu stiu ce sa mai fac
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: