Gastrita, dureri stern, helicobacter

12-12-2011
vlad933
Nu este medic/terapeut
vlad933
Buna ziua, am 18 ani. am Helicobacter, si o usoara gastrita, descoperita dupa o endoscopie. Am dureri de aprope 6 luni in osul pieptuluii si dureri de spate combinate si cu atacuri de panica din cand in cand mai ales cand obosesc. as vrea sa stiu ce analize as putea sa fac ( am facut ekg, radiografie pulmonara, endoscopie ) ce tratamente as putea sa iau... sunt intro depresie si numai gasesc speranta sa trec mai departe
5 comentarii
0
13-12-2011, ora 16:36
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cat timp ai HP nu o sa-ti treaca starea asta. E de la bacterie. Nu ti s-a recomandat tratament? Ai grija, daca iei antibiotice sa iti prescrie si eva antimicotic si ceva probiotice sa nu ti se deregleze flora intestinala.
Sanatate!
0
13-12-2011, ora 19:01
vlad933
Nu este medic/terapeut
vlad933
Am facut prima schema de tratament si nu mi-a trecut, trebuie sa fac analiza prin fecale sa vada daca o mai am, si dupaia sa ma duc din nou.
0
13-12-2011, ora 20:56
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Corect gandit.
Din pacate HP a devenit rezistent la cam toate schemele de tratament.
Dupa ce afli rezultatul mai putem dialoga, poate iti pot da o sugestie in plus, daca mai exista bacteria.
Pan atunci, poti bea, o cana pe zi, din ceai de coaja de stejar. Fierbi o lingurita rasa, vreo 3 minute, sa fie apa rosie. Se bea caldut. O sa te simti mult mai bine, e dezinfectant si bun pentru tot stomacul. Daca te constipa cumva poti face mai rar ceaiul.
Numai Bine!
0
14-12-2011, ora 18:00
vlad933
Nu este medic/terapeut
vlad933
am facut prin fecale si este negativ. se poate ca problema mea sa fie pe plan psihic ? Trebuie sa mentionez ca dupa nopti pierdute in care beau se intampla sa inceapa din nou sa nu pot sa mananc nimic si sa am o stare de anxietate. are vreo legatura ?
0
14-12-2011, ora 18:06
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca ai facut analiza la cel putin 10 zile dupa terminarea tratamentului cu antibiotice si a iesit negativ, inseamna ca e negativ. Poti eventual sa repeti peste cateva saptamani sa fie 100% evaluat.
Pai sigur ca alcoolul si oboseala afecteaza toata digestia, ficatul oboseste, tot organismul este suprasolicitat si ai semnale de unde este mai sensibil. In mod normal nici n-ar trebui sa consumi alcool, gastrita poate recidiva.
Daca ai o viata ordonata nu vei mai avea probleme, e decizia ta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.