Gargara cu bicarbonat de sodiu pentru micoza candida la esofag - cat timp se face?

29-01-2014
a21alex
Nu este medic/terapeut
a21alex
Buna ziua,
anul trecut din vara s-a instalat, , rosu in gat, , / tuse seaca-sacaitoare.
M-am prezentat de nenumarate ori la medicul de familie, initial mi-a dat antibiotic, dupa mi-a dat Flu End, pe urma alte naturiste cu Cetebe. Nu mi-a trecut, m-am internat si in urma investigatiilor am fost diagnosticat cu candida pe esofag plus afta pe laringe si streptococ la exudatul faringian.

Mi s-a dat amestec cu Anestezina 0, 2g, Nistatina 0, 5g si Glicerina boraxata 20% plus Fluconazol de 50, 1 la 12 ore timp de 7 zile, Bioparox de 3 ori/zi cate un puf in fiecare nara si gura, Septilin pastile 6/zi in 3 reprize, gargara cu bicarbonat de 3 ori pe zi(solutia pentru o gargara: 2 lingurite in 100 ml apa fiarta si racita) fara sa mananc sau sa beau o ora dupa ea, la fel si in cazul badijonarilor cu amestecul dat. Fara dulciuri de niciun fel, cu iaurt din abundenta si regim alimentar fara grasimi si prajeli, am inteles ca regimul ar trebui sa-l urmez minim vreo 3 luni.

De o saptamana am terminat Fluconazolul, saptamana asta fac 14 zile de cand folosesc Bioparox si o sa renunt si la el.

Cat timp mai fac badijonarea cu anestezina/nistatina/glicerina si gargara cu bicarbonat???!

Va multumesc!
Alex
1 comentarii
1
29-01-2014, ora 15:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentele locale se fac 10-14 zile
dupa care se schimba tratamentul
gargara se poate cu apa de gura, ceai de musetel cu cateva picaturi de ueli volatiul de eucalipt
ca si solutii uleioase se foloseste dupa gargara.. Vit A uleioasa, ulei de catina, faringo-sprey
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.